Foto: "Síla svobody." Dětský romský sbor poznal i nenávist, teď nahrál první CD s Českou filharmonií

Foto: "Síla svobody." Dětský romský sbor poznal i nenávist, teď nahrál první CD s Českou filharmonií
Příprava na poslední krok.
Romské děti ze sboru Čhavorenge (romsky "dětem") právě zkouší na generálce před křestem svého prvního CD Hej Romale.
Vede je tato žena, Ida Kelarová. Nebo také "teda Ida", jak jí přezdívá asi čtyřícítka přítomných dětí.
A není sama. Výrazně jí pomáhá kromě jiných i tento muž, její manžel Desiderius Dužda, který složil většinu písní tohoto alba. Ačkoliv ani neumí noty.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
31. 3. 2018 13:35
Už osm let dává Ida Kelarová romským dětem z Česka i Slovenska novou naději. Se svým mužem vede sbor, v kterém se romským dětem během vícedenních soustředění snaží ukázat i jinou cestu, než tu, co vidí kolem sebe v často nuzných podmínkách osad a ghett. "Snažíme se je držet na správné cestě, aby měly lepší život," říká Kelarová a popisuje, jak hudbu využívá jako most k lepší budoucnosti dětí i k překonání příkopu mezi Romy a většinovou společností. Nyní nahráli své první CD a to rovnou ve spolupráci s Českou filharmonií, jež si projekt vzala pod svá křídla. "Když to lidi slyší, tak říkají, jakou to má zvukovou sílu. Ale pro mě to má sílu svobody," říká za filharmoniky Petr Kadlec.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté pátrají po muži, který v Praze osahával mladu ženu, hrozí mu pět let vězení

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Telefonující ženu napadl dosud neznámý muž v pondělí 20. září kolem 07:00 na Novém Městě. Poté co se k ní zezadu přiblížil, políbil ji na krk a začal osahávat na hýždích. "I přes opakovaný nesouhlas ženy nepřestal a v osahávání mlčky pokračoval několik desítek vteřin," popsal Rybanský. Napadená žena se dala na útěk a před útočníkem se schovala v recepci blízkého hotelu, odkud zavolal policii.

Kriminalistům se podařilo získat záběry podezřelého. Je přibližně 175 centimetrů vysoký, má štíhlou postavu, krátce střižené vlasy a modré oči. V době činu měl na sobě černou mikinu s kapucí a červeným nápisem MC MXCIX, černé tepláky a tmavomodré boty Nike.

Mužovu totožnost zatím policisté neznají. "Pokud ho poznáváte, kontaktujte linku 158," vyzval veřejnost policejní mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy