Faráři požehnali kočkám i psům. Kvůli koronaviru byli mazlíčci jen v autě

Magazín Magazín
5. 10. 2020 11:44
Ke svátku Františka z Assisi, který připadá na 4. října, podle křesťanské tradice patří svěcení domácích mazlíčků. Letos se však kvůli pandemii koronaviru lidé v mnoha zemích světa nemohli do kostelů se svými zvířaty vypravit a na Filipínách tuto nesnáz vyřešili svérázným způsobem. Majitelé si s domácími mazlíčky pro požehnání přijeli v autech.
Katolický kněz ve filipínské Manile vyšel před kostel, aby kočky, psy či ptáky sedící v autech pokropil svěcenou vodou z bezpečné vzdálenosti.
Katolický kněz ve filipínské Manile vyšel před kostel, aby kočky, psy či ptáky sedící v autech pokropil svěcenou vodou z bezpečné vzdálenosti. | Foto: Reuters

Katolický kněz ve filipínské Manile vyšel před kostel, aby kočky, psy či ptáky sedící v autech pokropil svěcenou vodou z bezpečné vzdálenosti. Jihoasijská země se totiž s více než 300 tisíci případy nakažených řadí mezi státy, které pandemie koronaviru zasáhla nejvíce, a její obyvatelé tak musí výrazně omezit sociální kontakt. Informovala o tom agentura Reuters.

Katolíci tvoří na Filipínách přes 80 procent populace, takže není divu, že má svěcení domácích mazlíčků u místních silnou tradici. Každoročně se koná při příležitosti Mezinárodního dne zvířat, který připadá na 4. října. To je také den úmrtí křesťanského mnicha Františka z Assisi, který se během svého života staral o opuštěná a týraná zvířata.

"Svého psa beru jako člena rodiny a chci mu dopřát svěcenou vodu, aby byl zdravý," řekla Arlene Pedronová, která na obřad přijela se zlatým retrívrem.
"Svého psa beru jako člena rodiny a chci mu dopřát svěcenou vodu, aby byl zdravý," řekla Arlene Pedronová, která na obřad přijela se zlatým retrívrem. | Foto: Reuters

"Musíme se přizpůsobit novým normám. Pandemie by nám ale neměla znemožnit, abychom projevili úctu našim zvířatům," uvedl jeden z organizátorů žehnání v Manile Ritchie Pascual.

"Svěcení je pro mě velmi důležité, protože svého psa beru jako člena rodiny a chci mu dopřát svěcenou vodu, aby byl zdravý," řekla Arlene Pedronová, která na obřad přijela s dva roky starým zlatým retrívrem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy