Faráři požehnali kočkám i psům. Kvůli koronaviru byli mazlíčci jen v autě

Magazín Magazín
5. 10. 2020 11:44
Ke svátku Františka z Assisi, který připadá na 4. října, podle křesťanské tradice patří svěcení domácích mazlíčků. Letos se však kvůli pandemii koronaviru lidé v mnoha zemích světa nemohli do kostelů se svými zvířaty vypravit a na Filipínách tuto nesnáz vyřešili svérázným způsobem. Majitelé si s domácími mazlíčky pro požehnání přijeli v autech.
Katolický kněz ve filipínské Manile vyšel před kostel, aby kočky, psy či ptáky sedící v autech pokropil svěcenou vodou z bezpečné vzdálenosti.
Katolický kněz ve filipínské Manile vyšel před kostel, aby kočky, psy či ptáky sedící v autech pokropil svěcenou vodou z bezpečné vzdálenosti. | Foto: Reuters

Katolický kněz ve filipínské Manile vyšel před kostel, aby kočky, psy či ptáky sedící v autech pokropil svěcenou vodou z bezpečné vzdálenosti. Jihoasijská země se totiž s více než 300 tisíci případy nakažených řadí mezi státy, které pandemie koronaviru zasáhla nejvíce, a její obyvatelé tak musí výrazně omezit sociální kontakt. Informovala o tom agentura Reuters.

Katolíci tvoří na Filipínách přes 80 procent populace, takže není divu, že má svěcení domácích mazlíčků u místních silnou tradici. Každoročně se koná při příležitosti Mezinárodního dne zvířat, který připadá na 4. října. To je také den úmrtí křesťanského mnicha Františka z Assisi, který se během svého života staral o opuštěná a týraná zvířata.

"Svého psa beru jako člena rodiny a chci mu dopřát svěcenou vodu, aby byl zdravý," řekla Arlene Pedronová, která na obřad přijela se zlatým retrívrem.
"Svého psa beru jako člena rodiny a chci mu dopřát svěcenou vodu, aby byl zdravý," řekla Arlene Pedronová, která na obřad přijela se zlatým retrívrem. | Foto: Reuters

"Musíme se přizpůsobit novým normám. Pandemie by nám ale neměla znemožnit, abychom projevili úctu našim zvířatům," uvedl jeden z organizátorů žehnání v Manile Ritchie Pascual.

"Svěcení je pro mě velmi důležité, protože svého psa beru jako člena rodiny a chci mu dopřát svěcenou vodu, aby byl zdravý," řekla Arlene Pedronová, která na obřad přijela s dva roky starým zlatým retrívrem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě zastřelili ženu

Barmská policie v sobotu použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří hromadně vyšli do ulic protestovat proti vojenskému převratu z 1. února, píše agentura AFP. Při zásahu ve městě Monywa jedna žena zemřela, desítky lidí, včetně novinářů, policie zadržela. Agentura Reuters odhaduje, že se protestů po celé zemi účastnily stovky tisíc lidí.

Policisté při sobotním zásahu byli často v civilu. Podle fotografií na sociálních sítích lidé ve městech Rangún a Monywa stavěli v ulicích barikády, aby zpomalili postup policie. Bezpečnostní síly se pokusily zmařit protesty v Mandalaji, na klíčových křižovatkách postavily zátarasy a obvyklá místa setkání demonstrantů obsadila policie. Protestů v Mandalaji se opětovně zúčastnili i buddhističtí mniši a dodali jim morální autoritu, píše AP.

Jedním z impulzů pro demonstrace bylo páteční prohlášení barmského velvyslance při OSN Ťjo Mou Tchuna, že stojí za svrženou Do Aun Schan Su Ťij, píše agentura AP. Při projevu v OSN převrat tvrdě odsoudil a vyzval k přísnějším mezinárodním sankcím. Při projevu použil gesto se třemi zdviženými prsty, které se stalo symbolem poklidných demonstrací v Barmě. Jeho projev vyvolal vlnu kladných reakcí jak přímo v sále OSN, tak u barmské veřejnosti.

Armáda 1. února svrhla vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Do demonstrací se od té doby zapojují desítky tisíc lidí. Demonstranti nevěří slibům vojenských představitelů, že uspořádají nové volby a předají moc vítězi. Novou vlnu odporu vyvolal i páteční převoz Aun Schan Su Ťij z domácího vězení na blíže neupřesněné místo.

Zdroj: Zahraničí , ČTK
Další zprávy