Faráři požehnali kočkám i psům. Kvůli koronaviru byli mazlíčci jen v autě

Magazín Magazín
5. 10. 2020 11:44
Ke svátku Františka z Assisi, který připadá na 4. října, podle křesťanské tradice patří svěcení domácích mazlíčků. Letos se však kvůli pandemii koronaviru lidé v mnoha zemích světa nemohli do kostelů se svými zvířaty vypravit a na Filipínách tuto nesnáz vyřešili svérázným způsobem. Majitelé si s domácími mazlíčky pro požehnání přijeli v autech.
Katolický kněz ve filipínské Manile vyšel před kostel, aby kočky, psy či ptáky sedící v autech pokropil svěcenou vodou z bezpečné vzdálenosti.
Katolický kněz ve filipínské Manile vyšel před kostel, aby kočky, psy či ptáky sedící v autech pokropil svěcenou vodou z bezpečné vzdálenosti. | Foto: Reuters

Katolický kněz ve filipínské Manile vyšel před kostel, aby kočky, psy či ptáky sedící v autech pokropil svěcenou vodou z bezpečné vzdálenosti. Jihoasijská země se totiž s více než 300 tisíci případy nakažených řadí mezi státy, které pandemie koronaviru zasáhla nejvíce, a její obyvatelé tak musí výrazně omezit sociální kontakt. Informovala o tom agentura Reuters.

Katolíci tvoří na Filipínách přes 80 procent populace, takže není divu, že má svěcení domácích mazlíčků u místních silnou tradici. Každoročně se koná při příležitosti Mezinárodního dne zvířat, který připadá na 4. října. To je také den úmrtí křesťanského mnicha Františka z Assisi, který se během svého života staral o opuštěná a týraná zvířata.

"Svého psa beru jako člena rodiny a chci mu dopřát svěcenou vodu, aby byl zdravý," řekla Arlene Pedronová, která na obřad přijela se zlatým retrívrem.
"Svého psa beru jako člena rodiny a chci mu dopřát svěcenou vodu, aby byl zdravý," řekla Arlene Pedronová, která na obřad přijela se zlatým retrívrem. | Foto: Reuters

"Musíme se přizpůsobit novým normám. Pandemie by nám ale neměla znemožnit, abychom projevili úctu našim zvířatům," uvedl jeden z organizátorů žehnání v Manile Ritchie Pascual.

"Svěcení je pro mě velmi důležité, protože svého psa beru jako člena rodiny a chci mu dopřát svěcenou vodu, aby byl zdravý," řekla Arlene Pedronová, která na obřad přijela s dva roky starým zlatým retrívrem.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy