Krysy budou mít výcvik na covid-19. Za dobrotu totiž vystopují miny i tuberkulózu

Krysy budou mít výcvik na covid-19. Za dobrotu totiž vystopují miny i tuberkulózu
Magawa je větší než klasický potkan, kterého Češi občas chovají jako domácího mazlíčka.
Jeho předností je velmi dobrý čich a sluch, naopak slabinou krátkozrakost.
Organizace před pár dny ohlásila, že krysy jako Magawa mohou pomoct i v detekci covidu-19. Už dnes jsou některé z nich schopné poznat u lidí například tuberkulózu. Nejdřív je ale čeká speciální výcvik.
Váží nejčastěji mezi jedním až dvěma kilogramy, a je tedy dostatečně lehký na to, aby nespustil nášlapnou minu.
Foto: Reuters
Magazín Magazín
2. 10. 2020 6:01
Krysy obrovské by podobně jako psi mohly pomoct se stopováním lidí pozitivních na covid-19. Neziskovou organizaci Apopo, která v Africe trénuje hlodavce na detekci min, to napadlo poté, co jejich krysa Magawa dostala od Britů prestižní ocenění za statečnost. Zvíře, které dokáže rozpoznat i tuberkulózu, za sedm let vyčuchalo 39 nastražených výbušnin.

Krysy obrovské jsou od přírody velmi inteligentní zvířata a rády se učí novým věcem. Christophe Cox z organizace Apopo deníku The Telegraph řekl, že afričtí hlodavci jsou za pamlsek ochotní pracovat lépe a častěji než jiná zvířata. 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy