Výzkumníci z Oxfordské univerzity zjistili, že žvýkání jídla s otevřenými ústy napomáhá k plnohodnotnějšímu smyslovému zážitku. Organické těkavé sloučeniny, které vytvářejí chuť a vůni pokrmů, totiž při takovém způsobu konzumace pronikají až k čichovým buňkám v zadní části nosní dutiny a zvýrazňují vnímané aroma. Píše o tom deník The Independent.
Experimentální psycholog Charles Spence, který se na studii podílel, upozornil, že kultivované stravovací návyky jsou pro lidské smysly příliš omezující. "Všimněte si, jak rádi máme jídla, která jsou křupavá. Brambůrky, popkorn, čerstvý chleba či jablka nám přinášejí potěšení právě proto, že jsme při jejich jezení hluční. Kromě chuti a čichu zapojujeme taky sluch," upozornil vědec.
Ohmatávání zrnek soli
"Pokud chceme při stravování naplno využívat všechny svoje smysly, měli bychom zapomenout na slušné mravy a žvýkat zásadně s otevřenou pusou," doporučil Spence. Stejně přínosné podle něj je, když člověk může jíst pokrm rukama. "Naše experimenty ukázaly, že hmat zážitku z jídla přidává ještě další rozměr," vyzdvihl odborník.
"Vzpomeňte si na chvíli, kdy rukou přejíždíte po hladké slupce jablka těsně předtím, než se do něj zakousnete. Díky tomuto dotykovému vjemu pak ještě víc oceníte šťavnaté, sladké a křupavé první sousto, které následuje. Podobně silným impulzem je třeba i ohmatávání zrnek soli na hranolcích," dodal Spence.