Čtrnáctiletý Čech je mistrem v hraní Pokémonů. Pikachu je podle něj slaboch

Marie Dostálová
11. 9. 2015 12:33
Čtrnáctiletý chlapec se skromným výrazem a brýlemi na nose překvapil ostřílené hráče Pokémonů. David Koutesh se téměř bez prohry stal suverénním vítězem dvou mezinárodních turnajů v Německu a Itálii a na světovém šampionátu v USA skončil pátý. Pokémoni byli v Česku od roku 2000 obrovským hitem, videohry s touto tematikou jsou po Mariovi a Super Mariovi druhou nejvýdělečnější herní franšízou s více než 270 miliony prodanými kopiemi.
David na šampionátu v Německu
David na šampionátu v Německu | Foto: archiv Davida Kouteshe

Aktuálně.cz: Kdyby se tě babička zeptala, co vlastně hraješ, jak bys jí to jednoduše vysvětlil?

David Koutesh: Pokémon hry jsou RPG hry. Nejdříve se pohybuješ světem, své Pokémony chytneš, vytrénuješ a naučíš je útočné a obranné schopnosti. V zápase šest Pokémonů proti šesti se pak se svým týmem snažíš obehrát nepřítele a porazit všechny jeho Pokémony.

A.cz: Tento původem japonský fenomén zažil nejsilnější fázi zhruba před 15 lety. Jak ses k hraní Pokémonů vlastně dostal?

V šesti letech jsem už hrával nejstarší verze. Ale potom jsem zjistil, že existují mnohem novější, tak jsem je začal taky hrát a došel jsem až k Omega Ruby a Alpha Sapphire. V Česku znám pouze dva hráče, kteří soutěží. Valná většina hraje kartičky (oficiální karetní hra Pokémon, která má také své turnaje, pozn. ed.).

A.cz: Hráváš je?

Nikdy jsem je nehrál, ale občas si nějaké koupím. Ale pravidla karetní hry přesně neznám a přijde mi to hodně o štěstí, jakou kartu zrovna dostanete do ruky. Je ale pravda, že v Česku se hrají hodně.

A.cz: Nejznámějším Pokémonem je jednoznačně žlutý Pikachu. Jaký je ve hře?

Je to obří chcípák. Každý ho skolí na jednu ránu, je to velkej chcípák. Ale je to ikona a chápu, že jsou všude jeho plyšáci a další předměty.

A.cz: Jaká je tvoje herní strategie a jak vypadá tvůj tým?

Používám určitou strategii, která zvyšuje rychlost, ale obejdu se i bez ní. Záleží také na oponentovi, co používá on; pak se mu dokážu přizpůsobit. Tým mám předem připravený a většinou se držím osvědčených silných Pokémonů.

A.cz: V půlce června ses vydal na šampionát do Milána. Byl to turnaj, kde jsi soutěžil s hráči své kategorie. Věřil sis na vítězství?

Ano. Náhodou hodně. Jel jsem tam hodně připravený a má první vítězství mou předpověď potvrdila.

A.cz: Nakonec jsi vyhrál i turnaj v Německu a probojoval ses společně s 22 nejlepšími Evropany na světový šampionát do Bostonu. Rozhodoval ses, zda absolvovat dlouhou cestu, nebo si ani na chvíli nezaváhal?

Ani jsem nezaváhal, po sérii vítězství po Evropě jsem byl rozhodnutý jet i do Bostonu. Máma mě podpořila a jela se mnou.

A.cz: Jak na tebe šampionát zapůsobil?

Atmosféra byla fantastická. Hráčů bylo pár stovek a lidí určitě přes tisíc. Díky americkému prostředí to byla velká šou. Jinak si tam pár fanoušků šilo kostýmy podle svých oblíbených Pokémonů. To byly ale osamocené případy, většina lidí tam šla oblečená normálně. A samozřejmě tam pobíhal obří Pikachu, ten ale patřil Nintendu.

A.cz: Jak se k sobě hráči chovali? Došlo na nějaké slovní provokace?

S protivníky se většinou jen pozdravíš a po zápasu rozloučíš. Na provokace došlo spíš až po šampionátu na pokémoní internetové stránce. Nějaký hater mě na internetu osočoval, že jsem špehoval ostatní hráče, abych zvítězil. Ale to jsou jenom pomluvy.

Davida polička slávy
Davida polička slávy | Foto: Marie Dostálová

A.cz: Domů sis nakonec za páté místo odvezl 3000 dolarů a vzácné balíčky karetní hry Pokémon. Co tě na turnaji kromě cen potěšilo nejvíc?

Bylo hezké, že jsem si mohl zahrát mezi ostatními fanoušky. A hráči i organizátoři se chovali příjemně a přátelsky. Taky jsem si ověřil, že Pokémoni jsou fakt globální fenomén, který Japonsko přesahuje.

A.cz: Médii proběhla zpráva o chystaném útoku na turnaj, kdy dva hráči na sociální síti vyhrožovali, že na účastníky zaútočí zbraněmi. Do haly se nakonec nedostali, zadržela je policie. Zpráva fanoušky šokovala vzhledem k tomu, že na turnaji byly stovky dětí. Jaká byla tvoje reakce?

Dozvěděl jsem se o tom, až když už byli zatčeni, takže jsem se v nebezpečí moc necítil. Má matka, která byla na turnaji se mnou, reagovala šílenstvím a strachem.

A.cz: Co plánuješ v další sezoně? Chceš opět aktivně hrát a jezdit na turnaje, aby ses s dobrým bodovým skóre dostal na světový šampionát?

Ano, budu znova hrát a určitě pojedu na alespoň jeden evropský šampionát. Pak záleží, jak na něm budu úspěšný.

A.cz: Letos nastupuješ do deváté třídy. Už máš rozmyšleno, na jakou střední školu půjdeš?

Mám, rád bych se dostal na jednu z programátorsky zaměřených škol.

A.cz: Vědí spolužáci, že jsi v Pokémonech šampion? Dával sis vítězné fotky na Facebook nebo to tolik neventiluješ?

Vědí, někteří z nich mi gratulují, ale známý kvůli tomu nejsem.

A.cz: Jak se k tvému hraní staví rodina, podporuje tě? A baví tě hra tolik jako dříve?

Celá rodina mě podporuje, ale když hraju moc, máma se mě snaží odtrhnout od počítače i konzole. Starší bratr svůj zájem nebo nezájem nedává najevo. Hra mě pořád baví jako před lety, už ji jenom beru více takticky a méně jako normální zábavu.

A.cz: Jaké další hry tě baví?

Na počítači jsem hodně hrával a občas stále hraju World of Warcraft, ale teď na to nemám tolik času. Vlastním konzoli Wii a rád si někdy zahraju Super Mario World a Mario Kart 8. Má nejoblíbenější hra je Final Fantasy VII z roku 1997.

A.cz: Co si myslíš o seriálu Pokémon, viděl jsi nějaké díly?

Koukal jsem na staré série za mých mladých let. Tehdy mě bavil, ale dnes mi to připadá moc dětské. S hrami to moc nesouvisí, jsou tam otravní hrdinové a nemá smysl sledovat stovky epizod o ničem.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 49 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 u Domašova na Brněnsku je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušený. Kamiony ve směru na Brno stojí od 161. kilometru. Průjezdný není ani směr na Prahu, kde byla po ránu kolona zhruba 12 kilometrů dlouhá. Policisté provoz odklání mezi exity 168 a 178. Na objízdných trasách, které vedou po silnici II/602, se nyní v ranní špičce tvoří kolony a řidiči se musí připravit na zdržení, řekl policejní mluvčí Pavel Šváb. Policie rovněž kolem 8:00 na svém twitteru uvedla, že se uklízí vysypaný náklad a následně bude nutné opravit poničené dopravní značení a betonová dělící svodidla.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie dnes ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy