Vědci potvrdili pozitivní vliv videoher. Snižují agresivitu

ČTK jaz, ČTK
16. 5. 2015 14:22
Počítačové hry jsou často spojovány s agresivitou hráčů. Na toto téma se proto zaměřil tým vědců z univerzity v Texasu a zjistil, že videohry naopak podporují prosociální chování.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Austin – Podle Johna Valeze a jeho týmu z Texas Tech Univerzity by rodiče neměli odhánět své děti od počítačů, ale naopak je v hraní videoher podporovat. Ovšem pouze pokud hrají kooperativně, tedy společně.

Vědci prováděli na hráčích dva pokusy. V prvním testu hráli hry jako Halo: Reach a TimeSplitters, a to jednou v singleplayeru a podruhé se spoluhráčem. V závěru testu pak měli potrestat druhého hráče v případě neúspěchu. Lidé hrající sami za sebe projevovali větší agresivitu oproti týmový hráčům. Ta prohra tolik nemrzela, více se užívali samotnou hru a spolupráci s kamarádem.

Výsledek testování vedl vědce k jasným závěrům, kooperativní hraní videoher je společensky prospěšné a eliminuje agresivní chování v reálném životě.

Na téma vlivu videoher na emoce hráčů proběhla již řada studií. Jason Allaire ze Severokarolínské státní univerzity svým výzkumem například zjistil, že senioři hrající počítačové hry se emočně cítí daleko lépe než jejich nehrající vrstevníci. 

"Počítačové hry mají špatnou pověst, protože se často hrají nadměrně. Ovšem vinit hry ze společenských neduhů je zjednodušující,“ míní Allaire s tím, že hry mají pozitivní účinky na psychologické funkce, a to především na poznávání, učení a paměť.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Počítačovou síť radnice Prahy 3 napadl virus, úřad bude uzavřený

Počítačovou síť radnice Prahy 3 napadl virus. Lidé se tak nemohli s úřadem elektronicky spojit. Technici městské části stále pracují na nápravě, radnice bude kvůli tomu bude ve středu uzavřena. Vyplývá to z informací na facebooku Prahy 3, na které upozornil server Computerworld. Radnice vyzvala občany, aby místo e-mailů zatím raději s úřadem komunikovali po telefonu.

před 5 hodinami

Hokejista Edmontonu je kvůli krvácení do mozku v kómatu

Hokejista Edmontonu Colby Cave skončil kvůli krvácení do mozku na jednotce intenzivní péče. Lékaři v nemocnici v Torontu museli pětadvacetiletého útočníka uvést do umělého spánku. Informovali o tom zástupci klubu na sociálních sítích.

Před přerušením sezony odehrál Cave v NHL jedenáct zápasů za Oilers, na farmě v AHL nastoupil ke 44 duelům. Celkem má v NHL v dresu Bostonu, který ho v roce 2015 angažoval jako nedraftovaného hráče, a Edmontonu na kontě 67 utkání. Do statistik si zapsal devět bodů za čtyři góly a pět asistencí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy