Vědci potvrdili pozitivní vliv videoher. Snižují agresivitu

ČTK jaz, ČTK
16. 5. 2015 14:22
Počítačové hry jsou často spojovány s agresivitou hráčů. Na toto téma se proto zaměřil tým vědců z univerzity v Texasu a zjistil, že videohry naopak podporují prosociální chování.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Austin – Podle Johna Valeze a jeho týmu z Texas Tech Univerzity by rodiče neměli odhánět své děti od počítačů, ale naopak je v hraní videoher podporovat. Ovšem pouze pokud hrají kooperativně, tedy společně.

Vědci prováděli na hráčích dva pokusy. V prvním testu hráli hry jako Halo: Reach a TimeSplitters, a to jednou v singleplayeru a podruhé se spoluhráčem. V závěru testu pak měli potrestat druhého hráče v případě neúspěchu. Lidé hrající sami za sebe projevovali větší agresivitu oproti týmový hráčům. Ta prohra tolik nemrzela, více se užívali samotnou hru a spolupráci s kamarádem.

Výsledek testování vedl vědce k jasným závěrům, kooperativní hraní videoher je společensky prospěšné a eliminuje agresivní chování v reálném životě.

Na téma vlivu videoher na emoce hráčů proběhla již řada studií. Jason Allaire ze Severokarolínské státní univerzity svým výzkumem například zjistil, že senioři hrající počítačové hry se emočně cítí daleko lépe než jejich nehrající vrstevníci. 

"Počítačové hry mají špatnou pověst, protože se často hrají nadměrně. Ovšem vinit hry ze společenských neduhů je zjednodušující,“ míní Allaire s tím, že hry mají pozitivní účinky na psychologické funkce, a to především na poznávání, učení a paměť.

 

Právě se děje

Další zprávy