Ruben si ve svých sedmi letech už umí změřit glykemii a vypočítat, kolik sacharidů má sklenice mléka. To všechno dokáže díky svému novému příteli, robotu Charliemu, píše agentura AFP.
"Co máš dělat, když cítíš, že máš hypoglykemii?" ptá se svým mechanickým hlasem malý červenobílý robot, když si s ním hoch hraje.
S robotem, který mluví a tančí, se Ruben, u něhož byla cukrovka zjištěna před rokem, učí vypočítat si údaje, které mu mohou zachránit život.
Charlie, jenž je výsledkem práce zdravotníků, expertů na robotiku a univerzit z Nizozemska, Itálie, Německa a Británie, se brzy může stát pomocníkem mnoha dětí postižených cukrovkou prvního typu.
V Nizozemsku je kolem 6000 mladých diabetiků a na tuto nemoc zde každoročně zemře nejméně jedno dítě.
"Nemocné dítě a jeho rodina musejí na nemoc myslet bez přestání," vysvětluje Gert Jan van der Burg, pediatr z nemocnice Gelderse Vallei ve městě Ede v centrální části Nizozemska. Oslava narozenin, návštěva fast-foodu, sportovní aktivita či pouhé hraní videoher mohou totiž velmi rychle zvýšit hladinu cukru v krvi.
U osoby trpící cukrovkou prvního typu nedokáže slinivka břišní produkovat inzulín, hormon nutný pro vstup cukru do většiny buněk. Místo toho, aby cukr v buňkách byl zdrojem energie, hromadí se v krvi a uniká do moči. Jediným způsobem, jak tuto nemoc kontrolovat, je pravidelné užívání inzulínu.
Rodiče, ale i samy děti tedy musejí stále vypočítávat obsah cukru v krvi či příjem sacharidů. Chyba v dávkování inzulínu může vést ke kómatu.
Tvůrci Charlieho chtějí vyvinout nový typ robota, který by dětem pomáhal vypořádávat se s nemocí, učil je, co to je cukrovka a jaký na ni mají vliv sport a výživa, vysvětluje Mark Neerincx z Technické univerzity v Delftu.
Projekt nazvaný Osobní asistent pro zdravý životní styl vyvíjí nizozemská organizace pro aplikovaný výzkum (TNO) a její italské a německé protějšky, delftská univerzita a Imperial College v Londýně.
Děti postižené těžkou zátěží choroby si uvědomují, že se liší od svých vrstevníků. Robotu mohou sdělovat své pocity a líčit mu své zkušenosti.
"Charlie je hodný, dává mi otázky, které se mě týkají," usmívá se desetiletá Sofiye Boyuksimseková, u níž byla cukrovka zjištěna před dvěma roky.
Robot, který je v testovací fázi, má umět vyhodnocovat potřeby dítěte a jeho rodičů a konverzovat s nimi.
"Nejenže děti chtějí vědět víc o cukrovce, ale hlavně chtějí s robotem mluvit o tom, co je zajímá," zdůrazňuje Olivier Blanson z nizozemské organizace pro aplikovaný výzkum.