Čím víc krav, tím víc manželek. Pro africký kmen je dobytek vším, močí si barví vlasy

Mladí bojovníci se pomazávají popelem a tukem, čímž si nejen chrání pokožku před sluncem, ale také vyjadřují svou sílu a odhodlání.
Kmen Mundari, žijící v Jižním Súdánu, patří mezi nejzajímavější a zároveň nejméně známé etnické skupiny Afriky.
Jsou to pastevci, pro které je skot nejen ekonomickým základem života, ale také duchovní a sociální osou existence.
Jejich fascinující kultura a životní styl se formovaly v náročných podmínkách subsaharské Afriky a dodnes přitahují pozornost antropologů i cestovatelů z celého světa.
Mundari jsou malá nilotická (původem z Nilského údolí) etnická skupina. Zobrazit 11 fotografií
Foto: Profimedia.cz
Tereza Šolcová Tereza Šolcová
8. 3. 2025 11:05
Kmen Mundari, žijící v Jižním Súdánu, patří mezi nejzajímavější a zároveň nejméně známé etnické skupiny Afriky. Jsou to pastevci, pro které je skot nejen ekonomickým základem života, ale také duchovní a sociální osou existence. Jejich fascinující kultura a životní styl se formovaly v náročných podmínkách subsaharské Afriky a dodnes přitahují pozornost antropologů i cestovatelů z celého světa.

Mundari jsou malá nilotická (původem z Nilského údolí) etnická skupina. Jejich kmenová území se nacházejí asi 75 km severně od hlavního města Džuba v Jižním Súdánu. Region, stejně jako většina Jižního Súdánu, je převážně plochý a vyznačuje se ojedinělými izolovanými kopci. U mnoha řek a jezer je půda náchylná k záplavám v období dešťů. Zemina na bázi jílu poskytuje úrodnou půdu pro plodiny a pastevectví pro skot.

Každý býk je pečlivě vybraný a pojmenovaný, a jeho majitel ho často zdobí a upravuje mu rohy do specifických tvarů.
Každý býk je pečlivě vybraný a pojmenovaný, a jeho majitel ho často zdobí a upravuje mu rohy do specifických tvarů. | Foto: Profimedia.cz

Pro příslušníky kmene není dobytek pouhým zdrojem potravy. Krávy jsou posvátné a představují bohatství, postavení i společenské vazby. Mléko, moč a hnůj jsou základními surovinami každodenního života: moč se používá k hygieně a barvení vlasů do sytě oranžové barvy, hnůj se pálí jako ochrana proti komárům a mléko je hlavním zdrojem výživy.

Vlastnictví dobytka ovlivňuje i manželství. Nevěsty se "kupují" za krávy, a čím větší stádo muž má, tím vyšší má společenský status. Sňatky jsou pořádány potenciálním ženichem nabízejícím dobytek rodině nevěsty. Muži mohou mít tolik manželek, kolik jich zvládnou uživit.

Jizvy jako vstupenka do dospělosti

Mundari se usazují v blízkosti řeky Nil, kde hledají úrodné pastviny. Žijí v dočasných táborech, které pravidelně přesouvají podle dostupnosti vody a potravy pro svůj skot. Jejich den začíná i končí u dobytka - mladíci spí přímo mezi kravami, aby je chránili před zloději a divokými zvířaty.

Ohně z kravského hnoje, které neustále hoří mezi zvířaty, mají vícero účelů - vytvářejí kouř, který odpuzuje hmyz, a zároveň poskytují teplo během chladných nocí.

Občanská válka v Jižním Súdánu a klimatické změny ohrožují tradiční způsob života kmene.
Občanská válka v Jižním Súdánu a klimatické změny ohrožují tradiční způsob života kmene. | Foto: Profimedia.cz

Mundari jsou také známí svou bojovností a tvrdým výcvikem mladých mužů. Tradiční zápasy, podobné wrestlingu, jsou pro chlapce přechodovým rituálem do dospělosti. Mladí bojovníci se pomazávají popelem a tukem, čímž si nejen chrání pokožku před sluncem, ale také vyjadřují svou sílu a odhodlání.

Stejně jako jiné kmeny v této oblasti praktikují Mundari rituální skarifikace neboli jizvení jako rituál pro vstup mladých lidí do dospělosti. Typický vzor jizvy Mundari se skládá ze dvou sad tří rovnoběžných linií, z nichž každá je na každé straně čela a vybíhá dolů.

 

Právě se děje

Další zprávy