Fiakristé je řídí po generace, my poprvé. Koně ze Staromáku nás svezli až k sobě domů

Fiakristé je řídí po generace, my poprvé. Koně ze Staromáku nás svezli až k sobě domů
Na Staroměstském náměstí se koně střídají ve dvou směnách. Ta první sem přijíždí na desátou hodinu ranní a odjíždí ve čtyři odpoledne, kdy se střídá s těmi, co v centru Prahy zůstávají do desáté večer.
"Tak 30 procent zákazníků tvoří Češi. Je to několiksetletá tradice," říká Kočovský, který je od začátku 90. let předsedou Cechu fiakristů a povozníků Čech a Moravy. "Tohle je ale jediné místo v Praze, kde to jezdí. Zkoušeli jsme to na Václaváku, Pražském hradě i na druhé straně Staroměstského náměstí, ale nikde jsme neměli takový úspěch. V roce 1995 jsme proto investovali milion korun do úpravy stanoviště - nechali jsme sem zavést vodu, izolovali jsme povrch a vybudovali odtoky," říká k místu u  barokního kostela svatého Mikuláše.
Míjíme sirény i řidiče automobilů, kteří nejsou ke koním vždy ohleduplní. Podle Kočovského jsou ale klisny na hluk zvyklé. "Nemůže to dělat každý kůň, jsou vybíráni tak, aby městský ruch zvládli. Uvedu příklad - měl jsem koně, který skvěle zvládal centrum města, ale když byl za pandemie koronaviru ustájený v přírodě, umlátil se kvůli komárům," líčí.
Starat se o to, aby koně byli zdraví a v dobré formě, není levná záležitost. Jeden pár vyjde přibližně na tři tisíce korun denně. Počáteční investice do výbavy, jakou měl náš kočí, vyjde na 800 tisíc. Zobrazit 31 fotografií
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
25. 12. 2023 20:23
Přestože je Praha loni vyškrtla z tržního řádu, za stanoviště na Staroměstském náměstí chovatelé řádně platí pronájem, jak je zavazuje smlouva s městem datovaná na dobu neurčitou. Povolení jezdit mají i z Prahy 1, a tak koně vozí zájemce uličkami i o letošních svátcích. "Tak 30 procent tvoří Češi," říká předseda cechu Josef Kočovský, který nás provedl životem pražských "chlaďáků" a "tygrů".
 

Právě se děje

Další zprávy