Majetek jednoho z nejzámožnějších Norů je odhadován na dvě miliardy dolarů, což je v přepočtu téměř 50 miliard korun. Kjell Inge Rökke (58) mimo jiné kontroluje holding, který je aktivní v oblasti ropných služeb, strojírenství, stavebnictví, rybářství a stavby lodí. Rovněž spoluvlastní druholigový fotbalový klub v Anglii. Stál i u jeho přesunu z Wimbledonu, což mu nemůže odpustit nejeden ostrovní fanoušek.
Rökkeho kariéra se vyvíjela velmi nenápadně. Odmalička měl problém s dyslexií, tedy s poruchou čtení. Má dokončené pouze základní vzdělání. V osmnácti letech se stal rybářem a působil na rybářské lodi na Aljašce. Dnes nicméně tvrdí, že za úspěchy v podnikání vděčí právě své dyslexii.
Rökke byl dříve vnímán spíše jako kontroverzní osobnost. V roce 2005 byl usvědčen z toho, že za úplatu ilegálně získal licenci na řízení člunu, a musel strávit necelý měsíc ve vězení.
Nyní však prohlašuje: "Vrátím společnosti lví podíl toho, co jsem vydělal."
Od roku 2015 financuje vybraným studentům studia na prestižních světových školách. Nyní přichází s velký projektem speciální a bohatě vybavené lodi, jež bude hloubkově zkoumat oceány.
Plány jsou smělé: odebírat vzorky až v šestikilometrové hloubce a dostat se i dvacet metrů pod dno.
Podle norského deníku Aftenposten bude mít loď ty nejmodernější přístroje a laboratoře. Loď má mít třicetičlennou posádku a pojme až šedesát členů vědeckého týmu.
Na jejím vývoji se podílí přímo i Kjell Inge Rökke díky svým mnohaletým zkušenostem v oboru.
Plavidlo navíc bude vysávat plastový odpad z oceánů a spalovat ho bez jediné toxické látky v ovzduší.
Nové plavidlo chce Rökke provozovat ve spolupráci s norskou pobočkou Světového fondu na ochranu přírody (WWF). Z celého projektu nevydělá ani korunu, navíc bude vše financovat - od provozu po platy výzkumníků.
"Moře a oceány mi toho daly hrozně moc a já jim to dlužím," vysvětluje dolarový multimiliardář deníku Afteposten, proč zvolil právě tento projekt. A jak dodává, na to, že moře a oceány tvoří 70 procent Země, víme toho o nich stále trestuhodně málo - plných 90 procent teprve na průzkum čeká.