Ostravané vyrábějí iglú pro bezdomovce, s nouzovým bydlením chtějí prorazit i v USA

Barbora Pěničková
28. 2. 2020 14:35
Pavla Klečková spolu s partnerem pomáhá lidem bez domova a vyrábí pro ně nouzové přístřešky. „Příští rok bychom se chtěli dostat i do USA, aby mohlo Iglou hřát i na jiných kontinentech,“ říká Klečková. Nadace Karla Janečka ji teď v rámci projektu Laskavec ocenila za dobročinné aktivity.
Laskavec Pavla Klečková | Video: Nadace Karla Janečka

"Před čtyřmi lety nás velmi zasáhl článek o bezdomovci, který umrzl v Karviné. Nevěřícně jsme kroutili hlavou nad tím, že je něco takového v dnešním světě stále možné," vzpomíná Pavla Klečková na vůbec první impulz, který ji k zájmu o bezdomovectví přivedl. "Od té doby jsem věděla, že chci pomáhat a do společnosti vrátit aspoň trochu z toho, co mám."

Když následně měnila profesi, kontaktovala lokální moravskoslezskou organizaci s tím, že by se ráda zapojila do pomoci znevýhodněným dětem či seniorům. "Jenže jsem zjistila, že tyto cílové sociální skupiny jsou natolik populární, že mě vlastně nepotřebují - dobrovolníků bylo dost," vypráví. 

Nakonec se proto s partnerem znovu zaměřila na lidi bez domova, o kterých se Petra Klečková chtěla dozvědět víc. "V místním bistru jsme jednoho dne koupili pár baget a řekli si, že je rozdáme lidem bez domova. Pár jsme jich našli, ale bylo jasné, že pokud chceme pomáhat systematicky, musíme najít jinou cestu."

Kontaktovali ostravské sídlo Armády spásy, jejíž ředitel iniciativnímu páru problematiku ochotně přiblížil, a začali působit jako dobrovolníci. Od té doby v zimě pravidelně distribuují polévku, pomáhají organizovat vánoční večírky a před časem se pustili i do vlastního projektu: charitativním organizacím a městům poskytují nouzové přístřešky pro bezdomovce, kteří z různých důvodů nemohou navštěvovat noclehárny - ať už kvůli psovi, partnerovi, nemoci, alkoholu či obavám nechat na noc své místo venku bez dozoru.

"Na začátku to bylo vcelku jednoduché. Inspirovali jsme se na YouTube, kde jsme našli video s nouzovými přístřešky, které montoval mladý Francouz Geoffroy de Reynal. Napadlo nás, že by bylo skvělé vyrábět něco takového i v Česku," vzpomíná Pavla Klečková. Francouzského vynálezce obratem oslovila a zanedlouho začala spolupráce. První české Iglou bylo na světě v srpnu 2018.

Iglou do USA

Přístřešky nejdřív partneři tvořili sami, dnes už si je nechávají vyrábět na zakázku z polyetylenové pěny, která je uvnitř potažená hliníkovou fólií. Pro letošní zimu jsou k dispozici hned dva typy přístřešku: Iglou pro jednu osobu za 3100 korun, a Iglou pro páry, které je o 400 korun dražší. Taková je podle Pavly Klečkové výrobní cena produktu, neúčtuje si žádnou marži navíc.

Pavla Klečková si je jistá tím, že lidé bez domova dokážou hygienickou a potravinovou pomoc i projekty, jako je právě Iglou, ocenit. "Uživatelé nám vždycky moc děkují. V minulosti v něm přespával mladý muž, který si po několika měsících našel práci a následně i byt na azylovém domě. Teď i on pomáhá těm, kteří to potřebují a jsou na ulici," pokračuje s tím, že bezdomovcem se nestávají jen sociálně slabší jedinci a "ztracené případy," ale jsou mezi nimi i vysoce vzdělaní a v minulosti úspěšní lidé.

Co se týká samotného projektu, pomalu se rozšiřuje po Evropě. "Příští rok bychom se chtěli dostat i do USA, aby mohlo Iglou hřát i na jiných kontinentech," dodává Pavla Klečková.

Za svou iniciativu nyní získala titul Laskavec a coby dvanáctá v pořadí uzavírá třetí ročník stejnojmenného projektu. Nominovat člověka, který by si zasloužil uznání a podporu, můžete i vy. Všichni ocenění obdrží od Nadace Karla Janečka šek na 6⁶ (tedy 46 656) korun, který mohou využít pro libovolné účely.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy