Londýn - Díky novému testu, který vznikl ve spolupráci amerických a anglických univerzit, budou moci lidé zjistit skutečný biologický věk a zároveň také to, jak rychle jejich tělo stárne, informuje deník The Telegraph.
Podle výzkumníků z londýnské univerzity King College a americké Duke University by se tak díky jejich testu mohlo rovněž v budoucnu předcházet mnoha závažným nemocem.
"Nyní jsme schopni kvalifikovat biologické stárnutí u mladých lidí," uvedla členka výzkumného týmu, odborná asistentka z katedry psychologie a psychiatrie z londýnské univerzity.
Lékaři tak budou moct na základě vyvinutého testu doporučit změnu životního stylu, a to v nejlepším možném okamžiku pacienta. "Díky včasné změně životosprávy můžeme preventivně předcházet vzniku kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky nebo demence u mladých lidí," vysvětluje hlavní pozitiva projektu.
Výzkum byl proveden na tisícovce lidí narozených mezi lety 1972 -1973 a hlavními proměnnými se stalo 18 ukazatelů lidského zdraví, včetně funkce ledvin a jater, krevního tlaku nebo hladiny cholesterolu. Svoji roli sehrála samozřejmě i genetická dispozice.
Účastníci byli podrobeni několika srovnávacím měřením ve 26, 32 a 38 letech. "Důkazem stárnutí nejsou jen vrásky a šedivé vlasy, ale i ostatní části těla včetně důležitých orgánů," vysvětlil další z členů týmu.
Stárnutí podle vědců ovlivňuje spíš životní styl než genetické dispozice. "Ti, kteří nikdy nekouřili a dodržovali zásady zdravé výživy, se před opotřebením chránili silněji. Zkrátka nezdravý životní styl může stárnutí urychlit," dodávají lékaři.
Test by měl být v budoucnu dostupný lékařům, kteří by tak už u třicetiletých lidí mohli odkrýt potenciální rychlost stárnutí a včas nasadit vhodnou preventivní léčbu.
Desítky dnes existujících dotazníků volně dostupných na internetu nepovažuje skupina výzkumníků za přesné. Podle nich zadání krevního tlaku, váhy, výšky nebo zodpovězení otázky na životní styl nestačí k tomu, aby bylo odhaleno tempo stárnutí. Velmi důležitou proměnou je totiž právě funkce orgánů.