Pomáhá lidem v nouzi, vybral už dva miliony. Vše dělá ve volném čase a bez odměny

Barbora Pěničková
21. 10. 2020 17:01
Cestovatel, florbalista a manažer Peter Chalupianský pomáhá mimo jiné lidem s handicapem. Založil neziskovou organizaci Klub srdcařů a prostřednictvím neziskových projektů shání peníze například na různé zdravotní pomůcky. Nadace Karla Janečka jej za to jmenovala Laskavcem - člověkem, který nezištně koná dobré skutky.
Peter Chalupianský | Video: Nadace Karla Janečka

Při příležitosti vánočního florbalového turnaje uspořádal Peter Chalupianský před šesti lety svou první dobročinnou sbírku pro sportovní kolegy na vozíčku. Od té doby pomáhá pravidelně - původně lidem s handicapem ve spolupráci s Kontem Bariéry. V poslední době však prostřednictvím nadačního fondu Klub srdcařů s přáteli podporuje také matky samoživitelky, které se kvůli závažnému onemocnění dostaly do těžké finanční situace. 

Peníze mladík získává různými způsoby. "Největší část financí se povedlo získat díky knížce Odposlechnuto v Praze, která má mezi čtenáři velký úspěch," pochvaluje si Peter Chalupianský. Dalším významným zdrojem jsou však především cestovatelské pohlednice ze všech koutů světa či benefiční cestovatelské přednášky, kterých rodák z Brandýsa nad Labem uspořádal už přibližně sto padesát napříč Českou republikou.

Petr Chalupianský
Petr Chalupianský | Foto: Nadace Karla Janečka

První charitativní pohlednice vznikly během studentského pobytu v Jižní Koreji, kde Chalupianský strávil semestr. "Profesor nás učil, že máme překonávat hranice, které si sami stavíme nebo které nám stavějí druzí. A mě napadlo spojit studium s dobročinností. Založil jsem projekt "Kde je Peťa?", jehož prostřednictvím si lidé mohli zakoupit ručně psaný pohled. Peníze šly na dobrou věc a každý dárce ode mě získal pohlednici s poděkováním a vzkazem z Koreje," vzpomíná.

Tímto způsobem odeslal během čtyř měsíců celkem 646 pohlednic v hodnotě téměř 200 tisíc korun. "Své cestě jsem tak dal krásný přesah." Nyní tuto možnost díky spolku Klub srdcařů nabízí každému, kdo chce spojit své cestování s dobrým skutkem. A je jedno, zda člověk jede "jen" na Hlubokou, stráví tři dny v Berlíně či se vydá na Bali.

Projekt je nad očekávání úspěšný, což mladý cestovatel a filantrop připisuje z velké části nostalgii. "Když objevím novou pohlednici ve schránce, mám vždy velkou radost. Dárce, který si pohled koupí, nejenže udělá dobrý skutek, ale po čase ho potěší krásný dárek," pokračuje Peter Chalupianský s tím, že už dvakrát se do projektu zapojily i nevidomé děti z letního tábora, kterým se povedlo vybrat přes dvacet tisíc korun. 

Během let se částka, kterou neziskové aktivity Petera Chalupianského přispěly na pomoc znevýhodněným a lidem v nouzi, vyšplhala až ke dvěma milionům korun. "Jsme parta přátel, která se rozhodla pomáhat potřebným. Ve volném čase a bez nároku na honorář. Neprofilujeme se úzce na jednu skupinu handicapovaných, ale chceme pomáhat všem potřebným bez rozdílu," vysvětluje s tím, že se vždy snaží o maximální transparentnost a jednotlivé podpořené osoby s kolegy vybírají na doporučení lékařů či sociálních pracovníků. Ve většině případů navíc obdarovanému neposkytují finanční dar, ale přímo hradí náklady na kompenzační pomůcku. "Chceme tím našim dárcům garantovat, že jejich peníze jsou využity za účelem sbírky."

Na jaře roku 2021 Klub srdcařů plánuje vydat druhý díl knihy Odposlechnuto v Praze, která zachycuje vtipnou stránku běžného života, připravené jsou i další projekty. "Věříme zároveň, že příští rok bude příznivější situace pro cestování a projekt Srdcaři na cestách se opět rozjede na plné obrátky," dodává Peter Chalupianský, jenž za svou iniciativu získal titul Laskavec.

Laskavec

Nominovat člověka, který by si zasloužil uznání a podporu, můžete i vy. Všichni ocenění Laskavci v rámci komorního setkání obdrží od Nadace Karla Janečka šek na 6⁶ (tedy 46 656) korun, který mohou využít pro libovolné účely.

 

Právě se děje

Další zprávy