Delft (Nizozemsko) – Dvacetiletý student Boyan Slat z Nizozemska představil před třemi roky na konferenci TEDx studentský projekt, kterým chtěl vyčistit světové vody od odpadků. Jeho originální přednáška zaujala odborníky i veřejnost, od které na projekt vybral dva miliony dolarů (v přepočtu zhruba 50 milionů korun), píše web Gizmodo. Plošina začne sbírat odpadky a čistit oceány již příští rok.
Teprve 20letý zakladatel společnosti The Ocean Cleanup oznámil koncem května na technologické konferenci v Soulu, že brzy vypustí na hladinu speciální plošiny, které budou sbírat odpadky a čistit tak oceány. Dojde k tomu ve vodách mezi Japonskem a Jižní Koreou u souostroví Tsushima, kde se plošina ukotví a za využití podmořských proudů bude zachytávat odpad.
@manal_alsharif Just 10 days to go, almost there! - help us clean the oceans through http://t.co/UWKEPIr8if pic.twitter.com/AwzRYCPUeW
— Boyan Slat (@BoyanSlat) 3. Září 2014
Celý projekt ho napadl během dovolené v Řecku, kde se potápěl se svým kamarádem. Brzy zjistil, že medúzy, které kolem něho plavaly, byly ve skutečnosti mikrotenové sáčky. Od té doby se začal zabývat tím, jak veškeré plasty dostat z vody.
"Péče o odpad ve světových oceánech je jedna z největších environmentálních výzev, kterým dnes lidstvo čelí. Nejenom že vyčištění přispěje k čistším vodám a pobřežím, ale zároveň je zásadním krokem k našemu cíli - tím je vyčištění velké tichomořské odpadkové skvrny," napsal Boyan na stránky své společnosti s tím, že se jedná o největší projekt svého druhu. Výjimečný je především využitím nekonvenčních metod, které představují již zmiňované vodní plošiny.
Posted by The Ocean Cleanup on 19. květen 2015
"Proč křižovat oceán, když oceán může proudit kolem vás? Stačí ukotvit lodě k mořskému dnu a nechat rotující proudy dělat svou práci. Ušetří se tím ohromné množství peněz, pracovní síly a emisí," řekl mladík v roce 2012 na konferenci TEDx v nizozemském Delftu.
Převratná myšlenka totiž opouští původní plány na sbírání odpadu do sítí klasických přepravních lodí, které plují oceánem, ale sází na princip samočištění. Boyan si uvědomil, že nejvíce odpadků rotuje v pěti proudech po celém světě, kterým se říká oceánské víry. Plasty v nich mají za následek ničení podmořského života a dostávají se i do potravního řetězce.
Plošiny ve tvaru rejnoka, které mají odolat i nepřízni počasí, využívají právě tyto proudy ve svůj prospěch. Ukotvené čisticí systémy o rozpětí ramen dva kilometry (v budoucnu se počítá s rozpětím až 100 kilometrů) tak budou lapat odpadky připlouvající blíže díky oceánským vírům.
Někteří odborníci se obávají, že ramena mohou zničit plankton, kterým se živí mořští živočichové. Boyan se svým týmem, který tvoří environmentalisté, specialisté na oceánografii, námořní právo, recyklaci i ekonomy, otestoval, že odstředivá síla, kterou budou plošiny využívat, není pro plankton nebezpečná. Navíc mořští živočichové mohou ramena podplout a nezachytí se v sítích, jak by tomu bylo v případě konvenční metody sběru odpadků.
U souostroví Tsushima bude plošina nejméně dva roky, kdy se bude vyhodnocovat její činnost, a poté se společnost The Ocean Cleanup zaměří na oblast velké tichomořské odpadkové skvrny, která se nachází mezi Havají a Kalifornií. Do pěti let pak plánuje rozmístění techniky po celém světě.
Do roku 2020 by měla být schopna sesbírat zhruba 70 milionů kilogramů plastového odpadu, což podle Boyana odpovídá váze jedné tisícovky Eiffelových věží. Finanční náročnost projektu by měla činit jen tři procenta z ceny konvenční čisticí metody a bude také daleko rychlejší.
Boyan Slat počítá s tím, že projekt nebude jen obecně prospěšný, ale plánuje využití odpadu k prodeji a dalšímu zpracování, což by mělo vynést přes 500 milionů dolarů (cca 12 miliard korun). To rázem dělá z neziskového projektu výnosný podnik. Plošiny mají být navíc soběstačné. Energii budou totiž získávat ze slunce a oceánských proudů. "Věřím tomu, když pro nás bude důležitější změna než peníze. Ty přijdou samy,“ řekl Boyan před třemi lety divákům konference TEDx.