12 příběhů dobra. Rozhodněte, které z nich jsou nejlepší a měly by dostat cenu

hrz hrz
23. 3. 2019 14:43
Obnova zchátralého hradu, kapr se salátem pro maminky v nouzi, benefiční tetování i pomoc od tří kluků, kteří málem uhořeli. Projděte si dvanáct příběhů dobra, které se umístily ve finále na Cenu Via Bona 2019. Nadace Via odstartovala hlasování veřejnosti, která rozhodne o tom, jaké příběhy nakonec ocenění získají. Na stránce www.cenaviabona.cz je možné až do konce dubna dát hlasy svým favoritům ve čtyřech kategoriích - Srdcař, Mladý srdcař (do 26 let), Dárcovská výzva a Dobrá firma.
Dan, jedna z tváří spolku Avalone, jež se věnuje prevenci před popáleninami a pomoci popáleným dětem.
Dan, jedna z tváří spolku Avalone, jež se věnuje prevenci před popáleninami a pomoci popáleným dětem. | Foto: Spolek Avalone

Filip, Daniel a Denny: Málem uhořeli, teď bojují proti popáleninám

Filip, Daniel a Denny přežili nemožné. Zvítězili. Vědí, jak nebezpečné jsou úrazy popálením. Vědí, že setina sekundy dokáže navždy změnit život. Vědí, že těmto zraněním lze v 95 % předejít. Svým příběhem a šířením informací o prevenci bojují proti podobným neštěstím.

Dnes jedenáctiletý Filip Linhart ve svých pěti letech utrpěl těžký úraz popálením na 30 % svého těla. Dvacetiletý Daniel "Denny" Křeček byl ve svých sedmnácti letech popálen po zásahu elektrickým proudem na 75 % těla, měl zlomenou páteř a poraněnou míchu. Následoval nekončící sled operací, nakonec pro záchranu svého života obětoval celou dolní polovinu těla. Patnáctiletý Daniel Kissel v osmi letech ohořel na 93 % těla, šanci na přežití dostával nulovou. "Bojuji 6 let. Mám za sebou 63 operací. Jsem terčem posměchu a urážek. Prý jsem ohořelá mumie. Seškvařený škvarek. Ale…. Já jsem Dan. Žiju."

Po překonání strašlivého utrpení a nepředstavitelných bolestí se kluci dokázali vrátit zpět do života. Za své jizvy na těle i na duši se přestali stydět. Naopak je dokázali přetavit do pomoci druhým a do boje proti popáleninovým úrazům. Přednáškami, akcemi pro veřejnosti, články v médiích a na sociálních sítích, připravovanou knihou. "Lidé mi říkají, že když vidí, jakou mám chuť žít, dodá jim to obrovskou sílu a přijdou jim jejich problémy malicherné," říká Denny Křeček a dodává: "Jsem ještě tady, protože na světě musím ještě něco udělat."

Spolek Avalone založila před devíti lety Ivana Nikitinská, maminka Filipa, na pomoc lidem s handicapem, dětem v dětských domovech či lidem na sklonku života. Po Filipově úraze se začala psát i nová kapitola Avalone, zaměřená na popáleniny. Filip, Daniel a Denny pomáhají už druhým rokem. Jejich pomoc roste a dokázali pro ni nadchnout i další tisíce lidí. K preventivní kampani se přidávají zdravotníci, záchranáři, sportovci, umělci, základní školy, střední školy, podniky…

Ivana k tomu říká: "Při přípravě preventivního programu Filip stál u mě a řekl: 'Já věděl, že ta strašná bolest po popálení nebyla zbytečná.' Tito bojovníci, ač tak mladí, mně a mnohým ostatním ukazují, že odvaha, hrdinství a touha po dobru a pomoci existuje a je v nás. Umí to vše probudit i v dalších lidech. Zařadili se mezi ty, kteří svou silnou vůlí dokázali, že ať nám život připraví jakkoli těžké překážky a zkoušky, chuť a síla žít se nesmí ztratit nikdy."

 

Právě se děje

Další zprávy