12 příběhů dobra. Rozhodněte, které z nich jsou nejlepší a měly by dostat cenu

hrz hrz
23. 3. 2019 14:43
Obnova zchátralého hradu, kapr se salátem pro maminky v nouzi, benefiční tetování i pomoc od tří kluků, kteří málem uhořeli. Projděte si dvanáct příběhů dobra, které se umístily ve finále na Cenu Via Bona 2019. Nadace Via odstartovala hlasování veřejnosti, která rozhodne o tom, jaké příběhy nakonec ocenění získají. Na stránce www.cenaviabona.cz je možné až do konce dubna dát hlasy svým favoritům ve čtyřech kategoriích - Srdcař, Mladý srdcař (do 26 let), Dárcovská výzva a Dobrá firma.
Foto: Nadace Via

Martin Kasík: Jeho charitativní přání pomáhají hned dvakrát

"O velké přestávce bude ve škole probíhat prodej vánočních přání, jejichž autorem je Martin Kasík. Výtěžek z prodeje půjde na Konto Bariéry. Koupené výrobky si může každý buď ponechat, nebo je dále věnovat domovu seniorů v Novovysočanské ulici," psalo se v době adventu na stránkách Gymnázia J. Seiferta v Praze už dva roky po sobě.

S výrobou Martin začíná už začátkem podzimu a s blížícím se adventem se jeho úsilí stupňuje. Pro svoji akci vyrobil stovky přáníček a velkých dekoračních špejlí. "Pro celou komunitu školy je to velmi povznášející pocit, ostatní se velice rádi přidávají a pomáhají mu. Je až s podivem sledovat, jaký dopad akce má a kolik lidí se jí chce zúčastnit. Obdivuhodné na celé akci je to, že si ji vymyslel Martin sám," říká ředitelka gymnázia Pavlína Pospíšilová.

Vánoční a valentýnská přání Martin prodává nejen na gymnáziu, ale také v suchdolském květinářství paní Hamzové, která je největší Martinovou podporovatelkou, a právě díky ní Martin s vánočními sbírkami začal. Pravidelní zákazníci jejího květinářství vzali akci také za svou. "Zároveň se Martin v létě účastní suchdolského Restaurant Day, kde na svém stánku prodává vlastnoručně vyrobené jídlo a pečivo. Všechen výtěžek posílá na Konto Bariéry, vždy na konkrétní příběh. Za tu dobu už shromáždil téměř 60 tisíc korun a pomohl několika našim klientům," vyjmenovává Petra Seberová, spolupracovnice Konta Bariéry.

A proč se do toho všeho Martin vlastně pustil? "V posledních letech si více všímám, jak spousta lidí hledí jen na sebe a na ostatní nemyslí. Já doufám, že jsem někomu pomohl, i když je to někdy náročné skloubit s mými ostatními zájmy." Martinova přáníčka pomáhají vlastně dvakrát. Část jich je po prodeji ještě jednou smysluplně využita. Delegace zástupců školy, která tradičně před svátky navštěvuje nedaleký domov seniorů, je společně s Martinem předala osamělým seniorům.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy