Pardon, že jsem neumřela. Dívce zbývaly týdny života, zázrakem se z rakoviny vyléčila

Magazín Magazín
3. 4. 2019 6:00
Když dvacetileté Xsaře Sandersonové z britského města Scunthorpe loni diagnostikovali poslední stadium zhoubného nádorového onemocnění Hodgkinův lymfom, lékaři jí moc šancí na přežití nedávali. Dívka se po absolvování několika náročných chemoterapií rozhodla léčby zanechat. Přátelé mezitím založili sbírku na její pohřeb. K překvapení všech ale lékaři v březnu zjistili, že nádory z jejích mízních uzlin jsou pryč.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Sandersonová všem dárcům, kteří během dvou měsíců přispěli celkem 3130 liber, (v přepočtu zhruba 93 900 korun) s nadsázkou napsala: "Doufám, že na mě nejste naštvaní za to, že jsem porazila rakovinu, ačkoliv moje máma vám řekla, že zemřu." O příběhu informoval britský deník The Times

Ještě před pár měsíci však její situace vypadala úplně jinak. Dvacetileté dívce loni v červenci diagnostikovali čtvrté (nejhorší) stadium závažného nádorového onemocnění postihující mízní uzliny. Svému praktikovi si stěžovala na prudké bolesti na hrudi a krku, kromě toho během dvou měsíců zhubla 19 kilogramů. 

Podstoupila proto dvě série chemoterapií, které zničily menší nádory v těle, do úplného vyléčení však nestačily. Přistoupila na silnější dávky, po kterých však konstantně zvracela a nedokázala následky léčby zvládnout. Před pěti měsíci se proto rozhodla léčení zanechat, po Vánocích jí lékaři oznámili, že ji čekají poslední "dny, týdny nebo měsíce". 

Xsara Sanderson, GoFundMe
Xsara Sanderson, GoFundMe | Foto: www.gofundme.com/xsara039s-perfect-send-off

Její matka Stephanie Sandersonová se nechala slyšet, že byla úplně zničená, když se Xsara rozhodla ukončit léčbu. "Říkala jsem si, že to vzdala," citoval ji britský deník. 

Zázraky se občas dějí

Někteří přátelé ji dokonce řekli, že je sobecká a přestali se s ní bavit. Jedna z kamarádek se však rozhodla založit v lednu on-line sbírku na její velkolepý pohřeb, na kterém měl být i kočár tažený koňmi. Během dvou měsíců byly ve prospěch Xsary Sandersonové vybrány tisíce liber.

Březnová kontrola však ukázala, že zázraky se přece jenom občas dějí. Podle svých slov měla najednou pocit, že rakovina byla pryč, a podstoupila proto ještě jednu rozsáhlou kontrolu.

"Hodně lidí si myslelo, že klamu sama sebe. Celou dobu, co jsem čekala na výsledky, jsem byla neoblomná v tom, že rakovina ustoupila. Pak jsem zažila jednu ataku ostré bolesti v hrudníku jako před diagnózou a bála jsem se, že si to jen namlouvám," popsala dívka. Výsledky však ukázaly, že nádory skutečně zmizely.

"Doktor mi oznámil, že všechno zmizelo a nález nevykazuje žádné známky rakoviny," vysvětlila dívka s tím, že doktor byl ohromen. "Je to jako zázrak," dodala její matka. 

Xsara Sandersonová sdělila, že část vybraných peněz na její pohřeb poputuje do nemocnice Castle Hill, kde se léčila, a zbytek zpět dárcům. "Musím teď začít přemýšlet o svém dalším životě, což zní trochu zvláštně," dodala Britka, která by se chtěla stát pečovatelkou. 

Video: Češi pomáhají albínům v Ghaně

Lidé s albinismem v Ghaně bojují každou minutu, říká koordinátor projektu Krémy pro albíny Lukáš Houdek. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků, kteří posílí stávající americký kontingent 35 tisíc mužů a žen ve zbrani. Při úterní návštěvě Německa to oznámil americký ministr obrany Lloyd Austin. Zvýšení počtu vojáků označila Austinova německá kolegyně Annegret Krampová-Karrenbauerová za symbol přátelství. Administrativa bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa chtěla počet amerických vojáků v Německu snížit asi o třetinu, nový demokratický prezident Joe Biden ale stahování pozastavil.

"USA stahování vojsk z Německa neplánují," řekl Austin s tím, že počet amerických vojáků se naopak zvýší. Němečtí novináři na tiskové konferenci označili zprávu jako překvapivou, protože po Bidenově ohlášeném plánu vojáky z Německa nestahovat bude jejich počet naopak ještě navýšen. Oznámení přišlo navíc v době, kdy Rusko posiluje své vojenské kapacity u hranic s Ukrajinou.

"Je to symbol upřímného přátelství," řekla Krampová-Karrenbauerová s tím, že věří, že noví vojáci i jejich rodiny naleznou v Německu druhý domov. Austinovi poděkovala, že do země přijel i přes složitou epidemickou situaci. "I já doufám, že budu moci brzy využít pozvání do USA," dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy