Před sedmi lety změnil život ze dne na den. Prodal dům, dal výpověď v práci a od té doby s jedním zavazadlem cestuje po celém světě. Každé čtyři měsíce žije v jiné zemi, v uplynulých letech navštívil například Nový Zéland, Thajsko, Island, Indii, Rumunsko i Českou republiku.
Americký spisovatel a bloger Colin Wright vyznává jiné hodnoty než většina lidí. Stal se propagátorem minimalismu. Píše o něm knihy a pořádá přednášky a besedy, peníze z nich investuje do cestování.
„Minimalismus vám umožní přijít na to, kdo jste a co od života skutečně chcete. Můžete tak vynaložit více času, energie a zdrojů včetně peněz na důležité věci, a přestat tak řešit ty méně podstatné,“ vysvětluje Wright.
Lidé podle něj dělají chybu, když mrhají časem, energií i penězi na zbytečnosti, které mylně pokládají za důležité. Sám se přitom před sedmi lety choval úplně stejně. „Tehdy jsem se soustředil hlavně na svoji práci a vydělávání peněz. Neměl jsem ale čas, abych si život udělal šťastnější,“ vypráví.
Rozhodl se proto svůj život změnit. Zbavil se všech věcí, které se nevejdou do příruční tašky, a díky této změně našel čas soustředit se na věci, které ho baví, a na vztahy s lidmi, kteří jsou pro něj skutečně důležití.
Zároveň si splnil sen a začal cestovat. Zážitky z poznávání světa sdílí na svém blogu nebo Facebooku, píše o nich knihy a pořádá přednášky.
„Cítím se skutečně svobodně, což je pro mě velmi důležité. I když nevydělávám tolik peněz jako dřív, jsem mnohem šťastnější,“ přibližuje, co mu změny přinesly.
Každé čtyři měsíce jiná země
Cíle svých cest si vybírá sám. Vyráží i na místa, která mu určí čtenáři jeho blogu. Hodně času strávil v Evropě, momentálně pobývá v Maastrichtu, předtím žil na Filipínách. Každé místo, které navštíví, se snaží co nejvíce si užít. Na cestování ho baví především poznávání různých kultur a lidí.
„Existuje tolik rozdílů a podobností mezi kulturami, bylo by špatné říkat, že je pouze jeden nebo dva. Národní vlastnosti se nedají generalizovat. Někteří Američané mají rádi zbraně, jiní ne. Stejně jako někteří Evropané jedí rádi bagety, a jiní zase ne,“ odmítá srovnávat obyvatele zemí, které procestoval.
Před dvěma roky na přání svých fanoušků vyrazil i do Česka. Čtyřměsíční pražský pobyt označil za jednu z nejšťastnějších cestovatelských epizod.
„Miloval jsem především jídlo, architekturu a české lidi. Staré Město bylo na mě trochu moc rušné, kvůli turistům, ale Prahu 2, kde jsem žil, jsem si doslova užíval,“ vzpomíná.