Rekordní expedice! Češi podpořili trabanty třemi miliony

jaz
11. 3. 2015 13:00
Fanoušci žlutých trabantů přepsali dějiny českého crowdfundingu. Cestovatelé jsou ze štědrosti Čechů a Slováků překvapeni.
Foto: Aerofilms

Praha – Začátkem dubna startuje další výprava bakelitových automobilů, která zavede skupinu složenou ze tří národností, vozíčkářů a milovníků starých trabantů až do Austrálie. Dobrodruzi v čele s režisérem Danem Přibáněm mají před sebou půl roku tvrdých podmínek a natáčení, na které vybrali přes crowdfundingový portál necelé tři miliony korun.

Trabantem projeli už Hedvábnou stezku, Afriku a Jižní Ameriku napříč Amazonií přes Andy až k jihu.

Jižní Amerika vyšla na 1,5 milionu korun a hrubý odhad výpravy s názvem Velká cesta domů, která povede z australského Perthu přes Timor, Indonésii, Malajsii, Kambodžu, Thajsko a Indii přes Nepál, Pákistán, Irán, Afghánistán a další, se odhaduje na více jak dva miliony korun.

Od června minulého roku sháněli sponzory a kromě toho požádali i své fanoušky prostřednictvím portálu Startovač.cz o 500 tisíc, které jim do odjezdu chyběly. O to větší překvapení bylo, když během dvou dnů vybrali jeden milion korun.

"Máme nádherných 2 788 688 korun a 558 %, a to ještě zítra dojdou platby převodem. Zlomili jste všechny česko-slovenské crowdfundigové rekordy. Jestli jsme někdy chtěli důkaz, že nejsme národy nepřejících škarohlídků, tady je! Díky vám všem, jste skvělí,“ reagoval Dan Přibáň na vybranou částku, která zlomila rekord českých crowdfundingových portálů.

Nová cesta = nový tým

Novou posilou týmu bude na cestě k protinožcům mladá česká cestovatelka Dominika Gawliczková, která sama projela na motorce jižní Evropu i Střední Asii. Jízda trabanty napříč kontinenty je o překonávání hranic, proto se tentokrát připojili i dva vozíčkáři. Čech Jakub Koucký, který už má s Austrálií své zkušenosti, a Slovenka Kika Madajová. Ta má zase na kontě Střední Ameriku, kterou projela stopem.

"Vozíčkáři jsou hrozní drsoni, protože jsou zvyklí, že se s nimi život nemaže. Věřím, že jestli někdo bude dobře zvládat cestu po psychické stránce, budou to oni," říká Dan Přibáň, pro kterého jsou, jak je vidět, překážky výzvou.

Skupinka devíti Čechů, Poláků a Slováků, z nichž čtyři se během cesty budou věnovat výhradně natáčení a fotografování, se musela vzdát svého zaměstnání nebo přerušit studium. Podle předchozího úspěchu s dokumentárním filmem s názvem Trabantem až na konec světa a vybranými třemi miliony korun se dá ale očekávat velký divácký zájem. Teď jen dlouhou cestu přežít.

Cestovatelé se totiž neobávají jen ponorky, která prý zákonitě na takovém výletu musí přijít. "Austrálie je v tomhle potvora. Dlouhé přejezdy, kdy člověku může dojít voda a někde umře. Žije tam devět z deseti nejjedovatějších hadů světa a podobně. Byli jsme se zeptat v zoo, aby nás trošku uklidnili. Částečně se jim to povedlo. Dostali jsme upozornění, že největší nebezpečí číhá na cestě, prý nesmíme přejíždět přejetou ježuru, protože by nám propíchla kola. Takže zatím největší hrozbou je přejetá ježura," dodává Přibáň.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 1 hodinou

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Další zprávy