Rekordní expedice! Češi podpořili trabanty třemi miliony

jaz
11. 3. 2015 13:00
Fanoušci žlutých trabantů přepsali dějiny českého crowdfundingu. Cestovatelé jsou ze štědrosti Čechů a Slováků překvapeni.
Foto: Aerofilms

Praha – Začátkem dubna startuje další výprava bakelitových automobilů, která zavede skupinu složenou ze tří národností, vozíčkářů a milovníků starých trabantů až do Austrálie. Dobrodruzi v čele s režisérem Danem Přibáněm mají před sebou půl roku tvrdých podmínek a natáčení, na které vybrali přes crowdfundingový portál necelé tři miliony korun.

Trabantem projeli už Hedvábnou stezku, Afriku a Jižní Ameriku napříč Amazonií přes Andy až k jihu.

Jižní Amerika vyšla na 1,5 milionu korun a hrubý odhad výpravy s názvem Velká cesta domů, která povede z australského Perthu přes Timor, Indonésii, Malajsii, Kambodžu, Thajsko a Indii přes Nepál, Pákistán, Irán, Afghánistán a další, se odhaduje na více jak dva miliony korun.

Od června minulého roku sháněli sponzory a kromě toho požádali i své fanoušky prostřednictvím portálu Startovač.cz o 500 tisíc, které jim do odjezdu chyběly. O to větší překvapení bylo, když během dvou dnů vybrali jeden milion korun.

"Máme nádherných 2 788 688 korun a 558 %, a to ještě zítra dojdou platby převodem. Zlomili jste všechny česko-slovenské crowdfundigové rekordy. Jestli jsme někdy chtěli důkaz, že nejsme národy nepřejících škarohlídků, tady je! Díky vám všem, jste skvělí,“ reagoval Dan Přibáň na vybranou částku, která zlomila rekord českých crowdfundingových portálů.

Nová cesta = nový tým

Novou posilou týmu bude na cestě k protinožcům mladá česká cestovatelka Dominika Gawliczková, která sama projela na motorce jižní Evropu i Střední Asii. Jízda trabanty napříč kontinenty je o překonávání hranic, proto se tentokrát připojili i dva vozíčkáři. Čech Jakub Koucký, který už má s Austrálií své zkušenosti, a Slovenka Kika Madajová. Ta má zase na kontě Střední Ameriku, kterou projela stopem.

"Vozíčkáři jsou hrozní drsoni, protože jsou zvyklí, že se s nimi život nemaže. Věřím, že jestli někdo bude dobře zvládat cestu po psychické stránce, budou to oni," říká Dan Přibáň, pro kterého jsou, jak je vidět, překážky výzvou.

Skupinka devíti Čechů, Poláků a Slováků, z nichž čtyři se během cesty budou věnovat výhradně natáčení a fotografování, se musela vzdát svého zaměstnání nebo přerušit studium. Podle předchozího úspěchu s dokumentárním filmem s názvem Trabantem až na konec světa a vybranými třemi miliony korun se dá ale očekávat velký divácký zájem. Teď jen dlouhou cestu přežít.

Cestovatelé se totiž neobávají jen ponorky, která prý zákonitě na takovém výletu musí přijít. "Austrálie je v tomhle potvora. Dlouhé přejezdy, kdy člověku může dojít voda a někde umře. Žije tam devět z deseti nejjedovatějších hadů světa a podobně. Byli jsme se zeptat v zoo, aby nás trošku uklidnili. Částečně se jim to povedlo. Dostali jsme upozornění, že největší nebezpečí číhá na cestě, prý nesmíme přejíždět přejetou ježuru, protože by nám propíchla kola. Takže zatím největší hrozbou je přejetá ježura," dodává Přibáň.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko už prý nebude zastavovat uprchlíky mířící do Evropy

Turecko už nebude zastavovat syrské uprchlíky, kteří se snaží dostat do Evropy. Podle agentury Reuters to dnes řekl vysoce postavený turecký činitel. Rozhodnutí podle agentury souvisí s očekávaným příchodem uprchlíků ze severozápadní syrské provincie Idlib, kde musel více než milion lidí kvůli bojům opustit své domovy.

Ofenziva syrské a ruské armády začala v prosinci. Jejím cílem je získat Idlib pod kontrolu režimu prezidenta Bašára Asada. Většinu provincie zatím mají v rukou islámští radikálové a oponenti syrské vlády, z nichž některé podporuje Turecko.

Turecká policie, pobřežní a pohraniční stráž dostaly příkaz nezasahovat, uvedl turecký činitel.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

Další zprávy