Rekordní expedice! Češi podpořili trabanty třemi miliony

jaz
11. 3. 2015 13:00
Fanoušci žlutých trabantů přepsali dějiny českého crowdfundingu. Cestovatelé jsou ze štědrosti Čechů a Slováků překvapeni.
Foto: Aerofilms

Praha – Začátkem dubna startuje další výprava bakelitových automobilů, která zavede skupinu složenou ze tří národností, vozíčkářů a milovníků starých trabantů až do Austrálie. Dobrodruzi v čele s režisérem Danem Přibáněm mají před sebou půl roku tvrdých podmínek a natáčení, na které vybrali přes crowdfundingový portál necelé tři miliony korun.

Trabantem projeli už Hedvábnou stezku, Afriku a Jižní Ameriku napříč Amazonií přes Andy až k jihu.

Jižní Amerika vyšla na 1,5 milionu korun a hrubý odhad výpravy s názvem Velká cesta domů, která povede z australského Perthu přes Timor, Indonésii, Malajsii, Kambodžu, Thajsko a Indii přes Nepál, Pákistán, Irán, Afghánistán a další, se odhaduje na více jak dva miliony korun.

Od června minulého roku sháněli sponzory a kromě toho požádali i své fanoušky prostřednictvím portálu Startovač.cz o 500 tisíc, které jim do odjezdu chyběly. O to větší překvapení bylo, když během dvou dnů vybrali jeden milion korun.

"Máme nádherných 2 788 688 korun a 558 %, a to ještě zítra dojdou platby převodem. Zlomili jste všechny česko-slovenské crowdfundigové rekordy. Jestli jsme někdy chtěli důkaz, že nejsme národy nepřejících škarohlídků, tady je! Díky vám všem, jste skvělí,“ reagoval Dan Přibáň na vybranou částku, která zlomila rekord českých crowdfundingových portálů.

Nová cesta = nový tým

Novou posilou týmu bude na cestě k protinožcům mladá česká cestovatelka Dominika Gawliczková, která sama projela na motorce jižní Evropu i Střední Asii. Jízda trabanty napříč kontinenty je o překonávání hranic, proto se tentokrát připojili i dva vozíčkáři. Čech Jakub Koucký, který už má s Austrálií své zkušenosti, a Slovenka Kika Madajová. Ta má zase na kontě Střední Ameriku, kterou projela stopem.

"Vozíčkáři jsou hrozní drsoni, protože jsou zvyklí, že se s nimi život nemaže. Věřím, že jestli někdo bude dobře zvládat cestu po psychické stránce, budou to oni," říká Dan Přibáň, pro kterého jsou, jak je vidět, překážky výzvou.

Skupinka devíti Čechů, Poláků a Slováků, z nichž čtyři se během cesty budou věnovat výhradně natáčení a fotografování, se musela vzdát svého zaměstnání nebo přerušit studium. Podle předchozího úspěchu s dokumentárním filmem s názvem Trabantem až na konec světa a vybranými třemi miliony korun se dá ale očekávat velký divácký zájem. Teď jen dlouhou cestu přežít.

Cestovatelé se totiž neobávají jen ponorky, která prý zákonitě na takovém výletu musí přijít. "Austrálie je v tomhle potvora. Dlouhé přejezdy, kdy člověku může dojít voda a někde umře. Žije tam devět z deseti nejjedovatějších hadů světa a podobně. Byli jsme se zeptat v zoo, aby nás trošku uklidnili. Částečně se jim to povedlo. Dostali jsme upozornění, že největší nebezpečí číhá na cestě, prý nesmíme přejíždět přejetou ježuru, protože by nám propíchla kola. Takže zatím největší hrozbou je přejetá ježura," dodává Přibáň.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Návrat Boeingu 737 MAX nabírá na tempu, létá jich už přes 100

Počet letadel Boeing 737 MAX zpět v provozu už přesáhl stovku. Informovala o tom v pátek agentura Bloomberg. Provoz těchto strojů byl před dvěma lety v celém světě zastaven po tragických nehodách v Indonésii a v Etiopii, při kterých zemřelo celkem 346 lidí. Novou certifikaci letadlu dosud udělili mimo jiné regulátoři ve Spojených státech, Evropské unii, Británii, Brazílii, Kanadě, Austrálii či ve Spojených arabských emirátech.

Letadla 737 MAX uskutečnila do 3. března už 1300 letů, z toho 400 připadá na leteckou společnost American Airlines, vyplývá z dat analytické společnosti Cirium. Jako první do provozu stroj vrátily brazilské nízkorozpočtové aerolinky Gol. Jejich osm letadel bylo minulý týden nejvytíženějších, ve vzduchu strávily v průměru 11 hodin denně.

Letadla 737 MAX na začátku roku 2019 nejprve z provozu vyřadila Čína. Tyto stroje tam novou akreditaci zatím neobdržely.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Úřady rozšíří kvůli daňovým přiznáním provozní dobu podatelen

Finanční správa kvůli blížícímu se termínu pro přiznání daně z příjmu rozšíří od 22. března do 1. dubna provozní dobu podatelen, a to na každý den od osmi do 17 hodin. Nicméně správa doporučuje odevzdat daňové přiznání elektroniky. V tiskové zprávě o tom v pátek informovala finanční správa. Pracoviště v tzv. optimalizovaném režimu 2+2 budou uzavřena. Stejně tak správa letos nebude organizovat výjezdy pracovníků finančních úřadů do vybraných obcí.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Nově je pak od letoška i další lhůta, pro ty kteří podají přiznání elektronicky. Těm se termín prodlužuje o měsíc, tedy do 3. května.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů nebo do sběrných boxů, poštou nebo elektronicky. Nově je také možné letos podat přiznání přes on-line finanční úřad, který funguje od neděle.

Zdroj: ČTK
Další zprávy