Do Nového Mexika se po 60 letech vrátily vydry

Vanda Králová, Eva Charvátová
28. 10. 2008 13:51
Přesun zvířat je složitý. Nedaří se je odchytit

Praha/Seattle (Ekolist) - Do řeky Rio Pueblo de Taos ve městě Taos Pueblo se vrátily říční vydry. Odchytili je v americkém státě Washington, píše deník The Seattle Times. Vydry se přitom před desetiletími v řekách Nového Mexika vyskytovaly běžně.  

Za návratem původních obyvatel řek stojí jednak samotné město, jednak úřad pro lovnou zvěř a ryby Nového Mexika (Department of Game and Fish) a federální úřad pro hospodaření s půdou (Bureau of Land Management, BLM).

Čtěte také:  Aljašští medvědi si na své CHKO počkají ještě dva roky

Podílí se na něm i nevládní organizace Přátelé vydry říční (FRO).

Nepozorovaná od roku 1953

Vydra, velmi společenský a hravý tvor, člen rodiny lasicovitých, žila v řekách Gila, Mora, San Juan, na horní a střední části toku Rio Grande a v povodí Kanadské řeky.

Vydru zmiňují i zprávy prvních osadníků v těchto oblastech. Od roku 1953 už ale nejsou zaznamenána žádná pozorování.

Za to, že zvířata zmizela, může pravděpodobně jejich lovení a ztráta přirozeného prostředí, píše deník The Seattle Times.

Vydry se mají vrátit také do povodí severoamerické řeky Rio Grande.
Vydry se mají vrátit také do povodí severoamerické řeky Rio Grande. | Foto: sxc.hu

Další vypouštění vyder se ve větším rozsahu plánuje v listopadu na horním toku Rio Grande. Hans Start, mluvčí BLM v Santa Fe, říká, že množství vypouštěných vyder záleží na tom, kolik se jich podaří odchytit.

Čtěte také: Vlkům na západě Kanady chutná víc losos než jeleni

Obnovení povodí

Podle ředitele úřadu pro lovnou zvěř a ryby Bruce Thompsona jsou ochrana a obnova původních volně žijících zvířat důležité pro dědictví a ekologii Nového Mexika.

"Dnešní akce je prvním pozitivním krokem v úsilí vrátit vydru říční do povodí celého státu," řekl.

Státní lovecká komise (Game Commission) v roce 2006 nařídila ministerstvu, aby začalo vracet vydry do původních míst výskytu. Úřad následně určil místa vhodná pro vypuštění na Rio Grande a v povodí řeky Gila.

Minulý rok začaly všechny zainteresované skupiny spolupracovat se státem Oregon na získávání vyder. Až dosud byla snaha neúspěšná, vydry se nedařilo chytit, píše The Seattle Times.

Úspěšné obnovení vydří populace ve svých řekách se podařilo již dvaceti státům USA, včetně sousední Arizony, Colorada a Utahu.

Více z Ekolistu:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy