Město v Nizozemsku vytápí voda z bývalého dolu

Vanda Králová, Eva Charvátová
20. 10. 2008 16:55
Nizozemský Heerlen využívá geotermální energii
V Nizozemsku využívají bývalé hlubinné doly k čerpání geotermální energie.
V Nizozemsku využívají bývalé hlubinné doly k čerpání geotermální energie. | Foto: Aktuálně.cz

Praha/Heerlen (Ekolist) - V době, kdy účty za paliva rostou velice rychle, vypadá objev rozsáhlých zásob horké vody zcela zdarma příliš dobře na to, aby to byla pravda. Ale přesto je právě horká voda tím, co ohřívá domy, kanceláře a obchody v nizozemském Heerlenu, píše deník The Times.

Heerlen, město v provincii Limburg, spustilo první geotermální elektrárnu na světě, která využívá vodu ohřívanou v hlubokých šachtách starého uhelného dolu. Ten je od sedmdesátých let uzavřený.

Holandské čerpání "bezplatné energie" je průlomem v moderních ekologických technologiích. Především tím, že využívá dědictví dolů, které množstvím vypuštěných emisí výrazně přispěly ke klimatickým změnám.

Nevyužité doly

"S hrozbou změn klimatu a stoupajícími cenami energií si nikdo nemůže dovolit zůstat stranou," říká heerlenská radní Riet de Wit.

"Dokázali jsme, že místní iniciativa může přinést místní řešení pro trvale udržitelný zdroj energie. A co víc, náš koncept může být uplatněn všude, kde jsou nevyužívané doly," dodala.

Plán vypadá jednoduše. Po ukončení těžby bylo potřeba najít práci pro bývalé horníky a využít uzavřené doly. Nově postavené domy jsou proto napojeny přímo na geotermální teplárnu, která z hloubky až 800 metrů čerpá vodu o teplotě 35 stupňů Celsia.

Více o "zelené" energii

větrníky v Irsku

Ta nejprve vytopí 350 domácností, potom je vedena zpět do dolu, kde se ohřeje k novému použití. Jedinou nevýhodou je podmínka, že domy musí být poměrně blízko k bývalému dolu.

Pokud je v domácnosti potřeba teplejší voda, dohřejí si ji obyvatelé pomocí vlastního bojleru.

O polovinu méně CO2

Vědci odhadují, že tímto způsobem vyprodukuje teplárna o 55 procent méně oxidu uhličitého, než při ohřevu vody pomocí spalování uhlí.

V současnosti navíc pracují na systému, který by vypouštěný CO2 zachytával a zkapalněný ukládal do nepoužívaných šachet. Podobné projekty by mohly pomoci získávat teplo bez škodlivých emisí a přetvořit bývalé těžařské oblasti na zdroje levné, obnovitelné energie, píší The Times.

"Pro větrné elektrárny potřebujete vítr. Když nemáte vítr, nemáte ani energii. Ale s geotermální energií získáte stálou úroveň tepla bez nutnosti přeměny energie," říká Karl-Heinz Wolf z Technické univerzity v Delftu.

"Teplo je dostupné celý rok, a pokud jej nevyužíváte, stačí prostě zavřít kohoutek, dokud nebude znovu potřeba. Voda má určitou stálou teplotu, chcete-li teplejší, stačí ji přihřát."

Navíc v létě je možné využít vodu i k chlazení domů, můžete čerpat z místa blíž povrchu, kde má voda teplotu kolem deseti stupňů Celsia.

Je tohle odpověď na evropskou energetickou krizi?

Profesor Wolf, který připravuje projekt geotermálního vrtu do hloubky 2,5 kilometru, kde voda dosahuje teploty 80 - 85 stupňů Celsia, říká: "Není těžké s tím začít. Vše, co potřebujete, je důl v blízkosti továrny nebo domů, které chcete vytápět."

Více z Ekolistu:

 

 

Právě se děje

před 28 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy