Město v Nizozemsku vytápí voda z bývalého dolu

Vanda Králová, Eva Charvátová
20. 10. 2008 16:55
Nizozemský Heerlen využívá geotermální energii
V Nizozemsku využívají bývalé hlubinné doly k čerpání geotermální energie.
V Nizozemsku využívají bývalé hlubinné doly k čerpání geotermální energie. | Foto: Aktuálně.cz

Praha/Heerlen (Ekolist) - V době, kdy účty za paliva rostou velice rychle, vypadá objev rozsáhlých zásob horké vody zcela zdarma příliš dobře na to, aby to byla pravda. Ale přesto je právě horká voda tím, co ohřívá domy, kanceláře a obchody v nizozemském Heerlenu, píše deník The Times.

Heerlen, město v provincii Limburg, spustilo první geotermální elektrárnu na světě, která využívá vodu ohřívanou v hlubokých šachtách starého uhelného dolu. Ten je od sedmdesátých let uzavřený.

Holandské čerpání "bezplatné energie" je průlomem v moderních ekologických technologiích. Především tím, že využívá dědictví dolů, které množstvím vypuštěných emisí výrazně přispěly ke klimatickým změnám.

Nevyužité doly

"S hrozbou změn klimatu a stoupajícími cenami energií si nikdo nemůže dovolit zůstat stranou," říká heerlenská radní Riet de Wit.

"Dokázali jsme, že místní iniciativa může přinést místní řešení pro trvale udržitelný zdroj energie. A co víc, náš koncept může být uplatněn všude, kde jsou nevyužívané doly," dodala.

Plán vypadá jednoduše. Po ukončení těžby bylo potřeba najít práci pro bývalé horníky a využít uzavřené doly. Nově postavené domy jsou proto napojeny přímo na geotermální teplárnu, která z hloubky až 800 metrů čerpá vodu o teplotě 35 stupňů Celsia.

Více o "zelené" energii
Autor fotografie: Evropská komise

Více o "zelené" energii

Ta nejprve vytopí 350 domácností, potom je vedena zpět do dolu, kde se ohřeje k novému použití. Jedinou nevýhodou je podmínka, že domy musí být poměrně blízko k bývalému dolu.

Pokud je v domácnosti potřeba teplejší voda, dohřejí si ji obyvatelé pomocí vlastního bojleru.

O polovinu méně CO2

Vědci odhadují, že tímto způsobem vyprodukuje teplárna o 55 procent méně oxidu uhličitého, než při ohřevu vody pomocí spalování uhlí.

V současnosti navíc pracují na systému, který by vypouštěný CO2 zachytával a zkapalněný ukládal do nepoužívaných šachet. Podobné projekty by mohly pomoci získávat teplo bez škodlivých emisí a přetvořit bývalé těžařské oblasti na zdroje levné, obnovitelné energie, píší The Times.

"Pro větrné elektrárny potřebujete vítr. Když nemáte vítr, nemáte ani energii. Ale s geotermální energií získáte stálou úroveň tepla bez nutnosti přeměny energie," říká Karl-Heinz Wolf z Technické univerzity v Delftu.

"Teplo je dostupné celý rok, a pokud jej nevyužíváte, stačí prostě zavřít kohoutek, dokud nebude znovu potřeba. Voda má určitou stálou teplotu, chcete-li teplejší, stačí ji přihřát."

Navíc v létě je možné využít vodu i k chlazení domů, můžete čerpat z místa blíž povrchu, kde má voda teplotu kolem deseti stupňů Celsia.

Je tohle odpověď na evropskou energetickou krizi?

Profesor Wolf, který připravuje projekt geotermálního vrtu do hloubky 2,5 kilometru, kde voda dosahuje teploty 80 - 85 stupňů Celsia, říká: "Není těžké s tím začít. Vše, co potřebujete, je důl v blízkosti továrny nebo domů, které chcete vytápět."

Více z Ekolistu:

 

 

Právě se děje

Další zprávy