Britské obchody nabízejí lecos. Teď už i zateplení bytů

Vanda Králová, Eva Charvátová
10. 10. 2008 13:37
Levným zateplením bojují řetězce proti změnám klimatu

Praha/Londýn (Ekolist) - Majitelé domů nebo bytů ve Velké Británii, kteří chtějí ušetřit za topení, si teď můžou v rámci běžného nákupu pořídit levné zateplení. Jako běžnou nabídku ve svých obchodech začal izolační služby prodávat řetězec Tesco, píše deník The Guardian.

Obří síť supermarketů nabízí izolace dutých zdí a půdních prostor za cenu 199 liber. Cena je přibližná, může růst v závislosti na velikosti bytu nebo množství speciálních prací. Novinku mohou využít všichni majitelé bytů, domácí i nájemníci. Pro obyvatele nad 70 let a pro občany, kteří pobírají státní podporu, je zateplení zdarma.

Čtěte také: V USA řádí větrná horečka. Lidé šetří peníze i přírodu

199 věrnostních bodů

Pokud by o službu měli zájem nájemci bytů nebo domů, mohou požádat svého domácího, ať kontaktuje přímo společnost Tesco. Ta uvádí, že přes léto zateplila na zkoušku 50 bytů, a předpokládá, že během následujících tří let službu poskytne půl milionu domácností, napsal deník Guardian.

Víte, kudy vám z domu utíká nejvíc tepla?
Víte, kudy vám z domu utíká nejvíc tepla? | Foto: Aktuálně.cz

Obyvatelé domů a bytů si mohou nejdříve objednat bezplatný průzkum. Pokud se na zakázce dohodnou, zateplení by mělo být hotové do šesti týdnů. Izolace půdy trvá průměrně tři hodiny, výplň dutých zdí znamená práci zhruba na čtyři hodiny. Obchodní řetězec se snaží nalákat zákazníky tím, že za platbu izolace zároveň získávají 199 věrnostních bodů na zákaznickou kartu Tesco, píše Guardian.

Čtěte také: Zelený boom. Investice do alternativních zdrojů rostou

Zateplením proti změnám klimatu

David North, který v Tescu zastává pozici ředitele pro sociální zodpovědnost firmy a vztahy s vládou, říká: "Zajištění toho, že náš domov zbytečně neztrácí teplo, je to nejmenší, co každý z nás může udělat pro úspory energie v boji proti klimatickým změnám."

Podle Energy Saving Trust prý může průměrný majitel bytu ušetřit zateplením zdí až 275 liber ročně. "Je to dobře zhodnocená investice," dodává North. Stejnou službu nabízí i řada dalších specializovaných firem a od minulého týdne i kutilský řetězec B&Q. Také u nich se cena zateplení pohybuje kolem dvou set liber, napsal deník Guardian.

Podle článku Jill Papworthové zveřejněného v listě The Guardian dne 23. září 2008

Více z Ekolistu:

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy