Britské obchody nabízejí lecos. Teď už i zateplení bytů

Vanda Králová, Eva Charvátová
10. 10. 2008 13:37
Levným zateplením bojují řetězce proti změnám klimatu

Praha/Londýn (Ekolist) - Majitelé domů nebo bytů ve Velké Británii, kteří chtějí ušetřit za topení, si teď můžou v rámci běžného nákupu pořídit levné zateplení. Jako běžnou nabídku ve svých obchodech začal izolační služby prodávat řetězec Tesco, píše deník The Guardian.

Obří síť supermarketů nabízí izolace dutých zdí a půdních prostor za cenu 199 liber. Cena je přibližná, může růst v závislosti na velikosti bytu nebo množství speciálních prací. Novinku mohou využít všichni majitelé bytů, domácí i nájemníci. Pro obyvatele nad 70 let a pro občany, kteří pobírají státní podporu, je zateplení zdarma.

Čtěte také: V USA řádí větrná horečka. Lidé šetří peníze i přírodu

199 věrnostních bodů

Pokud by o službu měli zájem nájemci bytů nebo domů, mohou požádat svého domácího, ať kontaktuje přímo společnost Tesco. Ta uvádí, že přes léto zateplila na zkoušku 50 bytů, a předpokládá, že během následujících tří let službu poskytne půl milionu domácností, napsal deník Guardian.

Víte, kudy vám z domu utíká nejvíc tepla?
Víte, kudy vám z domu utíká nejvíc tepla? | Foto: Aktuálně.cz

Obyvatelé domů a bytů si mohou nejdříve objednat bezplatný průzkum. Pokud se na zakázce dohodnou, zateplení by mělo být hotové do šesti týdnů. Izolace půdy trvá průměrně tři hodiny, výplň dutých zdí znamená práci zhruba na čtyři hodiny. Obchodní řetězec se snaží nalákat zákazníky tím, že za platbu izolace zároveň získávají 199 věrnostních bodů na zákaznickou kartu Tesco, píše Guardian.

Čtěte také: Zelený boom. Investice do alternativních zdrojů rostou

Zateplením proti změnám klimatu

David North, který v Tescu zastává pozici ředitele pro sociální zodpovědnost firmy a vztahy s vládou, říká: "Zajištění toho, že náš domov zbytečně neztrácí teplo, je to nejmenší, co každý z nás může udělat pro úspory energie v boji proti klimatickým změnám."

Podle Energy Saving Trust prý může průměrný majitel bytu ušetřit zateplením zdí až 275 liber ročně. "Je to dobře zhodnocená investice," dodává North. Stejnou službu nabízí i řada dalších specializovaných firem a od minulého týdne i kutilský řetězec B&Q. Také u nich se cena zateplení pohybuje kolem dvou set liber, napsal deník Guardian.

Podle článku Jill Papworthové zveřejněného v listě The Guardian dne 23. září 2008

Více z Ekolistu:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy