Aljaští medvědi si na své CHKO počkají ještě dva roky

Vanda Králová, vk
7. 10. 2008 14:03
Ministerstvo je chce chránit před těžbou ropy

Anchorage - Americké ministerstvo vnitra musí během dvou let stanovit oblasti, které budou chráněné jako přirozené prostředí medvěda ledního. Mají ohroženou šelmu chránit před negativními vlivy těžby ropy v Arktidě, píše agentura Reuters.

Ministerstvo vnitra (což je v USA úřad spravující ochranu přírody) oficiálně zařadilo lední medvědy na seznam ohrožených druhů v květnu tohoto roku, ale nevyhradilo pro ně chráněná území.

Podle ochránců přírody byla chyba, že ministerstvo chráněná území nestanovilo hned poté, co loni zapsalo ledního medvěda na seznam ohrožených druhů.

„Nemůžete nějaký druh chránit bez ochrany jeho přirozeného prostřední," řekla pro agenturu Reuters Kassie Siegelová z Centra pro biologickou diverzitu.

„Po globálním oteplování je pro lední medvědy rozvoj těžby ropy druhou největší hrozbou," dodala Siegelová.

Více zde: V USA mění zákon o ohrožených druzích. Po 20 letech

Ochrana území je nejúčinnější

Ropné společnosti hledají nevytěžené zdroje ropy v polárních mořích Arktidy. Ochránci přírody vidí těžbu ropy nebo i pouhý průzkum ropných ložisek jako narušení citlivého prostředí pro mnohé arktické druhy.

Podle Andrew Wetzlera z Rady pro ochranu přírodních zdrojů, kterého citovala agentura Reuters, je ustanovení chráněných oblastí jeden z nejúčinnějších a nejdůležitějších způsobů ochrany, které Zákon o ohrožených druzích nabízí.

Centrum biologické diverzity, Greenpeace a Rada pro ochranu přírodních zdrojů se soudně domáhají, aby vláda zařadila lední medvědy na seznamu druhů do kolonky „ohrožené", což je závažnější klasifikace než pouhý zápis do listiny.

Souvislosti: Přestaňte chránit lední medvědy, křičí Aljaška

Také se snaží přinutit ministerstvo vnitra, aby nařídilo snížení emisí skleníkových plynů, které jsou podle ochránců přírody hlavním důvodem ohrožení ledního medvěda.

Soud v Oaklandu určil jako nejzazší termín pro stanovení chráněných oblastí výskytu medvěda ledního 30. červenec 2010.

Vládní povolení k těžbě

„Beztak jsme zamýšleli vydat rozhodnutí o kritických oblastech," řekl Bruce Woods, mluvčí ředitelství Správy pro rybaření a divoká zvířata při americkém ministerstvu životního prostředí. 

Woods pro agenturu AP řekl, že není známo, která oblast Čukotského moře při severozápadním pobřeží Aljašky by měla být označena jako chráněné území. Zvláště když se mořský led neustále mění a oblasti v současné době pokryté ledem mohou být v budoucnu bez ledové pokrývky.

Skupiny ochránců přírody sledující Arktidu si dlouho stěžovaly, že vláda stále uděluje povolení pro výzkum oblastí s možným výskytem ropy bez ohledu na následky pro velryby, lední medvědy, mrože a další mořské savce.

Ropné společnosti při svých výzkumech používaly i střelbu z hlasitých vzduchových zbraní a podle kritiků bezpečnostní zóny a další opatření nebyla dostatečná. Lodě, vrtné plošiny a letecký provoz podle nich medvědy vystresují, protože před nimi budou muset utíkat a tím spotřebují více energie.

Ochránci přírody dále tvrdí, že společnosti neprokázaly, že umí vyčistit ropné skvrny z prasklého ledu. 

Více o ledních medvědech: Lední medvěd vs. žralok polární. Kdo je větší lovec?

 

Právě se děje

Další zprávy