Louisiana - V Mexickém zálivu masově vymírá všechno živé. Ve vodě je nedostatek kyslíku, a tak hynou rostliny i živočichové.
Vědci varovali, že tu může vzniknout největší "zóna smrti", jakou historické zápisy pamatují.
K jevu, kterému odborníci říkají hypoxie, dochází při pobřeží amerického státu Louisiana každé léto.
Letošek je ale výjimečný - kyslíku se nedostává v oblasti o rozloze 23 tisíc kilometrů čtverečních.
V souvislostech: Teplá voda ničí korály. Umírají ve velkém
Kyslík likvidují řasy
"Je to rozhodně nejhorší situace, jakou jsme tu v posledních letech měli," cituje agentura AP Steva DiMarca, oceánografa z texaské A&M University.
V místech, kde se do Mexického zálivu vlévá řeka Mississippi, se do mořské vody dostávají fosfáty a enormní množství dusíku.
Množí se v ní řasy, které klesají ke dnu. Tam je bakterie rozkládají právě s pomocí kyslíku, který pak ve spodních vrstvách oceánu chybí.
DiMarco a jeho kolegové měřili množství kyslíku celkem na 74 místech zálivu. "Na řadě z nich jsme zjistili buď velmi nízkou koncentraci, nebo dokonce vůbec žádný kyslík," uvedl.
Útoky žraloků
Podle Národního oceánického a atmosférického úřadu (NOAA) za to může mimo jiné masivní používání hnojiv na pozemcích podél Mississippi.
Nedostatkem kyslíku trpí zejména ryby a obratlovci.
Dravé ryby tak přicházejí o svou kořist. A například žraloci se následně stahují do vod poblíž pobřeží, kde napadají i lidi.
Dále čtěte: Ze Středomoří mizí žraloci. Hrozí narušení ekosystému
I proto vědci z Louisiany pro letošek počítají s mnohem větším počtem žraločích útoků, než tomu bylo v minulých letech.
Bouře jako spása?
Hypoxie ale zdaleka netrápí jen oblasti kolem Mexického zálivu. Mrtvé zóny se tvoří i v Černém, Baltském nebo Arabském moři.
"Tam všude se v pozdních jarních měsících dostává do vody velké množství hnojiv," řekl Bernd Maierreimann z hamburského Institutu Maxe Plancka deníku Der Standard.
Zlepšit dramatickou situaci v zálivu mezi Mexikem a USA může podle něj jediné: mořské bouře. Jedině ty jsou schopné vodu v oblasti "rozhýbat" a promíchat spodní vrstvy oceánu s vrstvami horními, kde je kyslíku dostatek.