Mexický záliv se mění v zónu smrti. Chybí kyslík

zuk
28. 7. 2008 10:25
V oceánu hyne u dna všechno živé
Foto: Aktuálně.cz, Roman Staněk

Louisiana - V Mexickém zálivu masově vymírá všechno živé. Ve vodě je nedostatek kyslíku, a tak hynou rostliny i živočichové.

Vědci varovali, že tu může vzniknout největší "zóna smrti", jakou historické zápisy pamatují.

K jevu, kterému odborníci říkají hypoxie, dochází při pobřeží amerického státu Louisiana každé léto.

Letošek je ale výjimečný - kyslíku se nedostává v oblasti o rozloze 23 tisíc kilometrů čtverečních.

V souvislostech: Teplá voda ničí korály. Umírají ve velkém

Kyslík likvidují řasy

"Je to rozhodně nejhorší situace, jakou jsme tu v posledních letech měli," cituje agentura AP Steva DiMarca, oceánografa z texaské A&M University.

Kvůli úbytku kyslíku ve spodních vrstvách oceánu se vědci obávají zvýšeného počtu útoků žraloků.
Kvůli úbytku kyslíku ve spodních vrstvách oceánu se vědci obávají zvýšeného počtu útoků žraloků. | Foto: Reuters

V místech, kde se do Mexického zálivu vlévá řeka Mississippi, se do mořské vody dostávají fosfáty a enormní množství dusíku.

Množí se v ní řasy, které klesají ke dnu. Tam je bakterie rozkládají právě s pomocí kyslíku, který pak ve spodních vrstvách oceánu chybí.

DiMarco a jeho kolegové měřili množství kyslíku celkem na 74 místech zálivu. "Na řadě z nich jsme zjistili buď velmi nízkou koncentraci, nebo dokonce vůbec žádný kyslík," uvedl.

Útoky žraloků

Podle Národního oceánického a atmosférického úřadu (NOAA) za to může mimo jiné masivní používání hnojiv na pozemcích podél Mississippi.

Nedostatkem kyslíku trpí zejména ryby a obratlovci.

Dravé ryby tak přicházejí o svou kořist. A například žraloci se následně stahují do vod poblíž pobřeží, kde napadají i lidi.

Dále čtěte: Ze Středomoří mizí žraloci. Hrozí narušení ekosystému 

Mrtvé zóny se tvoří i v Evropě, třeba v Baltském moři.
Mrtvé zóny se tvoří i v Evropě, třeba v Baltském moři. | Foto: Envisat/ESA

I proto vědci z Louisiany pro letošek počítají s mnohem větším počtem žraločích útoků, než tomu bylo v minulých letech.

Bouře jako spása?

Hypoxie ale zdaleka netrápí jen oblasti kolem Mexického zálivu. Mrtvé zóny se tvoří i v Černém, Baltském nebo Arabském moři.

"Tam všude se v pozdních jarních měsících dostává do vody velké množství hnojiv," řekl Bernd Maierreimann z hamburského Institutu Maxe Plancka deníku Der Standard.

Zlepšit dramatickou situaci v zálivu mezi Mexikem a USA může podle něj jediné: mořské bouře. Jedině ty jsou schopné vodu v oblasti "rozhýbat" a promíchat spodní vrstvy oceánu s vrstvami horními, kde je kyslíku dostatek.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy