Mexický záliv se mění v zónu smrti. Chybí kyslík

zuk
28. 7. 2008 10:25
V oceánu hyne u dna všechno živé
Foto: Aktuálně.cz, Roman Staněk

Louisiana - V Mexickém zálivu masově vymírá všechno živé. Ve vodě je nedostatek kyslíku, a tak hynou rostliny i živočichové.

Vědci varovali, že tu může vzniknout největší "zóna smrti", jakou historické zápisy pamatují.

K jevu, kterému odborníci říkají hypoxie, dochází při pobřeží amerického státu Louisiana každé léto.

Letošek je ale výjimečný - kyslíku se nedostává v oblasti o rozloze 23 tisíc kilometrů čtverečních.

V souvislostech: Teplá voda ničí korály. Umírají ve velkém

Kyslík likvidují řasy

"Je to rozhodně nejhorší situace, jakou jsme tu v posledních letech měli," cituje agentura AP Steva DiMarca, oceánografa z texaské A&M University.

Kvůli úbytku kyslíku ve spodních vrstvách oceánu se vědci obávají zvýšeného počtu útoků žraloků.
Kvůli úbytku kyslíku ve spodních vrstvách oceánu se vědci obávají zvýšeného počtu útoků žraloků. | Foto: Reuters

V místech, kde se do Mexického zálivu vlévá řeka Mississippi, se do mořské vody dostávají fosfáty a enormní množství dusíku.

Množí se v ní řasy, které klesají ke dnu. Tam je bakterie rozkládají právě s pomocí kyslíku, který pak ve spodních vrstvách oceánu chybí.

DiMarco a jeho kolegové měřili množství kyslíku celkem na 74 místech zálivu. "Na řadě z nich jsme zjistili buď velmi nízkou koncentraci, nebo dokonce vůbec žádný kyslík," uvedl.

Útoky žraloků

Podle Národního oceánického a atmosférického úřadu (NOAA) za to může mimo jiné masivní používání hnojiv na pozemcích podél Mississippi.

Nedostatkem kyslíku trpí zejména ryby a obratlovci.

Dravé ryby tak přicházejí o svou kořist. A například žraloci se následně stahují do vod poblíž pobřeží, kde napadají i lidi.

Dále čtěte: Ze Středomoří mizí žraloci. Hrozí narušení ekosystému 

Mrtvé zóny se tvoří i v Evropě, třeba v Baltském moři.
Mrtvé zóny se tvoří i v Evropě, třeba v Baltském moři. | Foto: Envisat/ESA

I proto vědci z Louisiany pro letošek počítají s mnohem větším počtem žraločích útoků, než tomu bylo v minulých letech.

Bouře jako spása?

Hypoxie ale zdaleka netrápí jen oblasti kolem Mexického zálivu. Mrtvé zóny se tvoří i v Černém, Baltském nebo Arabském moři.

"Tam všude se v pozdních jarních měsících dostává do vody velké množství hnojiv," řekl Bernd Maierreimann z hamburského Institutu Maxe Plancka deníku Der Standard.

Zlepšit dramatickou situaci v zálivu mezi Mexikem a USA může podle něj jediné: mořské bouře. Jedině ty jsou schopné vodu v oblasti "rozhýbat" a promíchat spodní vrstvy oceánu s vrstvami horními, kde je kyslíku dostatek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Zeman jmenuje Balaše ministrem školství ve středu, v úterý se s ním sejde, řekl Fiala

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje ministrem školství poslance hnutí STAN a ústavního právníka Vladimíra Balaše. V úterý se s ním sejde. Po pondělní schůzce s prezidentem na zámku v Lánech to novinářům řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Místo ministra školství se uvolní na konci června, kdy hodlá rezignovat dosavadní šéf resortu Petr Gazdík (STAN). Podle Fialy už Gazdík demisi k 30. červnu podal. Ministr slíbil odstoupit kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr. Balaše do čela ministerstva navrhlo hnutí STAN, premiér se s kandidátem sešel dnes odpoledne.

Fiala Balaše označil za zkušeného právníka, který se zabývá otázkami mezinárodního práva s ekonomickými aspekty. Má podle něj předpoklady k výkonu funkce ministra školství. Za jeden z jeho hlavních úkolů označil změnu rámcových vzdělávacích programů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila řidiče kamionu kvůli srážce s vlakem na přejezdu ve Šluknově

Řidiče kamionu, který minulý týden zůstal stát ve Šluknově na železničním přejezdu a střetl se na něm s osobním vlakem, policie obvinila z obecného ohrožení z nedbalosti. Při nehodě utrpělo pět lidí zranění, dva lidé byli s lehkým zraněním ošetřeni v nemocnici. V případě prokázání viny hrozí 23letému cizinci až pětileté vězení. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla policejní mluvčí Eliška Kubíčková.

Vlak se s nákladním autem střetl ve čtvrtek, ve vlaku cestovalo deset lidí. "Mladý řidič kamionu vjel na železniční přejezd, patrně nezvládl nákladní vozidlo vytočit do ulice Sukova a návěsem kamionu zůstal stát na železničním přejezdu, na kterém se spustila zvuková a světelná signalizace zabezpečovacího zařízení. Následně se střetl návěs nákladního vozidla s osobním motorovým vlakem, jedoucím ze směru z Dolní Poustevny do Rumburku," uvedla Kubíčková. Tragédii zřejmě zabránil strojvedoucí, který stačil zabrzdit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy