Mexický záliv se mění v zónu smrti. Chybí kyslík

zuk
28. 7. 2008 10:25
V oceánu hyne u dna všechno živé
Foto: Aktuálně.cz, Roman Staněk

Louisiana - V Mexickém zálivu masově vymírá všechno živé. Ve vodě je nedostatek kyslíku, a tak hynou rostliny i živočichové.

Vědci varovali, že tu může vzniknout největší "zóna smrti", jakou historické zápisy pamatují.

K jevu, kterému odborníci říkají hypoxie, dochází při pobřeží amerického státu Louisiana každé léto.

Letošek je ale výjimečný - kyslíku se nedostává v oblasti o rozloze 23 tisíc kilometrů čtverečních.

V souvislostech: Teplá voda ničí korály. Umírají ve velkém

Kyslík likvidují řasy

"Je to rozhodně nejhorší situace, jakou jsme tu v posledních letech měli," cituje agentura AP Steva DiMarca, oceánografa z texaské A&M University.

Kvůli úbytku kyslíku ve spodních vrstvách oceánu se vědci obávají zvýšeného počtu útoků žraloků.
Kvůli úbytku kyslíku ve spodních vrstvách oceánu se vědci obávají zvýšeného počtu útoků žraloků. | Foto: Reuters

V místech, kde se do Mexického zálivu vlévá řeka Mississippi, se do mořské vody dostávají fosfáty a enormní množství dusíku.

Množí se v ní řasy, které klesají ke dnu. Tam je bakterie rozkládají právě s pomocí kyslíku, který pak ve spodních vrstvách oceánu chybí.

DiMarco a jeho kolegové měřili množství kyslíku celkem na 74 místech zálivu. "Na řadě z nich jsme zjistili buď velmi nízkou koncentraci, nebo dokonce vůbec žádný kyslík," uvedl.

Útoky žraloků

Podle Národního oceánického a atmosférického úřadu (NOAA) za to může mimo jiné masivní používání hnojiv na pozemcích podél Mississippi.

Nedostatkem kyslíku trpí zejména ryby a obratlovci.

Dravé ryby tak přicházejí o svou kořist. A například žraloci se následně stahují do vod poblíž pobřeží, kde napadají i lidi.

Dále čtěte: Ze Středomoří mizí žraloci. Hrozí narušení ekosystému 

Mrtvé zóny se tvoří i v Evropě, třeba v Baltském moři.
Mrtvé zóny se tvoří i v Evropě, třeba v Baltském moři. | Foto: Envisat/ESA

I proto vědci z Louisiany pro letošek počítají s mnohem větším počtem žraločích útoků, než tomu bylo v minulých letech.

Bouře jako spása?

Hypoxie ale zdaleka netrápí jen oblasti kolem Mexického zálivu. Mrtvé zóny se tvoří i v Černém, Baltském nebo Arabském moři.

"Tam všude se v pozdních jarních měsících dostává do vody velké množství hnojiv," řekl Bernd Maierreimann z hamburského Institutu Maxe Plancka deníku Der Standard.

Zlepšit dramatickou situaci v zálivu mezi Mexikem a USA může podle něj jediné: mořské bouře. Jedině ty jsou schopné vodu v oblasti "rozhýbat" a promíchat spodní vrstvy oceánu s vrstvami horními, kde je kyslíku dostatek.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Čas se krátí, je třeba jednat o kontrole jaderných zbraní, řekl mluvčí Kremlu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov před středečním setkáním ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho americkým protějškem Joem Bidenem v Ženevě zdůraznil, že podle Moskvy je zapotřebí urychleně zahájit jednání o dohodě o kontrole jaderných zbraní. Obě země letos o pět let prodloužily smlouvu známou pod zkratkami START 3 či Nový START, jejíž platnost by jinak vypršela v únoru. Prezidenti podle Peskova mají mimo jiné řešit, jak a kdy nová jednání na toto téma začnou.

"Ano, dohoda (Nový START) byla prodloužena, Bidenova administrativa učinila politické rozhodnutí. To je pozitivní fakt, ale čas se krátí (…) Je nutné začít jednání," uvedl podle agentury TASS kremelský mluvčí.

Podle Peskova Moskvu zaujalo, že americký prezident Joe Biden podle něj připustil "hypotetickou možnost" vstupu Ukrajiny do NATO. "Dříve žádná taková prohlášení nebyla učiněna. V Moskvě tomu samozřejmě věnujeme plnou pozornost," nechal se slyšet Peskov s tím, že Putin má vždy jasno v tom, kde jsou pro Rusko "červené čáry" a věří, že pokud to bude nutné, na setkání šéf Kremlu postoj Moskvy jasně sdělí.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Ceny v českém průmyslu v květnu zrychlily růst na 5,1 procenta

Ceny v průmyslu v Česku vzrostly v květnu počtvrté za sebou, meziročně se zvýšily o 5,1 procenta. Jejich růst tak dál zrychlil. Proti loňskému květnu byly o 4,4 procenta vyšší také ceny v zemědělství. Meziročně dražší byly rovněž stavební práce a tržní služby pro firmy. Oznámil to ve středu Český statistický úřad. Ceny v průmyslu, zemědělství a stavebnictví byly vyšší také v meziměsíčním srovnání, ceny služeb dál stagnovaly na úrovni z předešlého měsíce.

Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových 3,1 procenta. Na květnovém růstu cen se podepsalo hlavně zdražování pohonných hmot, meziročně naopak dále zlevnila řada potravin.

Ceny průmyslových výrobců loni v prosinci a letos v lednu stagnovaly, od té doby tempo jejich meziročního růstu zrychluje. Květnový růst o 5,1 procenta je stejně jako bylo už dubnové zvýšení cen v průmyslu o 4,6 procenta nejvýraznější od listopadu 2011. Vyšší byly v květnu proti loňsku ceny ropy a zemního plynu téměř o dvě třetiny a chemických látek a výrobků o 43,3 procenta. Ceny kovů a kovodělných výrobků se zvýšily o víc než desetinu. Klesly ceny dopravních prostředků o 3,7 procenta, ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se snížily o necelé procento.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Izrael podnikl nálety na Pásmo Gazy, odkud byly vypuštěny zápalné balony

Izraelské vzdušné síly v noci na středu podnikly nálety na palestinské Pásmo Gazy. Stalo se tak nedlouho poté, co zápalné balony vypuštěné z Pásma Gazy způsobily asi dvacítku požárů na jihu Izraele. Jedná se o první významnější incidenty mezi Izraelci a Palestinci od příměří z 21. května, které ukončilo 11denní přeshraniční boje, informovala agentura AFP. Podle Hamásu nebyl při náletech nikdo zraněn.

Izraelská armáda uvedla, že její letadla zasáhla vojenské cíle využívané členy Hamásu v Chán Júnisu a ve městě Gaza. "Ta místa, na něž jsme útočili, využívali k teroristickým aktivitám," sdělil armádní mluvčí. Dodal, že šlo o odvetnou operaci za žhářské útoky na jižní Izrael.

Izraelská média uvádějí, že Palestinci v úterý vyslali přes hranici z Pásma Gazy zápalné balony, které způsobily 26 požárů v západním Negevu. Patnáct z nich vzplálo v lese u kibucu Beeri. K jednomu z balonů bylo připojeno výbušné zařízení, které explodovalo ve vzduchu nad školkou v západním Negevu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy