Mexický záliv se mění v zónu smrti. Chybí kyslík

zuk
28. 7. 2008 10:25
V oceánu hyne u dna všechno živé
Foto: Aktuálně.cz, Roman Staněk

Louisiana - V Mexickém zálivu masově vymírá všechno živé. Ve vodě je nedostatek kyslíku, a tak hynou rostliny i živočichové.

Vědci varovali, že tu může vzniknout největší "zóna smrti", jakou historické zápisy pamatují.

K jevu, kterému odborníci říkají hypoxie, dochází při pobřeží amerického státu Louisiana každé léto.

Letošek je ale výjimečný - kyslíku se nedostává v oblasti o rozloze 23 tisíc kilometrů čtverečních.

V souvislostech: Teplá voda ničí korály. Umírají ve velkém

Kyslík likvidují řasy

"Je to rozhodně nejhorší situace, jakou jsme tu v posledních letech měli," cituje agentura AP Steva DiMarca, oceánografa z texaské A&M University.

Kvůli úbytku kyslíku ve spodních vrstvách oceánu se vědci obávají zvýšeného počtu útoků žraloků.
Kvůli úbytku kyslíku ve spodních vrstvách oceánu se vědci obávají zvýšeného počtu útoků žraloků. | Foto: Reuters

V místech, kde se do Mexického zálivu vlévá řeka Mississippi, se do mořské vody dostávají fosfáty a enormní množství dusíku.

Množí se v ní řasy, které klesají ke dnu. Tam je bakterie rozkládají právě s pomocí kyslíku, který pak ve spodních vrstvách oceánu chybí.

DiMarco a jeho kolegové měřili množství kyslíku celkem na 74 místech zálivu. "Na řadě z nich jsme zjistili buď velmi nízkou koncentraci, nebo dokonce vůbec žádný kyslík," uvedl.

Útoky žraloků

Podle Národního oceánického a atmosférického úřadu (NOAA) za to může mimo jiné masivní používání hnojiv na pozemcích podél Mississippi.

Nedostatkem kyslíku trpí zejména ryby a obratlovci.

Dravé ryby tak přicházejí o svou kořist. A například žraloci se následně stahují do vod poblíž pobřeží, kde napadají i lidi.

Dále čtěte: Ze Středomoří mizí žraloci. Hrozí narušení ekosystému 

Mrtvé zóny se tvoří i v Evropě, třeba v Baltském moři.
Mrtvé zóny se tvoří i v Evropě, třeba v Baltském moři. | Foto: Envisat/ESA

I proto vědci z Louisiany pro letošek počítají s mnohem větším počtem žraločích útoků, než tomu bylo v minulých letech.

Bouře jako spása?

Hypoxie ale zdaleka netrápí jen oblasti kolem Mexického zálivu. Mrtvé zóny se tvoří i v Černém, Baltském nebo Arabském moři.

"Tam všude se v pozdních jarních měsících dostává do vody velké množství hnojiv," řekl Bernd Maierreimann z hamburského Institutu Maxe Plancka deníku Der Standard.

Zlepšit dramatickou situaci v zálivu mezi Mexikem a USA může podle něj jediné: mořské bouře. Jedině ty jsou schopné vodu v oblasti "rozhýbat" a promíchat spodní vrstvy oceánu s vrstvami horními, kde je kyslíku dostatek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy