Na plážích po světě umíralo rekordní množství delfínů

vk
11. 6. 2008 10:30
Hejna delfínů uvízla na mělčině

Antananaviro/Porth Creek - Během posledních několika dní uvízlo na mělčinách na opačných stranách zeměkoule před sedmdesát pět delfínů. Většina z nich to zaplatila životem.

V britském Cornwallu vplavala skupina delfínů do ústí řeky Percuil. Na mělčině téměř všichni zahynuli, některé se při rozsáhlé záchranné akci podařilo vrátit zpět do moře, píše britský deník Guardian.

Cornwall: Jeden vedl na smrt

"Nejprve vplaval do řeky jeden a v mělké vodě byl zmatený," řekl Neil Olivek z pobřežní stráže v Falmouthu.

Tím nalákal do řeky i zbytek skupiny.

Pobřežní stráž byla ráno upozorněna na jednoho delfína, který uvíznul v mělké říční vodě. Než však stačila zasáhnout, připlavala i ostatní zvířata. 

Záchranáři to popisují jako největší skupinu, která uvízla na mělčině během posledních 27 let.

"Neviděli jsme tolik zvířat uvíznout na mělčině od roku 1981, kdy na východním pobřeží zůstaly vězet velryby. Je to velice vzácné," řekl Tony Woodley, mluvčí Britské potápěčské záchranné služby pro mořské živočichy.

U pobřeží vlastně být neměli

"Je to hrozný pohled na krveprolití s těly všude kolem. Ale dělali jsme, co jsme mohli, abychom jim pomohli," řekl Dave Nicoll z pobřežní stráže.

Delfíni pruhovaní přitom běžně u pobřeží nežijí. Zdržují se spíš dále v oceánu a pravděpodobně pronásledovali ryby, které se krmily rozsáhlým společenstvím řas v oblasti.

Madagaskar: poprvé a naposledy

Z jiné skupiny 55 delfínů, která se vydala k severozápadnímu pobřeží Madagaskaru, nepřežil vůbec nikdo. Na záchranu již bylo pozdě.

Loni se u břehů Madagaskaru delfíni objevili vůbec poprvé.

"Spočítali jsme 55 mrtvých delfínů," řekl agentuře Reuters Herilala Randriamahazo z neziskové organizace Společnost pro ochranu přírody.

"Tohle je poprvé, kdy vidíme taková zvířata," řekl Randriamahazo.

Podle mluvčího ministerstva zahraničí delfíni způsobili rozruch. "Mnoho lidí přijíždí do Antsonhihy, aby je poprvé spatřili," řekl.

Více o Madagaskaru: Na Madagaskaru přibývá stromů. Prezident plní slib

 

Právě se děje

před 43 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy