Dívka odhalila tajemství jedovatých ryb. Vědci jsou v šoku

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
21. 7. 2014 8:30
Třináctiletá Američanka přišla v rámci svého školního projektu na to, že perutýn ohnivý může znamenat hrozbu pro ekosystém. Její objev publikoval prestižní vědecký časopis.
Lauren Arrington
Lauren Arrington | Foto: Albrey Arrington / Facebook

Jupiter (Florida) - Třináctiletá Lauren Arrington se před rokem zapojila do školní soutěže, kde chtěla díky svému originálnímu projektu v první řadě vyhrát. Svým objevem nakonec přispěla do vědeckého výzkumu mořských živočichů.

Lauren milovala od malička oceán, ve kterém se spolu s otcem potápěla a rybařila. Mnohokrát při svých podvodních dobrodružstvích narazila na perutýna ohnivého, jedovatou rybu, která ničí útesy na pobřeží Floridy. 

Perutýn
Autor fotografie: Pharaoh Hound / Wikimedia Commons

Perutýn

  • mořská ryba čeledi ropušnicovitých s prodlouženými paprsky prsní a hřbetní ploutve,
  • žije v Indickém a Tichém oceánu,
  • je to dravá a jedovatá ryba, jejíž toxin způsobuje vážná zranění i smrt,
  • živí se téměř čímkoli a dokáže vyhubit na 90 procent živočichů na útesech,
  • v poslední době jsou perutýni přemnožení a kromě člověka nemají žádného přirozeného nepřítele.

Rozhodla se proto zaměřit se ve svém projektu právě na perutýny a zjistit, jestli by tato dravá ryba dokázala přežít i ve sladké vodě.

"Vědci provedli řadu testů, ale vždy předpokládali, že perutýni mohou přežít jen v oceánu," řekla Lauren serveru NPR. "Takže jsem si řekla 'Pánové, ale co třeba v řece?'"

Lauren nejprve chtěla umístit testované ryby do klecí na různá místa v řece, poté ale použila akvária v Loxahatchee River Center, kde je její otec výkonným ředitelem. Centrum dalo Lauren jedinou podmínku, musela udržet pokusné ryby naživu.

Pokus, který vědce překvapil

Po osm dní pozorovala šest perutýnů v různých nádržích, kde snižovala obsah soli ve vodě až na šest promile. Perutýni přežili. Vědci předpokládali, že tyto ryby mohou žít jen v prostředí s 20 promile soli ve vodě. Lauren ale zjistila, že přežijí i v méně slané vodě, což by vzhledem k agresivní povaze těchto vodních dravců stojících na vrcholku potravního řetězce znamenalo hrozbu pro ekosystém, pokud by migrovali proti proudu řek.

Lauren prováděla testy za podmínek, že žádný perutýn neuhyne.
Lauren prováděla testy za podmínek, že žádný perutýn neuhyne. | Video: YouTube

Výsledky experimentu doslova šokovaly odbornou veřejnost a jejich správnost potvrdil i profesor ekologie Craig Laik z North Carolina State University. Článek o pokusu s perutýny vyšel také letos v květnu ve vědeckém časopise Environmental Biology of Fishes. 

Lauren teď uvažuje, že se ve svém studiu vydá právě tímto směrem, a v budoucnu se hodlá věnovat kariéře mořského vědce. 

 

Právě se děje

Další zprávy