Diskotéka a ráj pro epileptiky. Slovensko zavedlo "nejbezpečnější přechod pro chodce"

Magazín Magazín
24. 5. 2021 17:05
Slovensko věří, že se zapíše do dějin jako země s nejbezpečnějším přechodem pro chodce na světě. Lidé si na futuristické zebře budou připadat jako na diskotékovém parketu a místní policie je přesvědčená, že je díky osvětlení připomínajícímu stroboskop řidiči za všech okolností lépe uvidí.
Chodce ochrání disko přechod. Slovensko přišlo s unikátností, kterou nikde jinde na světě neuvidíte | Video: Polícia Slovenskej republiky

Žiar nad Hronom a Bratislava. Právě v těchto městech slovenská policie začala testovat, jak funguje údajně nejbezpečnější přechod pro chodce na světě. K jeho instalaci nebylo zapotřebí pruhovaný nátěr na vozovce jakkoli upravovat. Jen nyní zebru ve večerních hodinách, kdy pěší bývají špatně vidět, ozařuje speciální reflektor upevněný na přilehlém sloupu.

Osvětlení využívá 3D technologii, prostřednictvím které na vozovku promítá kontrastní obrazce složené z puntíků. Ty podle přednastaveného intervalu buď jen setrvale svítí, nebo naopak poblikávají, a dokonce občas mění barvy. O zavedení dvojice přechodů do provozu slovenská policie informovala na svém oficiálním facebookovém profilu.

"Bezpečnost chodců na přechodech pro ně určených je dnes jedním z nejpalčivějších témat v dopravě. Každá aktivita v této oblasti je proto velmi ceněná," vyzdvihla policie v popisku videa, v němž bezpečnější variantu přechodů obyvatelům představila.

Ne všichni Slováci ovšem na "světovou raritu" v diskusi pod videem reagovali pozitivně. "Paráda. Ještě nám řekněte, který dopravní inženýr něco takového schválil. Je to dokonalý způsob, jak oslepit řidiče a udělat pro něj všechno za přechodem neviditelné," upozornil například Michal Svetlík.

Další diskutující si stěžovali na to, že chodce kvůli ostrému osvětlení řidiči uvidí až v momentě, kdy na přechod vstoupí, nebo že děti inovativní dopravní řešení pojmou jako hru, a budou se tak na vozovce schválně zdržovat.

Jak už bývá na sociálních sítích zvykem, mnozí komentující se nápadem policie dobře bavili. "Tohle bude ráj pro epileptiky při tom blikajícím světle," napsal například Adam Čermák. "Super disko na přechodu. Bude to i s hudbou?" ptal se jiný uživatel.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy