Japonské město za peníze na boj s následky koronaviru postavilo obří sochu olihně

Magazín Magazín
7. 5. 2021 7:45
Přímořské město v Japonsku sklízí kritiku za to, jak využilo vládní dotaci na boj s dopady pandemie koronaviru. Místní samospráva totiž za část získaných financí nechala postavit obří sochu olihně. Radní doufají, že se jim tak podaří znovu přilákat turisty.
Potřebujeme znovu přilákat turisty, vysvětlují radní města Noto, proč nechali vyrobit obří oliheň.
Potřebujeme znovu přilákat turisty, vysvětlují radní města Noto, proč nechali vyrobit obří oliheň. | Foto: Reuters

Město Noto se nachází v japonské prefektuře Išikawa na pobřeží ostrova Honšú a od května má novou dominantu. Místní samospráva nechala za 25 milionů jenů (skoro pět milionů korun) vystavět 13 metrů dlouhou sochu olihně. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Radní na výrobu sochy využili část finanční dotace ve výši 800 milionů jenů (157 milionů korun), kterou japonská vláda městu věnovala, aby se snadněji zotavilo z dopadů pandemie koronaviru. Oblast, kam budou peníze směřovat, nebyla ze strany Tokia jasně určená.

Když japonská vláda loni kvůli šíření nemoci covid-19 přísně omezila cestování, potýkal se region, který do té doby výrazně vydělával na turistice, s propadem příjmů. Městští radní proto zhotovení uměleckého díla obhajují tím, že do oblasti přitáhne více návštěvníků. Ti si budou moci například vyfotit selfie u hlavonožcových růžovobílých chapadel. 

Oliheň v Notu platí za vyhlášenou pochoutku, na kterou jsou místní lidé patřičně hrdí. Výstavba sochy se mezi obyvateli přesto setkala s hlasitou kritikou. Šedesátiletá žena například japonskému deníku sdělila, že chápe, že z dlouhodobého hlediska může být socha pro turismus přínosem, ale peníze by si mnohem více zasloužil třeba zdravotnický personál v nemocnicích, který zoufale potřebuje pomoc.

Znovuotevření japonských hranic se navíc v nejbližší době nechystá. Japonský premiér Jošihide Suga v dubnu vyhlásil nouzový stav v Tokiu, v Ósace i několika dalších velkoměstech, aby zabránil nárůstu nakažených koronavirem, jejichž počet v zemi v poslední době stoupal.

Současná vládní opatření, která mimo jiné restauracím a obchodům doporučují, aby zůstávaly zavřené, by měla skončit 11. května. To je 70 dní před plánovaným konáním letních olympijských her v Tokiu.

 

Právě se děje

Další zprávy