Japonské město za peníze na boj s následky koronaviru postavilo obří sochu olihně

Magazín Magazín
7. 5. 2021 7:45
Přímořské město v Japonsku sklízí kritiku za to, jak využilo vládní dotaci na boj s dopady pandemie koronaviru. Místní samospráva totiž za část získaných financí nechala postavit obří sochu olihně. Radní doufají, že se jim tak podaří znovu přilákat turisty.
Potřebujeme znovu přilákat turisty, vysvětlují radní města Noto, proč nechali vyrobit obří oliheň.
Potřebujeme znovu přilákat turisty, vysvětlují radní města Noto, proč nechali vyrobit obří oliheň. | Foto: Reuters

Město Noto se nachází v japonské prefektuře Išikawa na pobřeží ostrova Honšú a od května má novou dominantu. Místní samospráva nechala za 25 milionů jenů (skoro pět milionů korun) vystavět 13 metrů dlouhou sochu olihně. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Radní na výrobu sochy využili část finanční dotace ve výši 800 milionů jenů (157 milionů korun), kterou japonská vláda městu věnovala, aby se snadněji zotavilo z dopadů pandemie koronaviru. Oblast, kam budou peníze směřovat, nebyla ze strany Tokia jasně určená.

Když japonská vláda loni kvůli šíření nemoci covid-19 přísně omezila cestování, potýkal se region, který do té doby výrazně vydělával na turistice, s propadem příjmů. Městští radní proto zhotovení uměleckého díla obhajují tím, že do oblasti přitáhne více návštěvníků. Ti si budou moci například vyfotit selfie u hlavonožcových růžovobílých chapadel. 

Oliheň v Notu platí za vyhlášenou pochoutku, na kterou jsou místní lidé patřičně hrdí. Výstavba sochy se mezi obyvateli přesto setkala s hlasitou kritikou. Šedesátiletá žena například japonskému deníku sdělila, že chápe, že z dlouhodobého hlediska může být socha pro turismus přínosem, ale peníze by si mnohem více zasloužil třeba zdravotnický personál v nemocnicích, který zoufale potřebuje pomoc.

Znovuotevření japonských hranic se navíc v nejbližší době nechystá. Japonský premiér Jošihide Suga v dubnu vyhlásil nouzový stav v Tokiu, v Ósace i několika dalších velkoměstech, aby zabránil nárůstu nakažených koronavirem, jejichž počet v zemi v poslední době stoupal.

Současná vládní opatření, která mimo jiné restauracím a obchodům doporučují, aby zůstávaly zavřené, by měla skončit 11. května. To je 70 dní před plánovaným konáním letních olympijských her v Tokiu.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Biden se dohodl se senátory, investice do infrastruktury dosáhnou 600 miliard dolarů

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek po mnoha týdnech jednání mezi Bílým domem a Kongresem ohlásil dosažení dohody ohledně investic do infrastruktury. Podle deníku The New York Times a agentury AP se zřejmě přiklonil k plánu od skupiny složené z demokratických i republikánských senátorů, který počítá s novými výdaji ve výši skoro 600 miliard dolarů (skoro 13 bilionů Kč).

"Máme dohodu," prohlásil prezident při netradičním vystoupení na příjezdové cestě Bílého domu v doprovodu několika senátorů, s nimiž předtím jednal. Mnoho detailů zatím není k dispozici. Na twitteru Biden uvedl, že nový infrastrukturní plán "vytvoří miliony amerických pracovních míst". Ohlášený balíček je zřejmě výrazně menší oproti plánu s investicemi a daňovými úlevami v celkovém objemu 2,3 bilionu dolarů, s nímž Biden přišel na konci března.

Zdroj: ČTK
Další zprávy