Figurky Lego v barvách duhy a s nejasným pohlavím. Firma podpořila sexuální menšiny

Magazín Magazín
24. 5. 2021 11:59
Firma Lego představila sérii 11 figurek, které dohromady tvoří barevnou paletu duhy. Kolekcí s názvem Everyone Is Awesome (Každý je úžasný) chce dánský výrobce hraček podpořit hnutí LGBTQIA+, a přispět tak ke společenské inkluzi sexuálních menšin.
Dánský výrobce stavebnic představil sérii 11 figurek v barvách, které odpovídají duhové vlajce LGBTQIA+ komunity. Chce tak přispět k inkluzi menšin.
Dánský výrobce stavebnic představil sérii 11 figurek v barvách, které odpovídají duhové vlajce LGBTQIA+ komunity. Chce tak přispět k inkluzi menšin. | Foto: Lego

Odstíny jednotlivých figurek designéři firmy Lego vybrali tak, aby odpovídaly barvám na duhové vlajce LGBTQIA+ komunity. Fanoušci populárních dánských stavebnic si tak budou moci hrát například se světle modrými, bílými a růžovými panáčky, kteří zastupují trans lidi. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Jen jedné z 11 figurek navíc návrháři připsali konkrétní pohlaví, aby majitelé série mohli jejich prostřednictvím svobodně vyjádřit svou jedinečnost a nejednoznačnou genderovou identitu. Jedinou výjimku tvoří fialový panáček, jenž reprezentuje takzvané drag queens, tedy muže, kteří se stylizují do role žen.

Za nápadem stojí designér Matthew Ashton, který se sám hlásí k homosexuální orientaci, a tak chtěl duhový set původně vytvořit jen pro další členy LGBTQIA+ komunity v rámci firmy Lego. Když se o něm ale příznivci stavebnice dověděli, začali se rychle zajímat o to, jestli by si ho mohli také pořídit. Ashtona pozitivní ohlasy potěšily, a tak se začátkem června duhoví panáčci objeví na pultech obchodů.

"Vzpomínám, jak mi v době mého dospívání všichni říkali, s čím si mám hrát, jak se mám chovat, jak mluvit a co nosit na sobě. Když jsem nesplňoval jejich představy, připadalo mi, že je se mnou něco špatně. Snaha být někým jiným, než jsem, mě vyčerpávala. Přál jsem si podívat se na svět a vědět, že je tady místo i pro lidi jako já, a teď se takový svět konečně rodí," vyzdvihl Ashton.

Dodal, že chce prostřednictvím stavebnice předat vzkaz, že každý člověk je úžasný, ať už je jeho sexuální orientace a genderová identita jakákoli. Má proto radost, že může pracovat ve firmě, která otevřenost vůči společenským menšinám považuje za důležitý problém a chce tohle téma otevírat. Podobně to vidí i jeho kolegyně z Lega Jane Burkittová, která pracuje v oddělení zásobování.

"Pracuji pro Lego už šest let a nikdy jsem tady neměla obavy, že bych nemohla být sama sebou. Takové štěstí v každé firmě nemáte. Když mě společnost zaměstnala, nebyla jsem si jistá, jestli tu jako člověk z LGBTQIA+ komunity budu vítaná, jestli se budu moci svobodně projevit. Ukázalo se, že ano, a díky nové stavebnici o tom budou všichni vědět," řekla Burkittová.

Mohlo by vás zajímat: Manželství je svatý grál. Gay aktivisté nechtějí jen práva, chtějí všechno, říká Kovářová

Aktivisté tvrdí, že trpí duševní újmou, vyžadují toleranci, ale sami tolerantní nejsou, míní šéfka Unie rodinných právníků Daniela Kovářová. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy