Figurky Lego v barvách duhy a s nejasným pohlavím. Firma podpořila sexuální menšiny

Magazín Magazín
24. 5. 2021 11:59
Firma Lego představila sérii 11 figurek, které dohromady tvoří barevnou paletu duhy. Kolekcí s názvem Everyone Is Awesome (Každý je úžasný) chce dánský výrobce hraček podpořit hnutí LGBTQIA+, a přispět tak ke společenské inkluzi sexuálních menšin.
Dánský výrobce stavebnic představil sérii 11 figurek v barvách, které odpovídají duhové vlajce LGBTQIA+ komunity. Chce tak přispět k inkluzi menšin.
Dánský výrobce stavebnic představil sérii 11 figurek v barvách, které odpovídají duhové vlajce LGBTQIA+ komunity. Chce tak přispět k inkluzi menšin. | Foto: Lego

Odstíny jednotlivých figurek designéři firmy Lego vybrali tak, aby odpovídaly barvám na duhové vlajce LGBTQIA+ komunity. Fanoušci populárních dánských stavebnic si tak budou moci hrát například se světle modrými, bílými a růžovými panáčky, kteří zastupují trans lidi. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Jen jedné z 11 figurek navíc návrháři připsali konkrétní pohlaví, aby majitelé série mohli jejich prostřednictvím svobodně vyjádřit svou jedinečnost a nejednoznačnou genderovou identitu. Jedinou výjimku tvoří fialový panáček, jenž reprezentuje takzvané drag queens, tedy muže, kteří se stylizují do role žen.

Za nápadem stojí designér Matthew Ashton, který se sám hlásí k homosexuální orientaci, a tak chtěl duhový set původně vytvořit jen pro další členy LGBTQIA+ komunity v rámci firmy Lego. Když se o něm ale příznivci stavebnice dověděli, začali se rychle zajímat o to, jestli by si ho mohli také pořídit. Ashtona pozitivní ohlasy potěšily, a tak se začátkem června duhoví panáčci objeví na pultech obchodů.

"Vzpomínám, jak mi v době mého dospívání všichni říkali, s čím si mám hrát, jak se mám chovat, jak mluvit a co nosit na sobě. Když jsem nesplňoval jejich představy, připadalo mi, že je se mnou něco špatně. Snaha být někým jiným, než jsem, mě vyčerpávala. Přál jsem si podívat se na svět a vědět, že je tady místo i pro lidi jako já, a teď se takový svět konečně rodí," vyzdvihl Ashton.

Dodal, že chce prostřednictvím stavebnice předat vzkaz, že každý člověk je úžasný, ať už je jeho sexuální orientace a genderová identita jakákoli. Má proto radost, že může pracovat ve firmě, která otevřenost vůči společenským menšinám považuje za důležitý problém a chce tohle téma otevírat. Podobně to vidí i jeho kolegyně z Lega Jane Burkittová, která pracuje v oddělení zásobování.

"Pracuji pro Lego už šest let a nikdy jsem tady neměla obavy, že bych nemohla být sama sebou. Takové štěstí v každé firmě nemáte. Když mě společnost zaměstnala, nebyla jsem si jistá, jestli tu jako člověk z LGBTQIA+ komunity budu vítaná, jestli se budu moci svobodně projevit. Ukázalo se, že ano, a díky nové stavebnici o tom budou všichni vědět," řekla Burkittová.

Mohlo by vás zajímat: Manželství je svatý grál. Gay aktivisté nechtějí jen práva, chtějí všechno, říká Kovářová

Aktivisté tvrdí, že trpí duševní újmou, vyžadují toleranci, ale sami tolerantní nejsou, míní šéfka Unie rodinných právníků Daniela Kovářová. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Intelu klesly ve čtvrtletí tržby i zisk, výhled zaostává za očekáváním analytiků

Americkému výrobci čipů Intel klesly ve čtvrtém čtvrtletí tržby meziročně o 32 procent na 14 miliard dolarů (zhruba 307 miliard korun). Firma navíc zveřejnila výhled pro aktuální čtvrtletí, který zaostal za očekáváním analytiků. Její akcie proto na výsledky a výhled zareagovaly oslabením téměř o deset procent.

Firmu tvrdě zasáhl pokles trhu s osobními počítači, oslabuje ale také podnikání v oblasti datových center. Ve čtvrtém čtvrtletí podnik vykázal ztrátu 664 milionů dolarů po zisku více než 4,6 miliardy dolarů o rok dříve.

V byznysu s čipy pro osobní počítače klesly tržby téměř o 36 procent na 6,6 miliardy dolarů. Provozní zisk divize klesl na 699 milionů dolarů přibližně ze 3,8 miliardy dolarů o rok dříve. V případě technologií s datovými centry tržby klesly zhruba o třetinu na 4,3 milionu dolarů. I zde nastal propad zisku na 371 milionů dolarů z 2,3 miliardy USD před rokem.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

V uplynulém týdnu stoupl počet nově nakažených koronavirem

Počet nově zaznamenaných případů nákazy koronavirem stoupl v posledních sedmi dnech v Česku oproti předchozímu týdnu o 15 procent na 1971. Nakažených přibylo i navzdory poklesu množství testů. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví. Počty hospitalizovaných a zemřelých s nemocí covid-19 se však v uplynulém týdnu snížily.

V uplynulých sedmi dnech přibylo více než 1 900 nakažených, zatímco v předešlém týdnu bylo nových případů nákazy asi 1 700. Testováno bylo přitom v posledním týdnu zhruba 3 300 lidí, což bylo v mezi týdenním srovnání o osm procent méně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na některých místech v Česku se tvoří ledovka, silnice jsou sjízdné s opatrností

Dopravu na jihu Čech by dnes mohla na mnoha místech komplikovat ledovka. Namrzají především úseky vozovek, kde není možné používat sůl. ČTK to řekla dispečerka Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Miriam Matějková.

Se zvýšenou opatrností musejí stále počítat řidiči při cestách na severu Olomouckého kraje, na Šumpersku i Jesenicku platí především pro vyšší polohy. Ujetý, místy zledovatělý sníh krytý posypem leží na vozovkách, které silničáři ošetřují inertním materiálem, opatrnost je však nutná i na hlavních tazích kvůli mrznoucímu mrholení. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Také mokré nebo vlhké vozovky na Uherskohradišťsku a Vsetínsku mohou dnes ráno namrzat. Ve Zlínském kraji bylo dnes ráno většinou zataženo nebo skoro zataženo bez srážek. Na Vsetínsku se místy vyskytovaly sněhové přeháňky a tvořily mlhy. Teploty se v regionu pohybovaly od minus čtyř do plus jednoho stupně Celsia, foukal slabý vítr.

Silnice na Vysočině jsou dnes sjízdné s opatrností. K ránu začalo mrholit a teploty jsou pod nulou, vozovky mohou namrzat. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy