Diskotéka a ráj pro epileptiky. Slovensko zavedlo "nejbezpečnější přechod pro chodce"

Magazín Magazín
24. 5. 2021 17:05
Slovensko věří, že se zapíše do dějin jako země s nejbezpečnějším přechodem pro chodce na světě. Lidé si na futuristické zebře budou připadat jako na diskotékovém parketu a místní policie je přesvědčená, že je díky osvětlení připomínajícímu stroboskop řidiči za všech okolností lépe uvidí.
Chodce ochrání disko přechod. Slovensko přišlo s unikátností, kterou nikde jinde na světě neuvidíte | Video: Polícia Slovenskej republiky

Žiar nad Hronom a Bratislava. Právě v těchto městech slovenská policie začala testovat, jak funguje údajně nejbezpečnější přechod pro chodce na světě. K jeho instalaci nebylo zapotřebí pruhovaný nátěr na vozovce jakkoli upravovat. Jen nyní zebru ve večerních hodinách, kdy pěší bývají špatně vidět, ozařuje speciální reflektor upevněný na přilehlém sloupu.

Osvětlení využívá 3D technologii, prostřednictvím které na vozovku promítá kontrastní obrazce složené z puntíků. Ty podle přednastaveného intervalu buď jen setrvale svítí, nebo naopak poblikávají, a dokonce občas mění barvy. O zavedení dvojice přechodů do provozu slovenská policie informovala na svém oficiálním facebookovém profilu.

"Bezpečnost chodců na přechodech pro ně určených je dnes jedním z nejpalčivějších témat v dopravě. Každá aktivita v této oblasti je proto velmi ceněná," vyzdvihla policie v popisku videa, v němž bezpečnější variantu přechodů obyvatelům představila.

Ne všichni Slováci ovšem na "světovou raritu" v diskusi pod videem reagovali pozitivně. "Paráda. Ještě nám řekněte, který dopravní inženýr něco takového schválil. Je to dokonalý způsob, jak oslepit řidiče a udělat pro něj všechno za přechodem neviditelné," upozornil například Michal Svetlík.

Další diskutující si stěžovali na to, že chodce kvůli ostrému osvětlení řidiči uvidí až v momentě, kdy na přechod vstoupí, nebo že děti inovativní dopravní řešení pojmou jako hru, a budou se tak na vozovce schválně zdržovat.

Jak už bývá na sociálních sítích zvykem, mnozí komentující se nápadem policie dobře bavili. "Tohle bude ráj pro epileptiky při tom blikajícím světle," napsal například Adam Čermák. "Super disko na přechodu. Bude to i s hudbou?" ptal se jiný uživatel.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy