Magdaléna Medková
29. 5. 2019 6:01
Děti jako oběti tzv. virtuálních predátorů je téma připravovaného celovečerního filmu Víta Klusáka a Barbory Chalupové. Dokumentaristé při natáčení odhalili, že až 41 procent dětí přiznává zkušenost s pornografickými materiály zaslanými od jiné osoby. Před pedofily a dalšími hrozbami internetu by přitom měli své potomky chránit především rodiče. Společně s Danielem Dočekalem, spoluautorem knihy Dítě v síti, jsme dali dohromady deset hrozeb, na které by rodiče měli dát pozor.
Nahé fotky dětí na sociální sítě nepatří
"Nezakládejte dětem účty na sociálních sítích dříve, než o to budou stát. Fotky dětí na sociální sítě nepatří. A když už, tak by s tím vaše dítě mělo souhlasit," říká Daniel Dočekal.
Internet je věc veřejná, a tak je k němu také třeba přistupovat. Pokud budou rodiče zaplavovat Facebook a Instagram fotografiemi svých dětí, mohou přilákat pedofily, kteří takový materiál hledají a zneužívají. "Rodiče se bohužel domnívají, že označením 'jen pro přátele' nějak řeší bezpečnost, ale soukromí na internetu neexistuje. Digitální stopa dokáže být velmi odolná, téměř nezničitelná, a tak platí, že nežli někdo něco někam pošle, měl by přemýšlet nad možnými důsledky," tvrdí Dočekal.