Nahé fotky dětí na Facebook nepatří, rodiče přilákají akorát pedofily, tvrdí odborník

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
29. 5. 2019 6:01
Děti jako oběti tzv. virtuálních predátorů je téma připravovaného celovečerního filmu Víta Klusáka a Barbory Chalupové. Dokumentaristé při natáčení odhalili, že až 41 procent dětí přiznává zkušenost s pornografickými materiály zaslanými od jiné osoby. Před pedofily a dalšími hrozbami internetu by přitom měli své potomky chránit především rodiče. Společně s Danielem Dočekalem, spoluautorem knihy Dítě v síti, jsme dali dohromady deset hrozeb, na které by rodiče měli dát pozor.
Foto: Shutterstock

Pozor na online podvody

Pokud dítě řekne, že soutěží na Facebooku o iPhone, tak celkem jistě naletělo podvodníkovi. Falešné soutěže se na sociálních sítích objevují pořád dokola. Slibují iPhone, Samsung, poukázky do akvaparku, ale i auta za několik milionů korun. Často vyžadují sdílení, aby nachytali co nejvíce dětí. Podvod končí telefonátem, který rodiče může stát i několik tisíc korun. Podobně fungují i falešné e-shopy.

Opět platí, že by rodiče měli děti naučit opatrnosti a informovat je o možném nebezpečí. "Místo toho, aby se rodič ptal, co mělo dítě k obědu, může se zeptat, co dnes zajímavého viděl na internetu, co ho zaujalo anebo naopak naštvalo," radí Dočekal.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Státní kasa už pociťuje dopady koronaviru. Schodek ke konci března stoupl na 44,7 miliardy Kč

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 miliardy korun z únorových 27,4 miliardy korun. Loni ke konci března byl schodek 9,2 miliardy korun. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Letošní březnový výsledek je nejhorší od roku 2010, tehdy skončil ke konci března rozpočet ve schodku 45,9 miliardy korun. Sněmovna minulý týden kvůli dopadům šíření koronaviru zvýšila letošní schodek rozpočtu ze 40 na 200 miliard korun.

Příjmy rozpočtu ke konci března meziročně stouply o 13 miliard na 377,3 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení stouply meziročně o 14,2 miliardy na 320,2 miliardy korun. Výdaje rozpočtu meziročně stouply o 48,5 miliardy na 422 miliard korun. Některá dosud přijatá opatření na omezení dopadů šíření koronaviru podle ministerstva financí již ovlivnila březnové příjmy rozpočtu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy