Nahé fotky dětí na Facebook nepatří, rodiče přilákají akorát pedofily, tvrdí odborník

Magdaléna Medková Magdaléna Medková
29. 5. 2019 6:01
Děti jako oběti tzv. virtuálních predátorů je téma připravovaného celovečerního filmu Víta Klusáka a Barbory Chalupové. Dokumentaristé při natáčení odhalili, že až 41 procent dětí přiznává zkušenost s pornografickými materiály zaslanými od jiné osoby. Před pedofily a dalšími hrozbami internetu by přitom měli své potomky chránit především rodiče. Společně s Danielem Dočekalem, spoluautorem knihy Dítě v síti, jsme dali dohromady deset hrozeb, na které by rodiče měli dát pozor.
Foto: Shutterstock

Strašte cizím člověkem

Nejpozději mezi pátým a šestým rokem věku by rodiče měli začít strašit cizím člověkem. Stará babská rada, že děti nesmí mluvit s neznámou osobou a nebrat si od ní cizí bonbony, platí ve virtuálním světě dvojnásob.

"Rodiče by děti měli naučit, že na internetu se mohou lidé vydávat za kohokoli. Ten, kdo je bude chtít zneužít, se bude pravděpodobně vydávat za holčičku anebo chlapečka stejného věku, celebritu anebo někoho z rodiny," shrnuje Dočekal.

Obecně platí, že rodič by měl být vzdělanější než dítě, a to platí i ve virtuálním světě. Pokud dítě sleduje influencery anebo celebrity na internetu, měli by je rodiče znát a vědět, co se děti mohou od těchto lidí dozvědět. 

 

Právě se děje

Další zprávy