Za depresi u teenagerů může špatný vztah k rodičům. Dětem pomůže láska a klid domova

Magazín Magazín
4. 11. 2018 18:14
Nová studie Cambridgské univerzity ukazuje, že za depresi a úzkost u dospívajících nemůže jenom prostředí, ve kterém děti vyrůstají, ale také vztah s rodiči. Ti, kteří mají problém s komunikací a důvěrou ke svým rodičům, jsou častěji depresivnější a trpí úzkostí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Dospívání je jedno z nejsložitějších a zároveň nejdůležitějších období života každého člověka. Zatímco někteří teenageři prospívají a jsou úspěšní, jiní se potýkají s úzkostí a depresemi.

Nová studie Cambridgské univerzity ukazuje, že na vině není jenom prostředí, ve kterém děti vyrůstají, ale také vztah s rodiči. Ti, kteří mají problém s komunikací a důvěrou ke svým rodičům, jsou častěji depresivnější a trpí úzkostí.

Profesorka psychologie Suniya Lutharová, jedna ze spoluautorek studie, pro web ABC News uvedla, že rodiče mohou rozvinutí nedůvěry dětí včas zabránit.

"Pomohlo by, kdyby rodiče během doby dospívání dítěte přešli všechnu tu náladovost, odměřenost či podrážděnost a místo toho projevovali lásku a pochopení," uvedla Lutharová, jež působí na univerzitě v Arizoně.

Výzkumníci začali pracovat v roce 1998 se 335 dětmi chodícími do šesté třídy, které vyrůstaly v relativně bohatých rodinách úředníků nebo zaměstnanců kanceláří. Každý rok až do dovršení 18 let vyplňovaly děti dotazník, ve kterém měly mimo jiné určit, jak silný vztah mají k matce i otci a také úroveň své deprese a úzkosti.

Důležitá je i psychická pohoda rodičů

Badatelé vysledovali, že jakmile se děti dostaly do puberty, jejich vztah k rodičům se zásadně proměnil. Ukázalo se, že čím více se děti cítily odcizeny během dospívání, tím méně důvěřivé a komunikativní byly ke svým rodičům. Kromě toho z výsledků vyplynulo, že čím odcizenější děti byly, tím více emocionálních problémů měly, vykazovaly vyšší úroveň úzkosti i deprese.

Studie, jež vyšla v odborném časopise Journal of Development and Psychopathology, neřešila pohled rodičů. Podle Lutharové byly totiž pocity dospívajících podstatnější.

Badatelé dodávají, že rodiče mohou mentální zdraví svých dospívajících potomků ovlivnit. Stačí, když alespoň jeden z nich bude mít k dítěti silný vztah a stane se mu dobrou oporou. Lutharová však upozorňuje, že rodiče toho docílí jedině tehdy, budou-li pečovat i o své mentální zdraví.

"Rodiče, zejména matky, si také dokážou emocionálně ubližovat," tvrdí profesorka. Podle ní během jakékoliv krize reagují jako první a snaží se za každou cenu stresující situaci rozehnat. To je pak samotné vystavuje depresi. Proto jim radí, aby se zaměřily i na své vlastní psychické zdraví a mohly tak své puberťáky podpořit a podržet.

Video: O depresi u dětí hovořil psychiatr Rudolf Uher v DVTV

Na vzestupu jsou u dětí poruchy příjmu potravy a autistického spektra. Depresím často předchází negativní zážitek. Stigmatizace nabírá jiné podoby. | Video: Martin Veselovský, DVTV
 

Právě se děje

před 50 minutami

Silní vítr zaměstnává hasiče na Vysočině či v jižních Čechách. Padají stromy

Silný vítr, před kterým varovali meteorologové, začal v neděli odpoledne zaměstnávat hasiče na Vysočině. Už evidují přibližně tři desítky výjezdů především kvůli odstranění stromů spadlých do silnic. Podobné je to i v Jihočeském kraji. Jeden ze stromů na Českobudějovicku ale spadl i na chatku, nikoho nezranil, řekl mluvčí policie Milan Bajcura.

V jižních Čechách byla silnice spadlým stromem blokovaná například u Sezimova Ústí na Táborsku. "Nějaké nahnuté stromy jsou na Prachaticku, ale zatím to není do té míry, že by se musely silnice zavřít," řekl mluvčí.

Na Vysočině zasahovali hasiči mimo jiné v Jiřicích nebo Pejškově na Pelhřimovsku nebo v Hojkově a Mrákotíně na Jihlavsku, vyplývá to z informací na jejich webu. Vítr přecházející přes Česko od západu může mít rychlost mezi 70 až 110 kilometry v hodině, na horách i kolem 125 kilometrů. Doprovázet ho mají také vydatné srážky.

před 1 hodinou

Ausgburg s Koubkem prohrál v německé lize v Leverkusenu

Fotbalisté Augsburgu s Tomášem Koubkem v brance prohráli ve 23. kole německé ligy na hřišti Leverkusenu 0:2. Čtrnáctý Augsburg nevyhrál potřetí za sebou.

Koubka nejprve překonal v 25. minutě zblízka Moussa Diaby a po téměř hodině hry přízemní střelou z hranice vápna Nadiem Amiri. Do utkání nezasáhli Koubkovi čeští spoluhráči stoper Marek Suchý, který zůstal jen na lavičce, a zraněný záložník Jan Morávek.

Leverkusen vyhrál ve třetím utkání po sobě a bodově se dotáhl na čtvrtý Mönchengladbach, který drží poslední místo zaručují účast v Lize mistrů. Borussia má však zápas k dobru. Na vedoucí Bayern Mnichov ztrácí oba celky šest bodů.

Německá fotbalová liga - 23. kolo:

Leverkusen - Augsburg 2:0 (25. Diaby, 59. Amiri),

18:00 Wolfsburg - Mohuč.

Další zprávy