Profesor biologie Vincent Janik a jeho spolupracovníci Jason Bruck a Sam Walmsley nechali delfíny reagovat na vzorky moči od několika různých zvířat stejného druhu. Když sledovali jejich chování, všimli si, že o tělní tekutiny jedinců, s nimiž už dříve přišli do úzkého kontaktu, jeví výrazně větší zájem, než o ty pocházející od cizích delfínů. Píše o tom deník The Guardian.
"Delfíni zkoumali vzorky moči mnohem déle, pokud pocházela od zvířat, s nimiž byli důvěrně seznámení. Jejich pozornost vůči předloženým vzorkům se zvyšovala taky ve chvíli, kdy jsme jim pustili zvuk pískání, které těmto savcům slouží k rozeznávání totožnosti. Každý z nich totiž píská trochu jinak," přiblížil Janik.
Do experimentu se zapojili delfíni z Havajských ostrovů a Bermud, kteří bývají v rekreačních resortech využívaní při plavání s turisty. Pro účely výzkumu byli ideální, protože v moři žijí v trvalých komunitách. Navíc byli vytrénovaní k tomu, aby močili, když bylo zrovna potřeba, což přírodovědcům umožnilo pořídit vzorky z různých turistických středisek a mít pro testované delfíny dostatek neznámých chutí.
Delfíni přitom podle autorů studie chutě vnímají odlišným způsobem než ostatní savci. "Pořád pro nás zůstává trochu záhadou, jak přesně chuťové receptory u delfínů fungují. Dosavadní výzkumy totiž ukázaly, že na rozdíl od člověka nerozlišují kyselost, sladkost či hořkost. Zároveň však mají na jazyku speciální buňky, které jim zjevně umožňují identifikovat chutě jiných zvířat," doplnil Janik.