Vytrvalec Froome, kondor Quintana, pistolník Contador. Koho se vyplatí sledovat na Tour?

Štěpán Straka
1. 7. 2017 9:15
Ještě v sobotu při ostrém startu jich bylo deset. Závodníků, které se během Tour určitě vyplatí sledovat. Už první časovka dlouhá pouhých 14. kilometrů však z tohoto seznamu škrtla prvního muže. Po těžkém pádu v závodě nepokračuje smolař Alejandro Valverde. Na koho se vyplatí v dalších etapách upřít pozornost? Pojďte se podívat na výběr komentátora Eurosportu Štěpána Straky.
Chris Froome
Chris Froome | Foto: Shutterstock

Christopher Froome: obhájí titul potřetí v řadě?

Dvaatřicetiletý rodák z keňského Nairobi se loni stal prvním cyklistou od dob fenomenálního Miguela Induraina, který z roku na rok obhájil titul z Tour de France. (Pochopitelně nepočítáme Lance Armstronga, pozn. red.) Indurain drží neuvěřitelný rekord pěti vítězství těsně po sobě - vybojoval je v letech 1991 až 1995. Pokud Froome letos vyhraje a dosáhne třetího vítězství v řadě, znamenalo by to v moderním profesionálním pelotonu jedinečný úspěch - a bylo by to už jeho čtvrté vítězství (vyhrál v letech 2013, 2015 a 2016).

Sledovat Frooma bude letos o to zajímavější, že v letošní sezoně je lídr týmu Sky zatím velmi nevýrazný. Stejně jako vloni zvolil konzervativní přístup k přípravě a absolvoval jen tři etapové závody. Zatím bez vítězství.

Klíčovým testem pro něj bývá až francouzský závod Critérium du Dauphiné. Tradiční generálku před Tour de France Froome vyhrál už třikrát. Vždy v letech, kdy se později radoval i na Champs-Élysées.

A co lze od Frooma čekat letos? Pravděpodobný je frontální útok už v prvních horských etapách. Extra motivací pro něj může být hned první horská etapa letošního ročníku Tour de France na kopec La Planche des Belles Filles. Právě tam totiž Froome před pěti lety oslavil své první etapové vítězství na Staré dámě.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Soud EU: Poláci musí ověřit nezávislost orgánu, který rozhoduje o penzionování soudců

Polský nejvyšší soud musí ověřit nezávislost svého nového kárného orgánu, který má rozhodovat o penzionování soudců. Stanovil to v úterý Soudní dvůr Evropské unie, na který se s žádostí o stanovisko obrátila polská justice.

Nové kolegium rozhoduje spory týkající se snížení důchodového věku soudců polského nejvyššího soudu. Soud EU v červnu konstatoval, že zákon stanovující jejich odchod do penze na 65 let je v rozporu s unijním právem. Varšava již loni zákon částečně upravila a někteří penzionovaní soudci se vrátili do práce. Část z nich však zpět přijata nebyla a o jejich sporech rozhoduje právě kárné kolegium.

Zdroj: ČTK
Další zprávy