Vyberte si ze dvou možností: sednout si na moderní elektrokolo prošpikované elektronikou a karbonem, nebo se vyhoupnout do sedla bicyklu, který vypadá, jako by vám ho odkázal dědeček. Překvapivě mnoho lidí stále častěji volí druhou variantu. Cyklistické retro je stále populárnější a bude to i jeden ze zajímavých trendů pro rok 2017.

Eurobike je festival cyklistiky
- Eurobike je nejvýznamnější evropský cyklistický veletrh.
- Představují se na něm trendy a novinky pro následující sezonu.
- Odehrává se vždy na konci prázdnin v německém Friedrichshafenu.
- Letos ho navštívilo přes 70 tisíc lidí.
Stále sílící retro vlna byla výrazně patrná i na největším světovém veletru Eurobike, který se před několika dny uskutečnil v německém Friedrichshafenu. Svět supermoderních technologií se tam zajímavě prolínal s nostalgickými tvary a tradičními technickými řešeními, která se neměnila po desítky let.
Retro na svých stáncích neukazovali jen klasici, kteří se na tento žánr specializují, jako jsou třeba britské firmy Pashley nebo Brooks. S odkazy na slavnou minulost cyklistiky pracovali i takoví giganti, jako je třeba Shimano. To v rámci své kolekce oblečení pro městskou cyklistiku ukázalo třeba zajímavé boty pro nášlapné pedály. Na první pohled připomínaly tretry, používané v dobách, kdy na závodních kolech ještě bývaly klipsny s řemínky.
Významný italský výrobce kol Willier okouzlil řadu návštěvníků silničním kolem Superleggera, které svým vzhledem připomíná stroje staré čtyřicet či padesát let. Ručně vyráběný speciál z tenkých trubek váží jen 8,3 kilogramu. Je nastříkaný měděnou barvou, kterou firma začala používat ve 40. letech minulého století. Krásné retro kolo ovšem není levné – v tomto případě ceny začínají na hranici 100 tisíc korun.
Podobné klenoty byly vidět i u stánku italského Bianchi nebo Colnaga. A protože by byl hřích na těchto kolech jezdit v moderních dresech, nabízí třeba společnost Santini speciální retro kolekci L’Eroica. Vypadá jako ze starých fotografií z Tour de France. Klasický vlněný dres vyjde v přepočtu asi na 3,5 tisíce korun, což v porovnání s běžnou cyklistickou konfekcí také není úplně zadarmo.
Nádherná ručně vyráběná městská kola ukázalo na veletrhu také několik firem z Tchaj-wanu a z Číny. Jednou z nich je například společnost MID. "Rám je z chrommolybdenové oceli s titanovou povrchovou úpravou, řídítka jsou vyrobena z tvrdého afrického dřeva, sedlo je samozřejmě z pravé kůže," popsal kolo kreativní ředitel firmy Hunter Li. Firma zároveň vyrábí retro díly na kola, například kliky s převodníky, které připomínají klasické komponenty slavné italské firmy Campagnolo z doby, kdy na nich jezdili čeští reprezentanti na Závodě míru.
Na kole je patrné použití materiálů, které nejsou skryty pod barevným lakem, ale ukazují, z čeho je bicykl vyroben. A to je mimochodem trend, ve kterém se moderní a retro kola vzácně potkávají – je totiž vidět na jedněch i druhých.