Craig David je nejnebezpečnější celebritou pro PC. Odkazy vedou na zavirované weby

Magazín Magazín
19. 9. 2017 16:15
Americká společnost poskytující bezpečnostní software do počítačů přišla se studií naznačující, že vyhledávání celebrit může vést ke klikání na zavirované webové stránky. Experti varují uživatele, aby odkazy hodnotili kritičtěji. Nejvíce závadných odkazů se zobrazuje při hledání zpěváků Craiga Davida, Emeli Sandéové či Liama Payna.
Zpěvák Craig David
Zpěvák Craig David | Foto: ČTK

Britský zpěvák Craig David je nejnebezpečnější celebritou při vyhledávání na internetu. Podle americké společnosti McAfee, provozovatele bezpečnostních softwarů, jeho fanoušky zadání Davidova jména nejčastěji odvádí na škodlivé, zavirované weby. Informaci přineslo britské BBC.

Společnost se domnívá, že kyberzločinci vytvářejí v horní části populárních vyhledávacích stránek odkazy posílající uživatele na nebezpečné stránky. Ty pak mohou do počítače stáhnout malware nebo ukrást osobní informace. Dalšími "nebezpečnými osobnostmi" jsou zpěvačka Emeli Sandéová a člen skupiny One Direction Liam Payne.

Uživatelé by měli posuzovat zdroje kritičtěji

Studie McAfee varuje před nepromyšleným klikáním na podezřelé linky při hledání obsahu na internetu. "Mít okamžitě nejnovější album, videa a filmy je lákavé. Nicméně, spotřebitelé si musí uvědomit rizika kybernetické bezpečnosti při klikání na odkazy, které slibují horké novinky celebrit, zejména když je nabízejí zdarma," uvedl Nick Viney, spotřebitelský odborník z McAfee.

A dodal, že uživatelé by měli kritičtěji posuzovat vazby na zdroje, které se ve výsledcích vyhledávání objevují.

Podle studie více než jeden odkaz z deseti, nabízející volný obsah od Craiga Davida na Googlu, Bingu či Yahoo!, vedl na škodlivé webové stránky.

Mezi dalšími deseti jmény, u kterých mají být uživatelé při vyhledávání opatrní, se objevila Adele, Ed Sheeran, Jessie J, Rita Ora či Lilly Allen.

Video: Tři čtvrtiny mladých lidí berou informace z Facebooku a pětině je jedno, jaký mají zdroj, chybí jim kritické myšlení.

Tři čtvrtiny mladých lidí berou informace z Facebooku a pětině je jedno, jaký mají zdroj, říkají studenti Ondřej Chlupáček a Petr Střítežský. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy