Toto je pětimiliardtý člověk na planetě. Vášnivý potápěč Matej Gašpar slaví třicátiny

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
11. 7. 2017 10:06
Světová populace nezadržitelně rychle roste. Každých 12 let OSN ohlásí, že je nás další miliarda. 11. července 1987 tajemník jmenoval pětimiliardtým dítětem Mateje Gašpara ze Záhřebu. Ten nyní slaví třicátiny. Každý rok na jeho narozeniny slaví i celé lidstvo Světový den populace. Svůj titul Baby No. 5 Billion upřímně nesnáší. Podobně jako šestimiliardté dítě, které rovněž pochází ze zemí bývalé Jugoslávie. Za Adnanem Nevicem přijel v říjnu 1999 do sarajevské porodnice samotný Kofi Annan, generální tajemník OSN. "Jednou za rok za námi přijedou nějací cizí lidé, pogratulují a zase odjedou. Je to na nic," shodují se "jubilanti".
Chorvat Matej Gašpar, pětimiliardtý člověk na planetě.
Chorvat Matej Gašpar, pětimiliardtý člověk na planetě. | Foto: Facebook/Matej Gašpar

Psal se rok 1987 a Organizace spojených národů (OSN) vypočítala, že v červenci by měla populace dosáhnout pěti miliard. Dokonce odhadla i den, 11. července. V tu dobu v Záhřebu probíhala univerziáda. Kromě více jak šesti tisíc sportovců z více jak 120 zemí se jí účastnil také generální tajemník OSN Javier Pérez de Cuéllar.

Určil proto, že pětimiliardtý člověk planety bude ten, jenž se v tomto městě narodí 11. července jako první po půlnoci. A tím byl chlapeček Matej Gašpar.

Renomovaný americký týdeník Time přinesl následující týden článek Baby No. 5 Billion (anglicky "Dítě č. 5 miliard").

"Matej Gašpar, narozený minulý týden v jugoslávském Záhřebu, se oficiálně stal pětimiliardtým člověkem na Zemi. Chlapec dostal toto označení poněkud libovolně. Nikdo přesně neví, kdy zemská populace, která dosáhla čtyř miliard v roce 1974, pokořila pět miliard, nicméně demografové předpokládají, že k tomu došlo v červenci," napsal tehdy.

V roce 1989 vyhlásila OSN na Matejovy narozeniny Světový den populace. A tak se stalo, že tenhle chlapec neměl úplně všední život. Každou chvíli se u nich doma stavovali novináři a přinášeli další a další reportáže o klukovi, jenž završil pět miliard lidí na planetě a jehož narozeniny slaví celé lidstvo.

"Nejdřív na všechny dotazy odpovídala mamka, když jsem dosáhl plnoletosti, převzal jsem za ni tohle břímě já. Nejvíc je tady novinářů při výročích, ale i mimo ně každý rok někdo přijde. Třeba vy," vyprávěl trochu rezignovaně 11. července 2011 chorvatskému rádiu Slobodna Evropa. To mu bylo 24 let a lidé tušili, že jich brzy bude už sedm miliard. Hned další rok tuto hranici zdolali.

Dnes je mu třicet, takže žurnalistů se u něj v Záhřebu sešlo zřejmě víc než dost.

Nechtěné jubileum

Vystudoval na přírodovědecké fakultě chemii a působí ve firmě, která vyrábí laboratorní přístroje a chemikálie. Vášnivě rád se potápí, je to takřka smyslem jeho života. 

"Když se ponoříte pod hladinu moře, máte pocit, jako byste byli v úplně jiné dimenzi. Ten osvobozující pocit se ani nedá popsat slovy. Je jedno, jestli se někde ponoříte poprvé, nebo popadesáté, pokaždé je to jiné a ještě krásnější," líčil rádiu Slobodna Evropa.

Potápěl se snad všude v Jaderském moři od Istrie po Dubrovník. Nyní jsou jeho láskou korálové útesy u egyptského pobřeží v Rudém moři.

Život si Matej Gašpar dokáže užívat, ale rozhodně ne díky tomu, že je slavný člověk zvaný Baby No. 5 Billion. Spíše navzdory tomu. "Není to žádný velkolepý pocit, naopak, každé narozeniny za vámi chodí nějací cizí lidé, nic moc," svěřil se před šesti lety v rozhlasovém rozhovoru. "Nebylo mi to k ničemu, leda ke vzteku. Vše, čeho jsem dosáhl, jsem dokázal díky sobě, ne díky svému přízvisku," uzavřel.

Narodit se jako miliardové dítě nepřináší do života žádný bonus, potvrdil i Adnan Nević. Ten se 12. října 1999 stal šestimiliardtým dítětem. I tentokrát OSN zalovila v zemích bývalé Jugoslávie a vybrala novorozence ze Sarajeva jako symbol naděje po jugoslávské dekádě krvavých válek.

"Když mi byly dva dny, pochoval si mě v porodnici generální tajemník OSN Kofi Annan. Od té doby jsem o něm neslyšel," líčil zklamaně před šesti lety britskému deníku The Guardian.

Rodina bydlí v obci Visoko nedaleko Sarajeva, na zdech kolem domů jsou stále stovky děr od střel. Jeho rodiče v několika poskytnutých rozhovorech opakovali, že je sice pěkné mít doma "six billionth baby", ale v jejich tíživé finanční situaci jim to nijak nepomůže.

"Vždycky se tu na mé narozeniny objeví nějaký cizí člověk, pohladí mě po vlasech a zase zmizí," povzdechl si novinářům Adnan.

Není divu, že se na Facebooku přátelí s Matejem Gašparem. Rozumí si. Baby No. 5 Billion a Baby No. 6 Billion spolu občas diskutují o pomíjivosti slávy a trochu je mrzí, že OSN se o ně zajímala jen v den jejich narození.

Rychlost růstu populace se zpomaluje, obavy z přelidnění jsou pryč. Děje se to všude, stejně mezi muslimy i křesťany, říká evoluční biolog Jan Zrzavý. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

teď

Úřad šerifa v americkém Oregonu přijal do služby českého psa

Úřad šerifa v oregonském okrese Umatilla ve Spojených státech po letech přijal do služby psa, konkrétně belgického ovčáka Skotyho z Česka. V pondělí o tom informovala americká televizní stanice KNDU.

Tamní úřad šerifa měl služebního psa do roku 2014 a loni se po letech rozhodl program obnovit. Vybrán byl belgický ovčák malinois, který je znám jako maliňák. Skoty, který pochází z Česka, je osmnáctiměsíční pes. Trénován je k zadržování pachatelů, stopování a hledání narkotik.

Skoty se svým psovodem Codym Marcumem tento měsíc úspěšně zakončili pětitýdenní výcvik, nyní je tak čeká ostré nasazení do služby.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soud v Číně poslal do vězení hongkongského knihkupce Minhaie

Soud v Číně poslal za nezákonné poskytování zpravodajských informací do zahraničí na deset let za mříže hongkongského vydavatele a knihkupce se švédským občanstvím Gui Minhaie, napsala agentura Reuters.

Kauza Minhaie, který prodával knihy píšící velmi otevřeně o čínských vůdcích, zkomplikovala vztahy mezi Pekingem a Stockholmem.

Minhai byl jedním z pěti hongkongských nakladatelů a knihkupců, kteří zmizeli na přelomu let 2015 a 2016 a později se objevili ve vazbě v pevninské Číně.

Další zprávy