Miliardář chce kolonizovat Mars. Pouze tak lidstvo nevyhyne

jaz
6. 10. 2014 7:40
Podnikatel, vizionář a majitel řady společností nabádá lidstvo, aby se zaměřilo na brzké stěhování na Mars. Kolonizace vesmíru je totiž jeho jedinou nadějí.
Vizualizace projektu Mars One, jehož cílem je v rámci reality show osídlit Mars do roku 2025.
Vizualizace projektu Mars One, jehož cílem je v rámci reality show osídlit Mars do roku 2025. | Foto: Mars One

Praha – Elon Musk v rozhovoru pro online magazín Aeon řekl, že vesmírné kolonie by měly být prioritou v řešení globálních problémů. Jakoukoli budoucí katastrofu totiž lidé na Zemi nemusí přežít.

"V případě, že by přišla nějaká katastrofa, tak by chudoba a nemoci byly náš nejmenší problém, protože by lidstvo už také nemuselo existovat," řekl třiačtyřicetiletý Musk, který vlastní soukromou vesmírnou agenturu SpaceX nebo automobilku Tesla.

NASA sdílela na sociální síti kresbu Elona Muska ve skafandru.
NASA sdílela na sociální síti kresbu Elona Muska ve skafandru. | Foto: Nasa / Twitter

Nejbližší hromadné stěhování na Mars vidí v horizontu 30 let, a to prostřednictvím masivní flotily, která by pojala tisíce kolonistů. Jeho odhad ale zahrnuje osadu o velikosti jednoho milionu lidí z důvodu nedostatku zdrojů na povrchu Marsu. Přesto by to měl být dostatečný vzorek populace, který by byl geneticky variabilní.

"Pokud byste chtěli vzít 100 lidí ve stejný čas, potřebovali byste opakovat cestu na Mars deset tisíc krát, abyste tam dostali jeden milion lidí. Také ale budete potřebovat spoustu nákladu na podporu těchto lidí."

Nebude to dovolená, říká vizionář

Rodák z Jihoafrické republiky ale předpokládá, že první lidé vybudují na Marsu průmyslovou základu, kde budou těžit a zdokonalovat různé materiály. Mars je podle něj odrazovým můstkem ke kolonizaci dalších míst ve vesmíru, a to i včetně Měsíce a asteroidů.

Neopomenutelné jsou ale i nevýhody takovéto výpravy na jinou planetu. V první řadě jde o finanční náročnost celého projektu. Musk momentálně pracuje na vývoji obří rakety, která by byla schopná pojmout velký počet lidí a vrátit se k Zemi, kde by opět do hodiny mohla odstartovat a odvést další kolonizátory na Mars. "Nebude to dovolená. Lidé budou muset šetřit všechny své peníze a prodávat všechny své věci, stejně jako lidé v prvních amerických koloniích."

"Zatracená Země! Koho zajímá," zažertoval v rozhovoru miliardář, kterému podle všeho leží na srdci blaho lidstva. "Naší povinností je tak postarat se o jeho přežití, a to právě kolonizací vesmíru," dodal. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

Další zprávy