Výlety jako za první republiky. Plavba lodí, výšlap, dostihy nebo odpoledne v kavárně

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
14. 6. 2018 9:28
Rok 2018 je ve znamení připomínek sta let od vzniku samostatného Československa. S počátkem 20. století a zrodem první republiky je spojen také rozvoj volnočasových aktivit. Došlo k rozšíření turistického ruchu, zájmu o sportovní aktivity, lidé více vyráželi za kulturou nebo trávili čas v kavárnách. I dnes lze vyrazit po stopách prvorepublikových zábav.
Grand Café Orient, Dům U Černé Matky Boží
Grand Café Orient, Dům U Černé Matky Boží | Foto: Profimedia.cz

Kavárny

Kavárny bývaly velmi důležitými místy, protože plnily i funkci společenské instituce. Scházeli se zde nejen rodiny či přátelé k posezení, v kavárnách se především vedly důležité diskuse a rozebírala se ostře tehdejší politika. Ať už jste fanoušci pražských kaváren či nikoliv, Grand Café Oriental v domě U Černé Matky Boží v Celetné stojí alespoň za nahlédnutí. Je to totiž jediná kubistická kavárna na světě. Kubistický bufet-bar a veškeré vybavení navrhl architekt Josef Gočár.

Spisovatelé Franz Werfel, Max Brod a Franz Kafka, či Albert Einstein si zase rádi chodili posedět do pražského Café Louvre. Secesní kavárna je otevřena po celý den a zahrát si zde lze třeba i biliár.

V Brně stojí od roku 2012 rekonstruovaná replika Zemanovy kavárny (!) - funkcionalistické stavby, která stála v letech 1926-1964 nedaleko Janáčkova náměstí. Navrhl ji architekt Bohuslav Fuchs na základě zakázky kavárníka Josefa Zemana. V 50. letech uplynulého století byla znárodněna a sloužila jako mateřská škola. Po rekonstrukci byla kavárna přejmenována na Pavillon.

Do ostravské Kavárny Elektra, jež byla otevřena v polovině 20. let v Nádražní ulici údajně chodili Oldřich Nový i Voskovec s Werichem. Jméno dnes podniku zůstalo, jen interiér dostal nové prvky.

 

Právě se děje

Další zprávy