Mapa není nic platná bez kompasu, nejsnáze chodí se k severu. Klubu českých turistů je 130 let

Magdaléna Daňková Zuzana Hronová Magdaléna Daňková, Zuzana Hronová
17. 6. 2018 19:07
Podívejte se s námi do doby, kdy se Češi stali národem turistů. Předsedou Klubu českých turistů se v roce 1888 stal známý cestovatel Vojtěch Náprstek. Turistické ubytovny rostly na konci 19. století jako houby po dešti, velmi rychle také vznikala hustá síť značených cest. Přibývalo rovněž členů, včetně řady známých osobností. Čeští turisté ale nechodili jenom na Říp, uspořádali také například výpravu do Paříže či Sarajeva.

Zatímco republika si letos připomíná sté výročí, Klub českých turistů sfoukává ještě o třicet svíček více. Založili ho 11. června 1888 nadšenci v čele s Vilémem Kurzem st. (předseda Národní jednoty Pošumavské), Františkem Čížkem (předseda Národní jednoty Severočeské) a architektem Vratislavem Pasovským. Za předsedu si ustavující sjezd zvolil známého cestovatele a veřejného činitele Vojtěcha Náprstka.

Jeho role byla ale spíše symbolická, zkrátka zaštítil nově vznikající organizaci svým známým jménem, aby to měla v začátcích snazší. Předsednické místo nakonec opustil již po půl roce. V roce 1890 si turisti zvolili za předsedu zmíněného architekta a zámožného podnikatele Vratislava Pasovského, ten je pak vedl dlouhých 25 let.

Tempo klubu, jakým šířil po českých zemích turistiku, bylo závratné. Turistické ubytovny rostly jako houby po dešti, velmi rychle také vznikala hustá síť značených cest. Přibývalo rovněž členů, včetně řady známých osobností. Cestičku v popularizaci pohybu a tělesné výchovy jim už prošlapal Sokol, jenž vznikl už v roce 1862 a nezaměřoval se jen na "prostná", ale třeba i na organizování výletů.

Jenže teprve Klub českých turistů mohl tuto činnost rozvinout důkladně. Takže se nešlo třeba jen na Říp, ale hned v roce 1889 uspořádal velkou výpravu na Světovou výstavu do Paříže. Tato akce měla obrovský ohlas a Češi se stali národem turistů.

Začátky Klubu českých turistů
Začátky Klubu českých turistů | Foto: archiv Klubu českých turistů

Vojta Náprstek, první šéf turistů

"Klub českých turistů byl založen v roce 1888 skupinou vlastenců kolem Vojty Náprstka. Od počátku byl Klub velice aktivní - velice rychle vyrostla síť turistických ubytoven, vznikla hustá síť značených cest a řada předních osobností země si považovala za čest, že mohla být jeho členy," píše se na stránkách Klubu českých turistů.

Vojta Náprstek po pár měsícíh z čela Klubu odešel, hlavní zásluhy o rozvoj turistiky v českých zemích mají architekt a podnikatel Vratislav Pasovský, jenž stál v čele Klubu neuvěřitelných 25 let, a další spoluzakladatel, spisovatel a politik Vilém Kurz.

před 23 minutami

V Chorvatsku jsou i čtvrt století po válce desítky tisíc nevybuchlých min

V Chorvatsku jsou 24 let po skončení válečného konfliktu stále místa o celkové ploše 355 čtverečních kilometrů, kde hrozí miny. V těchto oblastech se nachází více než 30 tisíc min a také velké množství další nevybuchlé munice. Podle agentury HINA to řekl ministr životního prostředí Tomislav Ćorić.

Ministr tato čísla uvedl v souvislosti s podpisem dohody, která dokládá, jak značné finanční prostředky je potřeba vynaložit na likvidaci takového nebezpečného pozůstatku války. Na základě uvedeného dokumentu by měla být vynaložena v přepočtu téměř miliarda korun na projekt odminování a ochranu lesů jen v regionu Licko-senjské a Zadarské župy.

Projekt se týká odminování 1676 hektarů lesů a půdy v prostoru Přírodního parku Velebit a Národního parku Paklenica. Jeho realizace by měla být završena do června 2023.

před 30 minutami

Chrascina má bronz z MS vrchařů, Havlíčková byla druhou juniorkou

Dvě medaile přinesl české výpravě dnešní program mistrovství světa v běhu do vrchu. Marek Chrascina získal na krátké trati bronz mezi muži, hned za ním skončil Jan Janů. Barbora Havlíčková se v Argentině stala juniorskou vicemistryní světa. V sobotu budou o úspěch bojovat závodníci a závodnice v horském maratonu.

Devatenáctiletá běžkyně na lyžích Havlíčková ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati. "Musím říct, že jsem to absolutně nečekala. Když jsme přiletěli do Argentiny, vůbec jsem se tady nedokázala srovnat s časovým posunem, fakt se mi běhalo hrozně mizerně. Taťka mě pořád uklidňoval, že je lepší, když se mi běhá před závodem mizerně a pak při něm dobře, než naopak. A měl pravdu," pochvalovala si v tisové zprávě.

Juniorská trať byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní jeden nebezpečný přeběh přes řeku, přesto byla velmi náročná. "V den závodu celý den pršelo, hrozně se zvedla hladina vody, takže se běželo na bahně. Do kopce to klouzalo, ještě horší pak byl seběh. Místy to bylo hodně prudké, takže člověk neběžel, ale regulérně jel. Během závodu jsme s holkama musely přeběhnout řeku, z které se během deště stal veletok," popisovala Havlíčková.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Matteviová. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.