Foto: Uvnitř nejlepšího hotelu na Slovensku. Jezdí sem Kiska i Gott, dobově musejí vrzat i schody

Podívejte se na historii i současnost slavného hotelu Grand Hotel Kempinski.
Nejstarší část hotelu, budova Jánošík, pochází z roku 1893. Tu si původně nechal postavit Jozef Szentiványi pro vlastní potřebu. Jméno Jánošík dostala po vzniku Československa.
Základy turistické oblasti zde položil ve druhé polovině 19. století Jozef Szentiványi, který si zde nechal postavit chatu. Osada Štrba je také nejvýše položenou slovenskou osadou.
V roce 1896 začala fungovat parní "ozubnicová železnice" z Tatranské Štrby k jezeru. Provoz skončil v roce 1933, rekonstrukce pak proběhla v roce 1970. Dnes však již nestaví na břehu plesa, ale v osadě.
Ačkoliv se dnes v ledovcovém jezeře nesmí koupat, zájem turistů neopadl. Každý rok v létě probíhá v jeden den sčítání návštěvníků Tatranského národního parku. Loňské srpnové měření ukázalo, že v jediný den se po stezkách pohybovalo okolo 20 tisíc turistů. Vysoké Tatry nejvíce navštěvují Slováci, Češi a Poláci.
Foto: Grand Hotel Kempinski High Tatras
Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
10. 6. 2018 10:04
Hotel na břehu Štrbského plesa se již několik let v řadě umisťuje na předních příčkách nejlepších ubytování na Slovensku. Na státní návštěvy sem jezdí přední politici - nedávno se v hotelu setkal například Miloš Zeman se svým protějškem Andrejem Kiskou, ale i hvězdy popkultury. Přespali zde Bryan Adams či Karel Gott. Zastavila se tu Helena Vondráčková i kapela Morcheeba. Historie jednotlivých budov sahá až do 19. století, velká část prvků proto byla zachována. Podívejte se na historii i současnost Grand Hotel Kempinski High Tatras.
 

Právě se děje

před 38 minutami

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 43 minutami

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 47 minutami

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy