Foto: Uvnitř nejlepšího hotelu na Slovensku. Jezdí sem Kiska i Gott, dobově musejí vrzat i schody

Podívejte se na historii i současnost slavného hotelu Grand Hotel Kempinski.
Nejstarší část hotelu, budova Jánošík, pochází z roku 1893. Tu si původně nechal postavit Jozef Szentiványi pro vlastní potřebu. Jméno Jánošík dostala po vzniku Československa.
Základy turistické oblasti zde položil ve druhé polovině 19. století Jozef Szentiványi, který si zde nechal postavit chatu. Osada Štrba je také nejvýše položenou slovenskou osadou.
V roce 1896 začala fungovat parní "ozubnicová železnice" z Tatranské Štrby k jezeru. Provoz skončil v roce 1933, rekonstrukce pak proběhla v roce 1970. Dnes však již nestaví na břehu plesa, ale v osadě.
Ačkoliv se dnes v ledovcovém jezeře nesmí koupat, zájem turistů neopadl. Každý rok v létě probíhá v jeden den sčítání návštěvníků Tatranského národního parku. Loňské srpnové měření ukázalo, že v jediný den se po stezkách pohybovalo okolo 20 tisíc turistů. Vysoké Tatry nejvíce navštěvují Slováci, Češi a Poláci.
Foto: Grand Hotel Kempinski High Tatras
Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
10. 6. 2018 10:04
Hotel na břehu Štrbského plesa se již několik let v řadě umisťuje na předních příčkách nejlepších ubytování na Slovensku. Na státní návštěvy sem jezdí přední politici - nedávno se v hotelu setkal například Miloš Zeman se svým protějškem Andrejem Kiskou, ale i hvězdy popkultury. Přespali zde Bryan Adams či Karel Gott. Zastavila se tu Helena Vondráčková i kapela Morcheeba. Historie jednotlivých budov sahá až do 19. století, velká část prvků proto byla zachována. Podívejte se na historii i současnost Grand Hotel Kempinski High Tatras.
 

Právě se děje

Další zprávy