Foto: Uvnitř nejlepšího hotelu na Slovensku. Jezdí sem Kiska i Gott, dobově musejí vrzat i schody

Podívejte se na historii i současnost slavného hotelu Grand Hotel Kempinski.
Nejstarší část hotelu, budova Jánošík, pochází z roku 1893. Tu si původně nechal postavit Jozef Szentiványi pro vlastní potřebu. Jméno Jánošík dostala po vzniku Československa.
Základy turistické oblasti zde položil ve druhé polovině 19. století Jozef Szentiványi, který si zde nechal postavit chatu. Osada Štrba je také nejvýše položenou slovenskou osadou.
V roce 1896 začala fungovat parní "ozubnicová železnice" z Tatranské Štrby k jezeru. Provoz skončil v roce 1933, rekonstrukce pak proběhla v roce 1970. Dnes však již nestaví na břehu plesa, ale v osadě.
Ačkoliv se dnes v ledovcovém jezeře nesmí koupat, zájem turistů neopadl. Každý rok v létě probíhá v jeden den sčítání návštěvníků Tatranského národního parku. Loňské srpnové měření ukázalo, že v jediný den se po stezkách pohybovalo okolo 20 tisíc turistů. Vysoké Tatry nejvíce navštěvují Slováci, Češi a Poláci.
Foto: Grand Hotel Kempinski High Tatras
Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
10. 6. 2018 10:04
Hotel na břehu Štrbského plesa se již několik let v řadě umisťuje na předních příčkách nejlepších ubytování na Slovensku. Na státní návštěvy sem jezdí přední politici - nedávno se v hotelu setkal například Miloš Zeman se svým protějškem Andrejem Kiskou, ale i hvězdy popkultury. Přespali zde Bryan Adams či Karel Gott. Zastavila se tu Helena Vondráčková i kapela Morcheeba. Historie jednotlivých budov sahá až do 19. století, velká část prvků proto byla zachována. Podívejte se na historii i současnost Grand Hotel Kempinski High Tatras.
 

Právě se děje

před 24 minutami

V Chorvatsku jsou i čtvrt století po válce desítky tisíc nevybuchlých min

V Chorvatsku jsou 24 let po skončení válečného konfliktu stále místa o celkové ploše 355 čtverečních kilometrů, kde hrozí miny. V těchto oblastech se nachází více než 30 tisíc min a také velké množství další nevybuchlé munice. Podle agentury HINA to řekl ministr životního prostředí Tomislav Ćorić.

Ministr tato čísla uvedl v souvislosti s podpisem dohody, která dokládá, jak značné finanční prostředky je potřeba vynaložit na likvidaci takového nebezpečného pozůstatku války. Na základě uvedeného dokumentu by měla být vynaložena v přepočtu téměř miliarda korun na projekt odminování a ochranu lesů jen v regionu Licko-senjské a Zadarské župy.

Projekt se týká odminování 1676 hektarů lesů a půdy v prostoru Přírodního parku Velebit a Národního parku Paklenica. Jeho realizace by měla být završena do června 2023.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Chrascina má bronz z MS vrchařů, Havlíčková byla druhou juniorkou

Dvě medaile přinesl české výpravě dnešní program mistrovství světa v běhu do vrchu. Marek Chrascina získal na krátké trati bronz mezi muži, hned za ním skončil Jan Janů. Barbora Havlíčková se v Argentině stala juniorskou vicemistryní světa. V sobotu budou o úspěch bojovat závodníci a závodnice v horském maratonu.

Devatenáctiletá běžkyně na lyžích Havlíčková ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati. "Musím říct, že jsem to absolutně nečekala. Když jsme přiletěli do Argentiny, vůbec jsem se tady nedokázala srovnat s časovým posunem, fakt se mi běhalo hrozně mizerně. Taťka mě pořád uklidňoval, že je lepší, když se mi běhá před závodem mizerně a pak při něm dobře, než naopak. A měl pravdu," pochvalovala si v tisové zprávě.

Juniorská trať byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní jeden nebezpečný přeběh přes řeku, přesto byla velmi náročná. "V den závodu celý den pršelo, hrozně se zvedla hladina vody, takže se běželo na bahně. Do kopce to klouzalo, ještě horší pak byl seběh. Místy to bylo hodně prudké, takže člověk neběžel, ale regulérně jel. Během závodu jsme s holkama musely přeběhnout řeku, z které se během deště stal veletok," popisovala Havlíčková.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Matteviová. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy