15 nejkrásnějších památek Česka. Skvosty ze seznamu UNESCO, jihočeský Windsor i oscarové zahrady

Tohle jsou nejnavštěvovanější památky Česka. Podívejte se.
Pražský hrad je už pátým rokem nejnavštěvovanější památkou v Česku. V loňském roce jeho branami prošlo více než dva miliony lidí, ale jen pouhá desetina z nich byli Češi. Pokud si chcete užít klidnější návštěvu Hradu, doporučujeme vyrazit buď hned ráno, nebo kolem třetí hodiny odpoledne. (2 216 192 návštěvníků za rok 2017)
Jihočeský hrad a zámek Český Krumlov je už od roku 1992 zapsaný na seznamu UNESCO. V poslední době se o městě mluví v souvislosti s projektem Kateřiny Šedé, o kterém informovalo Aktuálně.cz v březnu. Umělkyně chce obnovit běžný život turisticky přetíženého města tím, že bude lidem dávat mzdu za to, že v něm povedou normální život. (466 429 návštěvníků za rok 2017)
Jihomoravský zámek Lednice obklopuje rozlehlý park, jemuž dominuje minaret – jediná rozhledna v tureckém stylu na území Česka. Za vidění stojí i zámecký skleník, Janohrad nebo přehlídka cvičených dravých ptáků. V červenci na zámku odstartuje jubilejní desátý ročník nočních prohlídek, při nichž se návštěvníci mohou stát známými filmovými postavami. (437 783 návštěvníků za rok 2017)
Kostnice v Sedlci u Kutné Hory je součástí podzemní kaple kostela Všech svatých. Exhumované kosterní pozůstatky zhruba 40 tisíc zemřelých jsou zde poskládány do všemožných tvarů. Pro méně odvážné je kosterní výzdoba podzemní kaple k vidění i virtuálně na webu města Kutná Hora. (431 444 návštěvníků za rok 2017)
Foto: Shutterstock
krho
6. 6. 2018 13:45
Letní teploty přímo vybízejí k výletům po Česku a objevování tuzemských krás. Podívejte se na seznam nejnavštěvovanějších památek včetně informací o tom, na co se můžete při jejich návštěvě těšit. Najdete mezi nimi zámek Loučeň, hospitál Kuks i arcibiskupský palác a zahrady v Kroměříži.
 

Právě se děje

před 38 minutami

Spojené státy oficiálně opustily Světovou zdravotnickou organizaci (WHO). Uvádějí to agentury DPA a AFP s odkazem na vyjádření vládních činitelů

Demokratický senátor Bob Menendez rovněž na twitteru napsal, že prezident o kroku již informoval Kongres. Trump na WHO, která je jednou z agentur OSN, v posledních měsících opakovaně útočil, obviňoval ji z přílišné náklonnosti vůči Číně a tvrdil, že špatně zvládla reakci na pandemii covidu-19.

před 1 hodinou

Mafra u Ústavního soudu neuspěla, za články o Langerovi se musí omluvit

Nakladatelství Mafra neuspělo u Ústavního soudu (ÚS) ve sporu s bývalým ministrem vnitra Ivanem Langerem kvůli článkům spojujícím Langera s kontroverzním podnikatelem Františkem Mrázkem. Rozhodnutí ÚS z poloviny června dnes zveřejnil Langer na sociální síti LinkedIn. Soudy opakovaně Mafře nařídily, aby se za články omluvila. Nakladatelství se kvůli rozsudkům obrátilo na Nejvyšší soud, který ale dovolání Mafry odmítl. Proti rozhodnutí Nejvyššího soudu pak Mafra podala i ústavní stížnost, podle nynějšího rozhodnutí ale nebyla ústavní práva nakladatelství porušena.

Spor Mafry s Langerem se týkal série článků z roku 2008 v deníku Mladá fronta Dnes a na serveru iDNES.cz, spadajících pod nakladatelství. V nich deník a server tvrdily, že Langer byl ve spisu k policejní akci Krakatice veden jako podezřelý z propojení na organizovaný zločin kolem Mrázka. Mafra argumentovala mimo jiné tím, že slovo "podezřelý" použila jen v obecné rovině, a ne v trestněprávním smyslu. Podle soudů ale tvrzení z článků nepodložila důkazy, v říjnu roku 2015 Vrchní soud v Praze pravomocně nařídil nakladatelství, aby se za výrok omluvilo. Langer žádal omluvu i za další údajně lživé výroky v článcích, ale s tím u soudů uspěl jen částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy