Castelluccio di Norcia leží ve středoitalské Umbrii, v přírodní rezervaci Monti Sibillini (Sibyliny hory). Relativně nedaleko - asi sto kilometrů jízdy autem - se nachází známé město Assisi, které se proslavilo jako rodiště svatého Františka.
Na horské planině Piano Grande kolem Castelluccia pěstují zemědělci jednu z nejlepších odrůd čočky na světě - vydobyla si skvělou reputaci u gurmánů a špičkových kuchařů. Barevný letní zázrak souvisí právě s čočkovými poli a místním zemědělstvím. Lány čočky jsou prorostlé jinými rostlinami, které v létě rozkvétají. Často jde o plevel, který tam zemědělci záměrně nechávají - údajně proto, že v oblasti poměrně málo prší, je tam suchá půda a kořeny plevele v ní pomáhají udržovat stálou úroveň vlhkosti.
Rostliny, které žijí v symbióze s čočkou, rozkvétají v různých obdobích jara a léta, což způsobuje, že se barvy pozemků v průběhu času mění. Další barvy pak přidávají pole osetá jinými zemědělskými plodinami. Lány začínají rozkvétat už v květnu, nejhezčí pohled na ně je ale na začátku letních prázdnin.
Podle biologa Giordana Rossiho začíná období kvetení žlutou barvou, za kterou mohou rostliny hořčice polní. Pak se na lukách a polích přidává červeň vlčích máků, bílé tóny heřmánku s kopretinami a modrá barva květů zvoněnky Venušiny. V červnu a na začátku července se paleta rozšíří o fialové květy chrp. Na barevném spektru se ale podílí například i jetele, šťovíky, narcisy, hořce a mnoho dalších kvetoucích rostlin.