Zatímco v krajském městě na západě České republiky žije zhruba 49 tisíc lidí, v kalifornském Carlsbadu přebývá více než 105 tisíc obyvatel. Město se nachází zhruba 140 kilometrů od Los Angeles a 56 kilometrů od San Diega.
V předkolumbovských dobách zde žili indiáni kmene Luiseño, v polovině 18. století jej zabral conquistador Gaspar de Portolá a františkánský páter Juan Crespi, kteří místo pojmenovali Agua Hedionda (neboli "zapáchající voda"). Poté co se Mexiko osamostatnilo, připadlo město novému středoamerickému státu.
Na konci 19. století nakoupil v Agua Hedionda pozemky někdejší námořník John Frazier a díky železničnímu propojení města s regionem zde mohl rozjet obchod s vodou. Při testech se pak ukázalo, že Frazierova voda se svým složením podobá té karlovarské, a město proto bylo přejmenováno názvem odkazujícím k českému lázeňskému městu. Firmu na minerální vodu založil původem německý obchodník Gerhard Schutte s dalšími třemi společníky.
Město se nejvíce rozrostlo počátkem 20. století. V roce 1922 zde začala první nedělní škola pro děti. Na výstavbě a rozvoji kulturního života se velkou měrou podílela komunita okolo církevní organizace Union Church.
Nicméně rozvoj města přibrzdila hospodářská krize. Z krize Carlsbad vyvedla až druhá světová válka a příchod armádních jednotek do nedalekého městečka Rancho Santa Margarita. Armáda zaměstnala i řadu lidí z Carlsbadu. Počet obyvatel vzrostl, a tak bylo potřeba vylepšit i infrastrukturu. Postupně zde vyrostla knihovna, elektrárna, letiště, restaurace a nové čtvrtě.
Léčebný pramen Carlsbadu vlastní od roku 1993 karlovarský rodák Ludvík Grigoráš, který vodu využívá i na léčebné procedury. Karlovy Vary a Carlsbad uzavřely oficiální dohodu o spolupráci v roce 1991 a pravidelně pořádají společné akce, ať už v oblasti kultury, či vzdělávání.
V roce 1994 byla v kalifornském městě odhalena socha novodobého otce zakladatele - kapitána Fraziera - od českého akademického sochaře Václava Lokvence.
Kalifornský Carlsbad se nachází na pobřeží oceánu a převládá v něm středomořské klima s průměrně více než 260 slunečnými dny ročně. Kromě největšího výrobce golfového vybavení ve Spojených státech nebo největšího výrobce suvenýrů na světě se v Carlsbadu nachází také Legoland nebo safari park. Město je známo i pro množství internetových firem. A najdeme tu i několik pivovarů.
Mezi známé osobnosti, které jsou s Carlsbadem spojeny, patří například herec Adam Brody, známý ze seriálu Gilmorova děvčata nebo O.C., podmořský fotograf Aaron Chang, americká skateboardová hvězda Tony Hawk nebo herečka a manželka Howarda Hughese Jean Petersová.