Horolezec Jaroš stráví Vánoce na Antarktidě, chce zdolat její nejvyšší horu Mount Vinson

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
23. 11. 2017 17:31
Již za necelý měsíc vyrazí Radek Jaroš vstříc dalšímu dobrodružství. Pár dní před Štědrým dnem by měl vstoupit na věčně ledovou půdu nejchladnějšího kontinentu světa. "Vánoce v Česku už mě nebaví," nechal se slyšet Jaroš s tím, že děti odrostly a na hory s ním nikdy během svátků nechtěly. Tak vyrazí bez nich. Zdolat chce Mount Vinson, který patří do seznamu vrcholků tzv. Koruny světa.
Radek Jaroš v roce 2014.
Radek Jaroš v roce 2014. | Foto: Profimedia.cz

Známý český horolezec  Radek Jaroš, který zdolal všech čtrnáct himálajských osmitisícovek bez kyslíku a nasadil si tak před lety pomyslnou Korunu Himálaje, se chystá na další dobrodružnou výpravu. 13. prosince zahájí expedici do Antarktidy, kde se pokusí o zdolání nejvyšší hory ledového kontinentu Mount Vinson.

Masiv stoupající do výšky 4892 metrů nad mořem leží zhruba 1200 kilometrů od jižního pólu. A spolu s Kilimandžárem (5895 m n. m.), Mount Everestem (8848 m n. m.), Mount Kosciuszkem (2228 m n. m.), Puncak Jaya (4884 m n. m.), Elbrusem (5642 m n. m.), Aconcaguou (6962 m n. m.) a Denali (6168 m n. m.) tvoří seznam tzv. Koruny světa (v angličtině Seven Summits). Jaroš již má za sebou čtyři vrcholy, v září zdolal nejvyšší horu Austrálie Mount Kosciuszko.

Poznat jiné kontinenty i podmínky

První nápad na to, aby před lety zdolal tzv. Korunu Himálaje, přišel od Jarošova kamaráda, který prohodil: "Tak už jsi to vylezl všechno, ne?" Jak sám při středeční debatě s novináři přiznal, dosažení himálajských vrcholů nebylo vůbec jednoduché.

Při jejich dobývání zabloudil, několikrát se musel vracet (například na zrádnou K2) a expedici v roce 2009 dokonce prožil na antibiotikách. Ty tehdy v Himálaji vyměňoval s dalšími horolezci za české pivo. Zdolání Annapurny v roce 2012 jej stálo 11,5 článku prstů na nohou. Omrzlé prsty považuje za "své největší PR".

"Já jsem jezdil dvacet let do Himálaje, nádherné pohoří, nádherní lidé, ale je to prostě jedno dva a půl tisíce kilometrů dlouhé pohoří," uvedl Jaroš. Korunu světa považuje za pokračování svého příběhu a možnost "poznat jiné kontinenty, podnebí, lidi i podmínky".

"Vánoce v Česku už mě nebaví"

Aby to ale nebylo tak jednoduché, Jaroš se rozhodl si výpravy na vrcholek každého kontinentu trochu osladit. A tak na kavkazský Elbrus vyrazil vloni s partou na kole z Nového Města na Moravě. Letošní zářijové zdolávání "kopce", jak nazval Mount Kosciuszko, zase doplnil osmidenním cyklistickým závodem Crocodile Trophy, který patří mezi nejnáročnější na světě.

Již za necelý měsíc ale Jaroš vyrazí vstříc dalšímu dobrodružství. Jen pár dní před Štědrým dnem by měl vstoupit na věčně ledovou půdu nejchladnějšího kontinentu světa. "Vánoce v Česku už mě nebaví," nechal se slyšet Jaroš s tím, že děti odrostly a na hory s ním nikdy během svátků nechtěly. Tak vyrazí bez nich.

Výpravy se zúčastní celkem šest lidí včetně Jaroše, mezi nimi bude i Martin Havlena ze společnosti Author se sněžným kolem a český horský vůdce David Knill, bez kterého by zlezení hory na severozápadě Antarktidy nebylo možné. "Je tam povinnost mít horského vůdce," dodal Jaroš.

Přestože na jižní polokouli bude vrcholit letní sezona, v Antarktidě se dá očekávat i minus 40 stupňů a vichřice. Komplikovaný může být také spánek výpravy, protože slunce tam bude svítit celý den. Jaroš proto bude vybaven speciálním brýlemi, které zvyšují produkci melatoninu a umožňují tak lepší spánek.

"Mám radost, že tam nejsou medvědi"

Jako největší nebezpečí vnímá trhliny v ledovci, po kterém se budou pohybovat. "Mám radost z toho, že je to území, kde nejsou lední medvědi. Tučňáci jsou milí a přítulní. Samozřejmě jsme na ledovci, takže tam budou nějaké trhliny, to je asi největší nebezpečí horolezců, na ty je potřeba dávat pozor. Pro mě to bude nové tím, že to budou trhliny jiné než v horách, prostředí pro mě bude úplně jiné. O to víc musím být ve střehu," dodal.

Přestože plánovanou výpravu na jižní pól nakonec neuskuteční, přiznává, že možná k Mount Vinsonu přidá i vedlejší vrchol.

"Bylo na něm údajně jen pár družstev, tak když budeme mít dost času, s horským vůdcem uvažujeme, že bychom se podívali i na tenhle kopec," uvedl horolezec. Výprava by se měla vrátit do Česka 5. ledna.

Boj o pomyslnou Korunu světa by chtěl Jaroš dokončit zřejmě do dvou let.

Video: Radek Jaroš v DVTV

Jediný český pokořitel všech himálajských osmitisícovek Radek Jaroš teprve postupně pociťuje radost z pokoření K2. Na vrcholu ho prý brzdil bezpečnostní ventil. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 5 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy