Horolezec Jaroš stráví Vánoce na Antarktidě, chce zdolat její nejvyšší horu Mount Vinson

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
23. 11. 2017 17:31
Již za necelý měsíc vyrazí Radek Jaroš vstříc dalšímu dobrodružství. Pár dní před Štědrým dnem by měl vstoupit na věčně ledovou půdu nejchladnějšího kontinentu světa. "Vánoce v Česku už mě nebaví," nechal se slyšet Jaroš s tím, že děti odrostly a na hory s ním nikdy během svátků nechtěly. Tak vyrazí bez nich. Zdolat chce Mount Vinson, který patří do seznamu vrcholků tzv. Koruny světa.
Radek Jaroš v roce 2014.
Radek Jaroš v roce 2014. | Foto: Profimedia.cz

Známý český horolezec  Radek Jaroš, který zdolal všech čtrnáct himálajských osmitisícovek bez kyslíku a nasadil si tak před lety pomyslnou Korunu Himálaje, se chystá na další dobrodružnou výpravu. 13. prosince zahájí expedici do Antarktidy, kde se pokusí o zdolání nejvyšší hory ledového kontinentu Mount Vinson.

Masiv stoupající do výšky 4892 metrů nad mořem leží zhruba 1200 kilometrů od jižního pólu. A spolu s Kilimandžárem (5895 m n. m.), Mount Everestem (8848 m n. m.), Mount Kosciuszkem (2228 m n. m.), Puncak Jaya (4884 m n. m.), Elbrusem (5642 m n. m.), Aconcaguou (6962 m n. m.) a Denali (6168 m n. m.) tvoří seznam tzv. Koruny světa (v angličtině Seven Summits). Jaroš již má za sebou čtyři vrcholy, v září zdolal nejvyšší horu Austrálie Mount Kosciuszko.

Poznat jiné kontinenty i podmínky

První nápad na to, aby před lety zdolal tzv. Korunu Himálaje, přišel od Jarošova kamaráda, který prohodil: "Tak už jsi to vylezl všechno, ne?" Jak sám při středeční debatě s novináři přiznal, dosažení himálajských vrcholů nebylo vůbec jednoduché.

Při jejich dobývání zabloudil, několikrát se musel vracet (například na zrádnou K2) a expedici v roce 2009 dokonce prožil na antibiotikách. Ty tehdy v Himálaji vyměňoval s dalšími horolezci za české pivo. Zdolání Annapurny v roce 2012 jej stálo 11,5 článku prstů na nohou. Omrzlé prsty považuje za "své největší PR".

"Já jsem jezdil dvacet let do Himálaje, nádherné pohoří, nádherní lidé, ale je to prostě jedno dva a půl tisíce kilometrů dlouhé pohoří," uvedl Jaroš. Korunu světa považuje za pokračování svého příběhu a možnost "poznat jiné kontinenty, podnebí, lidi i podmínky".

"Vánoce v Česku už mě nebaví"

Aby to ale nebylo tak jednoduché, Jaroš se rozhodl si výpravy na vrcholek každého kontinentu trochu osladit. A tak na kavkazský Elbrus vyrazil vloni s partou na kole z Nového Města na Moravě. Letošní zářijové zdolávání "kopce", jak nazval Mount Kosciuszko, zase doplnil osmidenním cyklistickým závodem Crocodile Trophy, který patří mezi nejnáročnější na světě.

Již za necelý měsíc ale Jaroš vyrazí vstříc dalšímu dobrodružství. Jen pár dní před Štědrým dnem by měl vstoupit na věčně ledovou půdu nejchladnějšího kontinentu světa. "Vánoce v Česku už mě nebaví," nechal se slyšet Jaroš s tím, že děti odrostly a na hory s ním nikdy během svátků nechtěly. Tak vyrazí bez nich.

Výpravy se zúčastní celkem šest lidí včetně Jaroše, mezi nimi bude i Martin Havlena ze společnosti Author se sněžným kolem a český horský vůdce David Knill, bez kterého by zlezení hory na severozápadě Antarktidy nebylo možné. "Je tam povinnost mít horského vůdce," dodal Jaroš.

Přestože na jižní polokouli bude vrcholit letní sezona, v Antarktidě se dá očekávat i minus 40 stupňů a vichřice. Komplikovaný může být také spánek výpravy, protože slunce tam bude svítit celý den. Jaroš proto bude vybaven speciálním brýlemi, které zvyšují produkci melatoninu a umožňují tak lepší spánek.

"Mám radost, že tam nejsou medvědi"

Jako největší nebezpečí vnímá trhliny v ledovci, po kterém se budou pohybovat. "Mám radost z toho, že je to území, kde nejsou lední medvědi. Tučňáci jsou milí a přítulní. Samozřejmě jsme na ledovci, takže tam budou nějaké trhliny, to je asi největší nebezpečí horolezců, na ty je potřeba dávat pozor. Pro mě to bude nové tím, že to budou trhliny jiné než v horách, prostředí pro mě bude úplně jiné. O to víc musím být ve střehu," dodal.

Přestože plánovanou výpravu na jižní pól nakonec neuskuteční, přiznává, že možná k Mount Vinsonu přidá i vedlejší vrchol.

"Bylo na něm údajně jen pár družstev, tak když budeme mít dost času, s horským vůdcem uvažujeme, že bychom se podívali i na tenhle kopec," uvedl horolezec. Výprava by se měla vrátit do Česka 5. ledna.

Boj o pomyslnou Korunu světa by chtěl Jaroš dokončit zřejmě do dvou let.

Video: Radek Jaroš v DVTV

Jediný český pokořitel všech himálajských osmitisícovek Radek Jaroš teprve postupně pociťuje radost z pokoření K2. Na vrcholu ho prý brzdil bezpečnostní ventil. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 6 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy