Čeští dobrovolníci budou v Himálaji učit malé Tibeťany hokej. Chtějí vychovat budoucí reprezentaci

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
10. 10. 2017 12:45
Česká organizace Brontosauři v Himálajích shání dobrovolníky, kteří začnou v lednu v severoindické horské vesnici vychovávat budoucí hokejové reprezentanty Indie. Tibeťané již mají výstroj z Česka i nové hřiště. "Základem je naučit děti bruslit, držet hokejku a něco s ní odehrát," popsal náplň výuky předseda organizace. Hokej má nahradit tradiční veselice, při nichž se hodně pije.
Budoucí hokejisté u nově postaveného hokejového hřiště ve vesnici Mulbekh.
Budoucí hokejisté u nově postaveného hokejového hřiště ve vesnici Mulbekh. | Foto: Brontosauři v Himálajích

České milovníky hokeje, kterým nevadí třeskutá zima v horách, možná zaujme následující nabídka práce od české organizace Brontosauři v Himálajích. Hledá totiž dobrovolníky, kteří budou nadcházející rok v lednu učit děti v Malém Tibetu hrát hokej.

V oblasti Kargil na severu Indie funguje česká základna neziskové organizace již deset let. Kurzy pro místní obyvatele pořádají pravidelně od jara do podzimu. Během zimy ale teplota v takzvaném Malém Tibetu klesá až na -30 stupňů Celsia, kvůli čemuž je uzavřen okolnímu světu na téměř půl roku.

"Pro zkrácení dlouhých dnů se podle tradičních kulturních zvyklostí tamní zabavili různými oslavami a veselicemi. Na těch se však často pilo. Naše škola vnímá jako svou povinnost zajistit mladým lidem jiné způsoby zábavy. Jednou z nich je právě hraní hokeje," uvedl Jiří Sázel, předseda organizace.

Češi vychovají budoucí indickou reprezentaci

Pobočka Hnutí Brontosaurus chce projekt výuky hokeje podporovat pět let, pak by v něm měli pokračovat už sami místní. Vybraní dobrovolníci začnou s přípravou generace budoucích reprezentantů Indie od 1. ledna 2018.

Úplně první dva čtrnáctidenní kurzy by měly oblíbené české zimní hře naučit až padesátku dětí. "Základem je naučit děti bruslit, držet hokejku a něco s ní odehrát," popsal náplň výuky Sázel.

Do hokejového kroužku se budou moci zapsat žáci druhého stupně i absolventi soukromé školy Spring Dales Public School, se kterou organizace spolupracuje. Vstup na led ale nezůstane zapovězen ani pro děti z jiných škol ve vesnici. A v družstvech se zřejmě objeví i dívky. "V takzvaném Malém Tibetu hrají hokej i holky a je to mezi nimi velmi populární, rozhodně se s nimi počítá," dodal předseda Brontosaurů v Himálajích.

Ředitel školy: Zimní výuka bude úspěch

Hokejové hřiště dostavěli dobrovolníci v Mulbekhu již v červenci. Kluziště má rozměry 24 krát 12 metrů. "Myslím, že máme nejvíce sofistikovanou konstrukci hřiště a jsme nejlépe vybavená instituce hokejovým vybavením v Malém Tibetu," říká ředitel školy Norboo.

"Mám pocit, že zimní výuka bude jeden velký úspěch," dodal. První vybavení dovezli Češi v létě, organizace však vybírá na další hokejky, brusle a chrániče pro malé Tibeťany.

Dobrovolníci s první zásilkou hokejové výbavy.
Dobrovolníci s první zásilkou hokejové výbavy. | Foto: Brontosauři v Himálajích

Zájemci o lektorskou zkušenost by měli mít za sebou pedagogickou praxi nebo alespoň odpovídající dovednosti k vedení výuky. Cestovní náklady si hradí sami, škola však poskytuje ubytování a stravu. Česká organizace pak dobrovolníkům asistuje před odjezdem i během pobytu.

Lektoři informačních technologií i hudební výchovy

Na sever Indie se vydává každý dobrovolník sám, po příletu do ladackého Léhu následuje několikadenní aklimatizace a následný přesun do vesnice Mulbekh. Během pobytu si vyučující hokeje může vzít jednou několikadenní volno a vyrazit na výlety v okolí.

Pokud ale nejste příznivcem hokeje, nezoufejte, Brontosauři v Himálajích hledají i lektory informačních technologií a leadershipu. Každý rok vypraví do severoindické horské vesnice padesát až šedesát lidí.

"Nejsou to jenom dobrovolníci. Umožňujeme jet do Malého Tibetu buď jako dobrovolník, na kurz buddhismu, tibetské medicíny nebo na sportovní cestu," vysvětlil Sázel. Každý účastník, kromě dobrovolníků, dává částku, která podporuje zpětně místní komunitu.

Nové hokejové hřiště v Mulbekhu.
Nové hokejové hřiště v Mulbekhu. | Foto: Brontosauři v Himálajích, Petr Králík

Účastníci dobrovolnického programu často spíše doplňují kapacitu místních. Výjimkou jsou odvětví, kde lektoři chybí, mezi ně patří hudební či výtvarná výchova a již zmiňované informační technologie.

Deset let pomoci Tibeťanům

Zájemci se mohou vydat do Malého Tibetu buď na čtrnáct dní v létě, nebo na tříměsíční pobyty od jara do podzimu. Lednovou výuku ve škole, kde běžně v zimě bývá ve třídách -10 stupňů Celsia, umožnila výstavba nových solárně vytápěných částí budovy. Teplota se tak díky nim přehoupne přes plus deset stupňů.

Členové Hnutí Brontosaurus přijeli do oblasti poprvé před deset lety a postupně rozvíjeli vztahy s místními obyvateli. Samostatnou neziskovou organizaci zaměřenou na Himálaj založili teprve před pěti lety.

Během let spolupráce se jim podařilo zajistit stavbu nových školních tříd a internát, vylepšit školní výuku, přinést kapitál ve výši osm milionů korun nebo zprostředkovat pomoc od 350 dobrovolníků. Brontosaury v Himálajích také oficiálně podporuje 14. dalajláma Tändzin Gjamccho.

Video: Horolezec Marek Holeček o zdolávání osmitisícovky Gašerbrum I.

Nadmořská výška je jen koření, v horolezectví neexistuje nejtěžší hora, říká horolezec Marek Holeček, který zdolal osmitisícovku Gašerbrum I. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 21 minutami

Životopis Philipa Rotha vydá stejné nakladatelství, které publikovalo paměti Woodyho Allena

Životopis renomovaného amerického spisovatele Philipa Rotha, který sepsal Blake Bailey, vydá nakladatelství Skyhorse Publishing. Rozhodlo se tak krátce poté, co původní vydavatel W.W. Norton & Company stáhl knihu z prodeje kvůli obviněním Baileyho ze sexuálního obtěžování. Titul na pultech amerických knihkupectví vydržel jen pár týdnů. Skyhorse Publishing jej tam vrátí 15. června, elektronickou verzi a audioknihu zveřejní již tuto středu. Bailey všechna obvinění odmítá.

Jak připomíná agentura AP, kauza tak končí podobně jako ta loňská, kdy pro změnu nakladatelství Hachette Book Group odmítlo zveřejnit autobiografii filmaře Woodyho Allena, v 90. letech minulého století obviněného z obtěžování své adoptivní dcery. Také Allenovy memoáry nakonec vydalo Skyhorse Publishing.

Stejná firma nedávno uzavřela smlouvu na vydání dvou knih Garrisona Keillora, dlouholetého moderátora populárního hudebního pořadu A Prairie Home Companion, podle nějž natočil film Robert Altman. Spolupráci s Keillorem před několika lety rozvázaly rozhlas Minnesota Public Radio i deník Washington Post poté, co byl moderátor obviněn z obtěžování. K němu se vyjádří ve své autobiografii, jedné ze dvou knih, jež vydá Skyhorse.

Zdroj: AP
před 26 minutami

Policie řeší u Hamáčkovy cesty do Moskvy podezření ze dvou trestných činů

Národní centrála proti organizovanému zločinu zahájila úkony trestního řízení v případě neuskutečněné cesty vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy. Uvedla to Česká televize. Mluvčí centrály Jaroslav Ibehej sdělil, že podezření se týká dvou trestných činů, konkrétně ohrožení utajované informace a zneužití pravomoci úřední osoby.

Ibehej dále zopakoval, že okolnostmi Hamáčkovy cesty se policejní centrála začala zabývat z vlastní iniciativy. Doplnil, že věc dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze. "Vzhledem k tomu, že přípravné řízení je neveřejné, NCOZ k věci zatím nebude poskytovat žádné další informace," uzavřel.

Další zprávy