Horolezec Holeček dokázal nemožné. Od prvovýstupu stěnou Gasherbrumu ho neodradila ani tragédie

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
3. 8. 2017 15:20
V pondělí 31. července se elitnímu českému horolezci Marku Holečkovi a jeho spolulezci Zdeňku Hákovi podařila zcela unikátní věc - prvovýstup jihozápadní stěnou osmitisícovky Gasherbrum I. Jejich výkon se v horolezeckém světě může stát "událostí roku". Dobrodruha neodradily ani čtyři neúspěšné a velmi dramatické pokusy o tuto cestu. Při tom druhém, v srpnu 2013, zahynul jeho spolulezec a tehdejší šéf českého horolezeckého svazu Zdeněk Hrubý. "Ta stěna je extrémně strmá a má velkou horolezeckou obtížnost ve výšce nad 7000 m.n.m., tedy v zóně smrti. Kdo tuto zónu nikdy nezažil, neumí si představit, jak náročné lezení tam je," popisuje horolezec Libor Uher.
Horolezec Marek Holeček.
Horolezec Marek Holeček. | Foto: Michaela Danelová

České veřejnosti je známé spíše jméno horolezce Radka Jaroše, prvního Čecha, jenž vystoupil na všech čtrnáct osmitisícovek. Marek Holeček se soustřeďuje spíše na obtížnost výstupů a na zdolávání nových cest, i kdyby měl pod vrchol jet řadu let za sebou. Přesně tato kritéria splňuje jihozápadní stěna Gasherbrumu I., kterou po čtyřech velmi dramatických pokusech v minulých letech úspěšně zdolal v pondělí 31. července 2017.

"Markovi patří obrovská gratulace. Byl to odvážný kousek od něj, i vzhledem k tomu, co už ho na této hoře potkalo," říká horolezec Libor Uher, jenž se o jihozápadní stěnu G1 chtěl pokusit s Radkem Jarošem v roce 2010. Tuto extrémní variantu nakonec zavrhli kvůli nepřízni počasí a vylezli na vrchol klasickou cestou ze sedla tzv. "japonským kuloárem".

Libor v gratulaci naráží na dva Markovy nešťastné pokusy o jihozápadní stěnu se Zdeňkem Hrubým a další dva dramatické pokusy v letech 2015 a 2016.

V roce 2009 Hrubému na stěně praskly žaludeční vředy a Holeček ho s nasazením vlastního života pomohl dostat dolů. O tři roky později se jim s Hrubým povedl v Himálaji senzační prvovýstup severozápadním pilířem na horu Talung (7349 m). Jelikož se nacházeli ve výborné fyzické kondici a byli "namlsaní" úspěchem, přesunuli se ještě pod vrchol Gasherbrum I a znovu se pokusili o svůj sen dostat se na vrchol jihozápadní stěnou.

Jenže Hrubému došly síly, zavelel k sestupu a při něm udělal z únavy banální chybu se zacvaknutím karabiny. Zřítil se ze stěny i se vším vybavením a Holeček musel znovu za dramatických okolností dolů, tentokrát i bez jištění a materiálu.

Přišel třetí pokus v roce 2015, kdy Marek s Tomášem Petrečkem museli vzdát po čtyřdenním nuceném bivaku ve výšce 7300 metrů, kde je uvěznilo špatné počasí. Další rok už byl Holeček pod jihozápadní stěnou znovu, tentokrát s Ondřejem Mandulou. Vzdát museli v nadějné výšce 7800 metrů opět kvůli špatnému počasí a četným lavinám.

Marek Holeček se však nerad vzdává. Proto se v červenci 2017 vydal pod G1 znovu, tentokrát se spolulezcem Zdeňkem Hákem. Počasí si s nimi opět pohrávalo, tentokrát se však náročný horolezecký kousek podařil - v pondělí 31. července dorazili na vrchol vysněnou jihozápadní stěnou a v pořádku se i vrátili dolů do základního tábora.

"Ta stěna je extrémně strmá a má velkou horolezeckou obtížnost ve výšce nad 7000 m.n.m., tedy v zóně smrti. Kdo tuto zónu nikdy nezažil, neumí si představit, jak náročné lezení tam je. Tyto podmínky již tak vysokou náročnost jihozápadní stěny Gasherbrumu I ještě znásobují," vysvětluje Libor Uher. "Když jsem teď poslouchal kluky, jaké podmínky tam panují, byl jsem rád, že jsme tenkrát do té stěny vůbec nenalezli," dodává.

Marek Holeček nyní přijímá gratulace z Česka i ze zahraničí, kolegové mu předpovídají řadu ocenění. Na Facebooku mu blahopřál třeba norský horolezec Olav Storli Ulvund, jenž Gasherbrum I zdolal v roce 2007 s Čechy Zdeňkem Němcem a Josefe Nežerkou. Již v roce 1991 se Ulvund stal prvním Skandinávcem, jenž zdolal Mount Everest bez kyslíkové masky.

"Gratuluju, Máro! Konečně, po všech těch letech a tolika pokusech. Vytrvalost se nakonec vyplatila. Zdravím!" napsal mu Nor.

Podle Uhera se horolezci o prvovýstupy na Gasherbrum I příliš nepokoušejí, neboť vědí, že by je tam čekalo náročné skalní lezení. "O to větší úspěch je, že to Mára konečně zdolal," uzavírá český horolezec.

Jeden z horolezců, kteří byli pod Mount Everestem v okamžiku zemětřesení, natočil blížící se lavinu. Zahynulo pod ní nejméně 18 lidí a 60 bylo zraněno. | Video: Radan Šprongl
 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 4 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy