Horolezec Holeček dokázal nemožné. Od prvovýstupu stěnou Gasherbrumu ho neodradila ani tragédie

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
3. 8. 2017 15:20
V pondělí 31. července se elitnímu českému horolezci Marku Holečkovi a jeho spolulezci Zdeňku Hákovi podařila zcela unikátní věc - prvovýstup jihozápadní stěnou osmitisícovky Gasherbrum I. Jejich výkon se v horolezeckém světě může stát "událostí roku". Dobrodruha neodradily ani čtyři neúspěšné a velmi dramatické pokusy o tuto cestu. Při tom druhém, v srpnu 2013, zahynul jeho spolulezec a tehdejší šéf českého horolezeckého svazu Zdeněk Hrubý. "Ta stěna je extrémně strmá a má velkou horolezeckou obtížnost ve výšce nad 7000 m.n.m., tedy v zóně smrti. Kdo tuto zónu nikdy nezažil, neumí si představit, jak náročné lezení tam je," popisuje horolezec Libor Uher.
Horolezec Marek Holeček.
Horolezec Marek Holeček. | Foto: Michaela Danelová

České veřejnosti je známé spíše jméno horolezce Radka Jaroše, prvního Čecha, jenž vystoupil na všech čtrnáct osmitisícovek. Marek Holeček se soustřeďuje spíše na obtížnost výstupů a na zdolávání nových cest, i kdyby měl pod vrchol jet řadu let za sebou. Přesně tato kritéria splňuje jihozápadní stěna Gasherbrumu I., kterou po čtyřech velmi dramatických pokusech v minulých letech úspěšně zdolal v pondělí 31. července 2017.

"Markovi patří obrovská gratulace. Byl to odvážný kousek od něj, i vzhledem k tomu, co už ho na této hoře potkalo," říká horolezec Libor Uher, jenž se o jihozápadní stěnu G1 chtěl pokusit s Radkem Jarošem v roce 2010. Tuto extrémní variantu nakonec zavrhli kvůli nepřízni počasí a vylezli na vrchol klasickou cestou ze sedla tzv. "japonským kuloárem".

Libor v gratulaci naráží na dva Markovy nešťastné pokusy o jihozápadní stěnu se Zdeňkem Hrubým a další dva dramatické pokusy v letech 2015 a 2016.

V roce 2009 Hrubému na stěně praskly žaludeční vředy a Holeček ho s nasazením vlastního života pomohl dostat dolů. O tři roky později se jim s Hrubým povedl v Himálaji senzační prvovýstup severozápadním pilířem na horu Talung (7349 m). Jelikož se nacházeli ve výborné fyzické kondici a byli "namlsaní" úspěchem, přesunuli se ještě pod vrchol Gasherbrum I a znovu se pokusili o svůj sen dostat se na vrchol jihozápadní stěnou.

Jenže Hrubému došly síly, zavelel k sestupu a při něm udělal z únavy banální chybu se zacvaknutím karabiny. Zřítil se ze stěny i se vším vybavením a Holeček musel znovu za dramatických okolností dolů, tentokrát i bez jištění a materiálu.

Přišel třetí pokus v roce 2015, kdy Marek s Tomášem Petrečkem museli vzdát po čtyřdenním nuceném bivaku ve výšce 7300 metrů, kde je uvěznilo špatné počasí. Další rok už byl Holeček pod jihozápadní stěnou znovu, tentokrát s Ondřejem Mandulou. Vzdát museli v nadějné výšce 7800 metrů opět kvůli špatnému počasí a četným lavinám.

Marek Holeček se však nerad vzdává. Proto se v červenci 2017 vydal pod G1 znovu, tentokrát se spolulezcem Zdeňkem Hákem. Počasí si s nimi opět pohrávalo, tentokrát se však náročný horolezecký kousek podařil - v pondělí 31. července dorazili na vrchol vysněnou jihozápadní stěnou a v pořádku se i vrátili dolů do základního tábora.

"Ta stěna je extrémně strmá a má velkou horolezeckou obtížnost ve výšce nad 7000 m.n.m., tedy v zóně smrti. Kdo tuto zónu nikdy nezažil, neumí si představit, jak náročné lezení tam je. Tyto podmínky již tak vysokou náročnost jihozápadní stěny Gasherbrumu I ještě znásobují," vysvětluje Libor Uher. "Když jsem teď poslouchal kluky, jaké podmínky tam panují, byl jsem rád, že jsme tenkrát do té stěny vůbec nenalezli," dodává.

Marek Holeček nyní přijímá gratulace z Česka i ze zahraničí, kolegové mu předpovídají řadu ocenění. Na Facebooku mu blahopřál třeba norský horolezec Olav Storli Ulvund, jenž Gasherbrum I zdolal v roce 2007 s Čechy Zdeňkem Němcem a Josefe Nežerkou. Již v roce 1991 se Ulvund stal prvním Skandinávcem, jenž zdolal Mount Everest bez kyslíkové masky.

"Gratuluju, Máro! Konečně, po všech těch letech a tolika pokusech. Vytrvalost se nakonec vyplatila. Zdravím!" napsal mu Nor.

Podle Uhera se horolezci o prvovýstupy na Gasherbrum I příliš nepokoušejí, neboť vědí, že by je tam čekalo náročné skalní lezení. "O to větší úspěch je, že to Mára konečně zdolal," uzavírá český horolezec.

Jeden z horolezců, kteří byli pod Mount Everestem v okamžiku zemětřesení, natočil blížící se lavinu. Zahynulo pod ní nejméně 18 lidí a 60 bylo zraněno. | Video: Radan Šprongl
 

Právě se děje

před 6 minutami

Právo na první hokejovou ligu získaly Šumperk, Vrchlabí a Kolín

Hokejisté Šumperku, Vrchlabí a Kolína získali právo účasti v první lize. Po předčasném ukončení sezony kvůli pandemii koronaviru rozhodl o postupu nejlepších týmů základní části jednotlivých skupin druhé ligy Východ, Sever a Střed výkonný výbor Českého hokeje.

V případě, že využije možnosti hrát druhou nejvyšší soutěž celé trio i všechny další kluby, rozšíří se první liga z dosavadních 16 na 19 účastníků. Původně měla mít v sezoně 2020/21 první liga 17 týmů. Postup si měl zajistit nejlepší z trojice vítězů jednotlivých skupin druhé ligy z play off. Druhá liga ale byla ukončena po třetích duelech předkola play off.

"Výkonný výbor současně rozhodl, že kluby, které získaly právo účasti postupem z nižší soutěže v předčasně ukončené sezoně, ho nemohou postoupit jinému zájemci. Pokud klub práva účasti ve vyšší soutěži nevyužije, zůstává mu zachováno právo účasti v soutěži, v níž nastupoval v sezoně 2019/20," uvedl tiskový mluvčí svazu Zdeněk Zikmund.

Přihlášky mohou kluby podávat do 22. května. "Po podání přihlášek rozhodne výkonný výbor o herním systému soutěží pro sezonu 2020/21 včetně postupu a sestupu tak, aby byly v nejbližším následujícím ročníku dosaženy počty účastníků stanovené jeho rozhodnutím z 19. prosince 2019. Na základě tohoto rozhodnutí bude v sezoně 2021/22 nastupovat v první lize šestnáct účastníků," doplnil Zikmund.

Od sezony 2022/23 bude mít první liga podle prosincového rozhodnutí výkonného výboru 14 týmů. Přímé postupy a sestupy mezi jednotlivými soutěžemi budou sjednoceny.

Šumperk ovládl základní část skupiny Východ se 103 body ze 40 zápasů a měl náskok 35 bodů před druhou Opavou. Do první ligy se může vrátit poprvé od sezony 2015/16.

Vrchlabí ve skupině Sever nasbíralo také 103 bodů ze 40 duelů a druhý Dvůr Králové nad Labem za ním zaostal o 18 bodů. V druhé nejvyšší soutěži hrálo naposledy v ročníku 2010/11, po kterém ze soutěže odstoupilo. Po dvou sezonách v Královéhradecké krajské lize působilo v druhé lize. V uplynulé sezoně za Vrchlabí hráli například útočníci Jaroslav Bednář, Jan Hlaváč, Petr Sýkora a před návratem do Pardubic i Tomáš Rolinek.

Kolín ve skupině Střed nasbíral 93 bodů z 42 utkání a měl osmibodový náskok před druhým Táborem i třetí Příbramí. V druhé nejvyšší soutěži hrál naposledy v sezoně 1982/83.

Právo účasti ve druhé lize získaly na základě výsledků před ukončením soutěží Frýdek-Místek B, Pelhřimov, Rakovník, Moravská Třebová, Cheb, Jičín, TNP Praha, Klášterec nad Ohří, Velké Meziříčí a Nový Bydžov. Postup do nejvyšší juniorské soutěže si zajistil AZ Havířov 2010.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro" koncem dubna

Bulharsko se přihlásí do "čekárny na euro", tedy do mechanismu směnných kurzů ERM-2, koncem dubna. V pátek to uvedl bulharský premiér Bojko Borisov. Podle něj současná koronavirová krize ukazuje, že členské státy eurozóny a ty země, které jsou už do ERM-2 zařazeny, budou mít po odeznění pandemie k dispozici miliardy eur na oživení ekonomiky, zatímco ostatní si budou muset půjčovat za vyšší úrok.

Země původně předpokládala, že k ERM-2, kde musí vydržet dva roky před přijetím eura, a k bankovní unii se připojí letos v červenci. V posledních týdnech se pak zdálo, že globální krize vyvolaná šířením koronaviru Sofii přiměje plán odsunout až na příští rok.

Borisov ale dnes vysvětlil, že se jeho vláda rozhodla po konzultacích se šéfkou Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeovou a s vysoce postavenými úředníky ECB přípravy naopak urychlit. Dodal také, že je přesvědčen, že jak jeho země, tak Chorvatsko do eurozóny přijaty budou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy