Radek Jaroš zdolal nejvyšší horu Severní Ameriky. Jsem dobitý, řekl. Smrt českého horolezce obrečel

ČTK ČTK
1. 6. 2016 10:17
Horolezec Radek Jaroš vylezl společně s Petrem Maškem na 6194 metrů vysokou Denali, nejvyšší horu Severní Ameriky. Splnil tak druhý cíl v projektu Koruna světa, jehož smyslem je zdolání nejvyšších vrcholů všech kontinentů světa.
Radek Jaroš (ilustrační foto)
Radek Jaroš (ilustrační foto) | Foto: CinemArt

Horolezec Radek Jaroš se stal patnáctým člověkem na světě, který vylezl všech čtrnáct osmitisícovek bez použití kyslíku. Společně s Petrem Maškem vylezli na 6194 metrů vysokou Denali, nejvyšší horu Severní Ameriky.

Nyní si plní další výzvu. "Teď jsme strašně dobitý, protože to převýšení je dva tisíce metrů nahoru. Teď jsme se vrátili do pátého výškového tábora, kde nám půjčili stan kluci z české expedice," citoval Jaroše po zdolání vrcholu web Radiožurnálu.

V neděli na stejné hoře zahynul jiný český horolezec Pavel Michut, který nebyl součástí Jarošovy výpravy. "Dneska jsem dvakrát brečel. Když jsme lezli ze čtvrtého tábora a viděl jsem vrtulník, jak odvážel Pavlovo tělo. A podruhé těsně pod vrcholem, kdy nám bylo jasné, že tam budeme stát," řekl Jaroš.

Projekt Koruny světa zahájil už v roce 1998, kdy vylezl na nejvyšší horu světa Mt. Everest (8848 m). Mezi další jeho cíle patří jihoamerická Aconcagua (6961), africké Kilimandžáro (5895), evropský Elbrus (5642), Mount Vinson v Antarktidě (4892) a Puncak Jaya (4884), nejvyšší hora ostrova Nová Guinea v Austrálii a Oceánii.

Video: Radek Jaroš
 

Právě se děje

Další zprávy